شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۱

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی بعد از ظهر شنبه در بررسی طرح های کشاورزی با محوریت محصولات جایگزین در اردبیل افزود: هم…

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی بعد از ظهر شنبه در بررسی طرح های کشاورزی با محوریت محصولات جایگزین در اردبیل افزود: هم اکنون به دلایل مختلف سطح سفره های زیرزمینی در این استان به عمق 120 متر رسیده است.

وی تاکید کرد که برداشت های غیرمجاز و بی رویه، کاهش بازرندگی و بروز خشکسالی های پیاپی در سالهای اخیر و… از جمله دلایل افت سطح سفره های زیر زمینی است.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان پیش از این و در سالهای گذشته سطح سفره های زیرزمینی در این استان 10 الی 15 متر و با آب دهی بالا بوده است.

وی با بیان اینکه ضروری است در این خصوص طرح های علمی و کاربردی به اجرا گذاشته شود، ادامه داد: طرح آبخیزداری می تواند تاثیر زیادی برای مقابله با خشکسالی داشته باشد و باید اینگونه طرح ها در استان توسعه یابد.

سروی کشت محصولات جایگزین بخش کشاورزی را از دیگر راهکارهای موفق در این زمینه برشمرد و عنوان کرد: کشت محصولاتی نظیر زعفران و توسعه باغات پسته به دلیل نیاز به آب کم بجای محصولات پرمصرف آبی باید مد نظر قرار گیرد.

وی تحقق این مهم را نیازمند برنامه ریزی دستگاه ها و بخش خصوصی دانست و تاکید کرد که خشکسالی و سرمازدگی در حال حاضر مهمترین چالش بخش کشاورزی در اردبیل بوده بگونه ای که امسال کشاورزان این استان بالغ بر هزار و 200 میلیارد تومان از این بابت دچار خشارت شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.