شنبه، ۲۲ مهر ۹۶ - ۰۹:۲۳
افراد دوست داشتنی

اگر این ویژگی هایی را دارید، شما یک فرد دوست داشتنی هستید ؟بله درست است افراد دوست داشتنی ویژگی های خاصی دارند که…

اگر این ویژگی هایی را دارید، شما یک فرد دوست داشتنی هستید ؟بله درست است افراد دوست داشتنی ویژگی های خاصی دارند که دیگران از آن بهرمند نیستند . البته بسیاری از افراد تسلیم این باور اشتباه می‌شوند که دوست داشتنی بودن ناشی از ویژگی‌های ذاتی و غیرآموختنی است که فقط تعداد محدودی از افراد خوش‌شانس از آن بهره‌مند هستند. که البته در مجموع این طور نیست . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

افراد دوست داشتنی اگر چه در اطرافمان کم پیدا می شوند اما با این حال تصور می‌شود که افراد دوست داشتنی خوش چهره، به شدت اجتماعی و به شکل عجیبی باهوش هستند. اگرچه ممکن است به راحتی این باور را بپذیرید، اما در واقعیت، دوست داشتنی بودن تحت کنترل شماست و با هوش هیجانی در ارتباط است.

در این میان و برای پی بردن به این مسئله که افراد دوست داشتنی دارای چه صوصیات بارزی هستند، مطالعه‌ای توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است که در این تحقیق شرکت‌کنندگان چیزی معادل ۵۰۰ خصوصیت را براساس اهمیت‌شان برای دوست داشتنی بودن، رتبه‌بندی کردند که در این میان خصوصیت هایی که در بالاترین دست قرار گرفتند، هیچ ارتباطی با اجتماعی بودن، هوش یا جذابیت و البته ویژگی‌های درونی افراد نداشته است. بلکه بالعکس، مهم‌ترین صفات صمیمیت، شفافیت و ظرفیت درک دیگران بودند. این صفات و صفت‌های مشابه‌ آنها، توصیف‌کننده‌ی افرادی هستند که در بُعدِ اجتماعیِ هوش هیجانی، مهارت دارند. داده‌های تحقیقاتی به‌دست آمده از بیش از نیم میلیون نفر نشان می‌دهد که افراد دارای چنین مهارت‌هایی نه تنها به شدت دوست داشتنی هستند، بلکه نسبت به افرادی بدون این مهارت‌ها، عملکرد بسیار بهتری دارند. براساس مطالعات مختلف، رفتارهای کلیدی‌ای که افراد دارای هوش هیجانی بالا از خود نشان می‌دهند و باعث می‌شود که دوست داشتنی باشند، در این میان افراد دوست داشتنی رفتارهای خاصی شبیه خصوصیاتی که به آن اشاره خواهمیم کرد از خودشان نشان می دهند.

همواره لبخند می‌زنند : مردم به شکل طبیعی (و البته ناخودآگاه) آینه‌ی زبان بدن فردی هستند که در مقابل‌شان قرار گرفته و با آن ها صحبت می‌کند. اگر می‌خواهید دیگران شما را دوست داشته باشند،‌ در حین گفت و گو به آن ها لبخند بزنید و آنها نیز به طور ناخودآگاه این لبخند را بازتاب داده و به شما لبخند می‌زنند.

افراد دوست داشتنی

افراد دوست داشتنی راستگو هستند : افراد دوست داشتنی صادق هستند. صداقت و راستگویی برای دوست داشتنی بودن بسیار مهم است. هیچ کس فردی شیاد و متقلب را دوست ندارد. مردم جذب کسانی می‌شوند که صادق هستند، چرا که می‌دانند می‌توانند به آنها اعتماد کنند. وقتی نمی‌دانید که طرف مقابل چطور آدمی است و واقعا چه احساسی دارد،‌ نمی‌توانید او را دوست داشته باشید.

افراد دوست داشتنی

افراد دوست داشتنی خودشان را می‌شناسند. آن ها به اندازه‌ی کافی اعتماد به نفس دارند که خود واقعی‌شان را به دیگران نشان دهند. با تمرکز بر اینکه چه چیز به شما به عنوان یک نفر انگیزه می‌دهد و باعث خوشحالی‌تان می‌شود، به فردی دلچسب تبدیل می‌شوید،‌ نه اینکه تلاش کنید تا دست به انتخاب‌هایی بزنید که فکر می‌کنید باعث می‌شود دیگران شما را دوست داشته باشند.

پرسشگر هستند : بزرگ‌ترین مشکلات افراد در زمان گوش دادن این است که بیش از حد به آنچه که می‌خواهند بگویند یا اینکه چگونه صحبت طرف مقابل بر آن ها اثر می‌گذارد، توجه می‌کنند و در نتیجه نمی‌توانند آنچه که گفته شده را بشنوند. اگرچه کلمات با صدای بلند و به شکل واضح بیان شده‌اند، معنا از دست رفته است.

افراد دوست داشتنی

یک راه ساده برای جلوگیری از این مشکل، پرسیدن سؤال‌های متعدد است. دیگران دوست دارند که بدانند شما به آنها گوش می‌کنید و سؤالی ساده برای شفاف‌سازی نشان می‌دهد که نه تنها شما به آنها گوش می‌دهید، بلکه آنچه که می‌گویند برای‌تان اهمیت دارد. شاید تعجب کنید که با سؤال پرسیدن تا چه حد احترام و قدردانی به دست می‌آورید.

محاکمه نمی کنند : اگر می‌خواهید جز افراد دوست داشتنی باشید، باید ذهنی باز داشته باشید. ذهن باز شما را به فردی خوش‌برخورد و دلچسب در ذهن دیگران تبدیل می‌کند. هیچ کس نمی‌خواهد با کسی گفتگو کند که متعصب است و حاضر به شنیدن نیست.

افراد دوست داشتنی

داشتن ذهن باز در محیط کار بسیار مهم است، چرا که که خوش‌برخوردی به معنای دسترسی به ایده‌های جدید و دریافت کمک است. برای از بین بردن افکار قبلی و قضاوت‌های‌تان، باید جهان را از چشم دیگران ببینید. اینکار به معنای این نیست که باید آنچه که باور دارند را باور کنید یا از رفتارشان چشم‌پوشی کنید، بلکه باید تا حدی قضاوت را کنار بگذارید که بتوانید آنها را واقعا درک کنید. تنها با این کار می توانید به آنها اجازه دهید که خودشان باشند.

وسایل سخصی همانند موبایل خود را در گفت و گوها کنار می‌گذارند : هیچ چیز بیشتر از پیامک زدن در وسط گفت و گو یا حتی نگاهی سریع به موبایل‌تان، طرف مقابل را ناراحت نمی‌کند. زمانی که در حال گفتگو هستید، تمام انرژی خود را برای آن بگذارید. با این کار متوجه خواهید شد که گفت و گوها تا چه حد لذت‌بخش و حتی مؤثر هستند.

افراد دوست داشتنی

شکل مثبت از زبان بدن استفاده می‌کنند : وقتی نسبت به حرکات بدن، حالت چهره و لحن صدای‌تان آگاه باشید و سعی کنید آنها را مثبت نشان دهید، مردم به سمت‌تان جذب می‌شوند. استفاده از لحنی مشتاق، باز کردن دست‌ها (دست به سینه نبودن)، ارتباط چشمی مداوم و قرار گرفتن به سمت فردی که در حال صحبت با شماست، همگی شکل‌های مختلف مثبت زبان بدن هستند که افراد دارای هوش هیجانی بالا برای جذب دیگران استفاده می‌کنند. زبان بدن مثبت تفاوت‌های اساسی در گفتگوها ایجاد می‌کند.

افراد دوست داشتنی

نمی خواهند در رفتارشان جلب توجهی نشان دهند : مردم از کسانی که تشنه‌ی توجه هستند، بیزارند. نیازی نیست شخصیتی بزرگ و برونگرا داشته باشید تا جز افراد دوست داشتنی به نظر برسید. بلکه برخورد دوستانه و باملاحظه چیزی است که برای به دست آوردن دل دیگران نیاز دارید. به جای تلاش برای اینکه به افراد نشان دهید که مهم هستید، وقتی به شکل دوستانه، مطمئن، و مختصر و مفید برخورد می‌کنید، متوجه می‌شوید که آن ها کاملا به شما توجه می‌کنند. افراد سریع متوجه نگرش شما می‌شوند و به نگرش صحیح بیشتر از آنچه که شما فکر می‌کنید، جذب می‌شوند.

افراد دوست داشتنی

وقتی که مورد توجه قرار می‌گیرید، مثلا زمانی که برای دستاوردی تشویق می‌شوید، از افرادی تشکر کنید که برای کمک به شما تلاش کرده‌اند تا به اینجا برسید. شاید این کار کلیشه‌ای به نظر برسد، اما اگر صادقانه آن را انجام دهید، نشان می‌دهد که شما فردی قدرشناس و متواضع هستید. این دو صفت به شدت با دوست‌ داشتنی بودن در ارتباطند.

حتی در اولین برخورد، اثری قوی بر دیگران می‌گذارند : تحقیقات نشان می‌دهد که افراد در ۷ ثانیه‌ی ابتدای ملاقات با شما تصمیم می‌گیرند که شما را دوست داشته باشند یا نه. آنها در ادامه‌ی گفتگو در حال توجیه درونی واکنش اولیه‌شان هستند. شاید ترسناک به نظر برسد، اما وقتی این نکته را بدانید می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید تا دوست داشتنی به نظر برسید.

افراد دوست داشتنی

تأثیرگذاری اولیه، شدیدا به زبان بدن مثبت وابسته است. استوار ایستادن، با قدرت دست دادن، لبخند زدن و باز کردن شانه‌های‌تان به سوی فردی که در حال صحبت با شماست، به شما اطمینان می‌دهد که اولین برخوردتان صحیح و خوب بوده است.

شخصیت با ثباتی دارند : وقتی افراد به شما مراجعه می‌کنند، دوست دارند بدانند که با چه کسی سروکار دارند و انتظار چه پاسخی خواهند داشت. برای اینکه باثبات باشید، باید قابل اتکا باشید و حتی این اطمینان را به طرف مقابل‌تان بدهید که در صورتی که از نظر روحی دچار تغییر شوید، برخوردتان با دیگران تغییر نخواهد کرد.

برای برقراری ارتباط عاطفی زمان مناسب برای تماس فیزیکی را می شناسند : زمانی که در حین گفتگو فردی را لمس می‌کنید،‌ باعث ترشح هورمون اُکسی‌توسین در مغزش می‌شوید که در ذهنش، شما را با اعتماد و بعضی احساسات مثبت دیگر پیوند می‌دهد.

افراد دوست داشتنی

لمس کوتاه شانه، در آغوش کشیدن یا دوستانه دست دادن همگی باعث ترشح اکسی‌توسین می‌شود. البته باید فردی مناسب را در زمان صحیح لمس کنید تا این هورمون ترشح شود، وگرنه لمس کردن ناخواسته و نامناسب نتیجه‌ی معکوس دارد. به یاد داشته باشید که روابط فقط براساس کلمات شکل نمی‌گیرند بلکه ناشی از احساسات ما نسبت به یکدیگر هستند. تماس فیزیکی طرف مقابل به شکل مناسب، راهی فوق‌العاده برای این است که نشان دهید شما به او اهمیت می‌دهید.

حد جدی بودن و شوخ‌طبعی را رعایت می کنند : مردم مجذوب افراد مشتاق و باانگیزه می‌شوند. با این حال، چنین افرادی به سادگی ممکن است در ملاقات با دیگران خیلی جدی یا بی‌علاقه به نظر برسند، چرا که معمولا در کارشان غرق می‌شوند. افراد دوست داشتنی بین جدی بودن و شوخ‌طبعی تعادل برقرار می‌کنند. در حین کار جدی هستند اما برخوردی دوستانه دارند.

افراد دوست داشتنی

آن ها همچنان خوش برخورد هستند، چون حتی در کوتاه‌ترین لحظات هم فردی مؤثر بوده و قدر لحظات ارزشمند را می‌دانند. این افراد صحبت‌های غیرمهم و شایعه‌پراکنی را محدود کرده و به جای آن، به ارتباط مؤثر با همکاران‌شان توجه می‌کنند. آنها آنچه که دیروز یا هفته‌ی گذشته با ایشان در میان گذاشته‌اید را به یاد می‌آورند و نشان می‌دهند که شما هم به اندازه‌ی کارشان برای‌شان اهمیت دارید.

و در نهایت باید گفت که افراد دوست داشتنی دارای ارزشی بی‌نهایت و منحصر به فرد هستند. آن ها به آسانی ارتباط برقرار می‌کنند، توازن در محیط کار را افزایش می‌دهند، باعث می‌شوند تا اطرافیان‌شان به بهترین شکل عمل کنند و معمولا بیشترین احساس لذت و خوشی را تجربه می‌کنند. این مهارت‌ها را به مجموعه‌ی صفات‌تان اضافه کنید تا ببینید که چقدر دوست داشتنی می‌شوید. و البته نباید فراموش کرد که گاهی یک فرد دوست داشتنی به دلیل مشکلات ناشی از حواشی زندگی نمی تواند رفتارهای ذکر شده را از خود بروز دهد اما این موضوع دلیلی برای دوست داشتنی نبودن آن فرد نیست و وی به فرصت نیاز دارد تا بتواند به روال عادی رفتاری خود برگردد.

[highlight]منبع [/highlight]   talentsmart

9 دیدگاه برای “اگر این ویژگی هایی را دارید، شما هم جز افراد دوست داشتنی هستید ؟”

 1. هدي گفت:

  الان دقیقا کی راست میگه

 2. كاظمي گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

 3. ريحانه گفت:

  چقدر خوبن ادمایی که همیشه میخندن

 4. ظهوري گفت:

  بعضیا یا خیلی جدی ان یا خیلی شوخی میکنن

  1. نفيسه گفت:

   دقیقا شوخی بیجا زیاد میکنن

 5. محمد رضا گفت:

  همین موبایل خیلی رو اعصابه

 6. ياسي گفت:

  عکس کارتنی که گذاشتین خیلی خنده داره😄

 7. ترنم گفت:

  همه این خصوصیات رو نمیشه یکجا داشت ولی میشه بهترش کرد

 8. ونوس گفت:

  مطلب خوبی بود 👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.