دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۲

به گزارش حوزه دانشگاه باشگاه خبرنگاران، به نقل از سازمان بسیج دانشجویی؛ بسیج دانشجویی خراسان رضوی در واکنش به اقدامات وزارت علوم بیانیه…

به گزارش حوزه دانشگاه باشگاه خبرنگاران، به نقل از سازمان بسیج دانشجویی؛ بسیج دانشجویی خراسان رضوی در واکنش به اقدامات وزارت علوم بیانیه ای صادرنمود:

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

“جناب آقای دکتر فرجی دانا
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
سلام علیکم

یادمان نرفته سخن پیر سفر کرده‎مان را که، دانشگاه را مبدا همه تحولات می‎دانستند و بر کسی پوشیده نیست که تاکنون جامعه دانشجویی، در پیشبرد اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی سهم بسزایی داشته است و در هر برهه از زمان، با توجه به مقتضیات، نقش خود را به خوبی ایفا نموده است. گواه این ادعا سیره شهیدان والامقامی چون رجب بیگی‌ها و احمدی‌روشن هاست که جامعه دانشجویی، به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است. هر چند که کسب چنین جایگاهی، مرهون عنایات ویژه‌ی بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام‌ره و درسایه حمایت‌ها و توصیه‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب بوده است که جامعه دانشگاهی با شاخص قرار دادن رهنمودهای ولی امر، عقلانیت را سرلوحه رفتار دانشگاهی خویش قرار داده‌اند.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان ولایت‌مدار، پیگیری مطالبات و آرمان‌های مقام معظم رهبری از دانشگاهها و وزارت علوم است که در دیدار اخیر اساتید دانشگاهی با ایشان مطرح نمودند. بر همین اساس جمعی از تشکل‌های دانشجویی ولایت مدار، دغدغه‌مند و دلسوز دانشگاه‌های استان، دغدغه‌های جامعه دانشجویی را با این مقام محترم در میان می‌گذارد و انتظار پاسخگویی از شما وزیر محترم را دارد.

سوال ما از وزیر محترم این می‌باشد که طی یک سال گذشته چه اقدام جدی در راستای مطالبات رهبر انقلاب در سطح دانشگاه‌های کشور صورت گرفته است؟ سرنوشت نقشه جامع علمی کشور که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید دارند و آن را یکی از مسائل راهبردی و مبنایی کشور می‌دانند در چه وضعیتی قرار دارد؟ همچنین در خصوص مراقبت از ادامه روند پرشتاب حرکت علمی کشور و ورود به عرصه‌های علمی کشور آیا اقدامی صورت پذیرفته است؟ آیا تغییرات در سرفصل‌های علوم انسانی غربی در دانشگاه‌ها شروع شده است و به چه میزان بر دروس معارف دانشگاهی تأکید شده است. آیا برای جلوگیری از تبدیل شدن دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی اقدامی صورت پذیرفته است؟ برای حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها چه اقداماتی صورت گرفته است؟ چرا که مطالبه چندین باره رهبر معظم انقلاب و تشکل‌های انقلابی نیز در همین راستا می‌باشد.

امروز فضای مدیریتی و سیاسی برخی از دانشگاههای استان در دست افرادی قرار دارد که دغدغه ها و نگاه آنها به انقلاب و ارزشهای آن متفاوت است. لذا باید آن را سریعا علاج کرد تا در آینده تاوان سنگینی نپردازیم. ما دانشجویان بسیجی دانشگاههای خراسان رضوی معتقدیم مسائل حاشیه‌ای‌ در دانشگاه‌ها، تأثیرات سوء خود را بر پیشرفت علمی دانشجویان خواهد گذاشت؛ امری که چندان مطلوب دانشجویان نیست. ضمن این که پیشرفت علمی و تمام دستاوردها به برکت فضای آرام دانشگاه‌ها و دور از فشارهای محفلی صورت گرفته است و نباید نقش اساتید و دانشجویان متعهد و متخصص را بر فضای روانی آرام دانشگاه‌ها نادیده گرفت.

معتقدیم که انتخاب افراد وابسته و مغرض سیاسی، در بدنه وزارت علوم، دانشگاه‌ها را تبدیل به جولانگاه حرکت‌های سیاسی خود می‌کنند و حرکت پرشتاب علمی دانشگاهها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. همانطور که طرح ادعای گزینش برای دانشجویان بورسیه دوره قبل و بازگشت اساتید و دانشجویان مشکل دار به دانشگاهها و میدان دادن به تشکل‌هایی که کارنامه درخشانی در انقلاب نداشتند از مصادیق آن به شمار می‌آید. در پایان از دولت محترم و سایر نهادهای نظارتی چون مجلس شورای اسلامی، خواستاریم که در مقابل روند نفوذ افراد مسئله‌دار در بدنه وزارت علوم که به لحاظ مبانی فکری و دینی سنخیتی با مبانی انقلاب و ارزشها ندارند و درصددند با سوءاستفاده و ایجاد ظرفیت، درصدد راه‌اندازی و احیاء لانه‌های فتنه در فضاهای علمی و پژوهشی باشند مقابله نمایند.”

بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
بسیج دانشجویی دانشگاه حکیم سبزواری
کانون جامعه داشجویان دانشگاه پیام نور مشهد
بسیج دانشجویی دانشگاه خیام – بسیج دانشجویی دانشگاه سجاد–بسیج دانشجویی مراکز علمی کاربردی- غیرانتفاعی”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.