سه شنبه، ۲۱ بهمن ۹۳ - ۱۱:۳۲

به گزارش میهن پست – در پی پیش‌بینی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر کاهش عرضه سالانه نفت آمریکا به دلیل کاهش…

به گزارش میهن پست – در پی پیش‌بینی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر کاهش عرضه سالانه نفت آمریکا به دلیل کاهش تولید نفت خام آمریکای شمالی، بهای نفت در بازارهای جهانی بیش از پیش افزایش یافت.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، بهای نفت سبک آمریکا برای تحویل در ماه مارس با یک دلار و 51 سنت افزایش به 53 دلار و 20 سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت دریای شمال نیز برای تحویل در مارس 59 سنت افزایش یافت و 58 دلار و 39 سنت در هر بشکه در بازار لندن معامله شد.

در معاملات هفته گذشته بهای نفت سبک آمریکا هفت درصد و نفت برنت 9.4 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش قیمت هفتگی آنها از فوریه 2011 تاکنون بود.

جاسپر لاولر تحلیلگر بازار نفت گفت: قیمت نفت پس از اینکه اوپک پیش‌بینی خود را درباره عرضه نفت کشورهای خارج از این سازمان در سال 2015 کاهش داد، بالاتر رفت.

وی افزود: ممکن است پیش‌بینی‌های اوپک فقط برای خود این سازمان مناسب باشد ولی پیش بینی آخر این سازمان در واقع دارای پایه و اساس است. تعداد سکوهای حفاری در آمریکا رو به کاهش است و بیشتر شرکت‌های نفتی گفته اند سرمایه گذاری‌ نفتی خود را کاهش خواهند داد.

اوپک پیش‌بینی کرد در سال 2015 عرضه نفت کشورهای خارج اوپک روزانه 850 هزار بشکه افزایش خواهد یافت که این رقم از برآورد قبلی این سازمان کمتر است و دلیل اصلی آن کاهش عرضه نفت آمریکا است.

شرکت خدمات نفتی آمریکایی بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا در هفته منتهی به ششم فوریه 83 سکو کاهش یافته و به 1140 مورد رسیده است. این کاهش در شرایطی است که تعداد این سکوها هفته گذشته نیز 94 مورد کاهش یافته بود.

به گزارش بلومبرگ تعداد سکوهای حفاری در آمریکا به پایین ترین سطح از دسامبر 2011 تاکنون رسیده است.

کاهش سکوهای حفاری در کنار کاهش سرمایه گذاری های شرکت‌های بزرگ نفتی نشان می‌دهد که عرضه نفت در آینده کاهش خواهد یافت.

بهای نفت از ماه ژوئن حدود 50 درصد کاهش یافته که عمدتا به دلیل افزایش قابل توجه تولید نفت شیل در آمریکا و همچنین مخالفت اوپک با کاهش تولید است.

قیمت نفت در ماه نوامبر پس از تصمیم اوپک مبنی بر عدم کاهش سطح تولید نفت خود و دفاع از سهم بازار به جای دفاع از قیمت‌ها بیش از پیش کاهش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.