سه شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۴

به گزارش میهن پست – وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر بازگرداندن زندگی به بافتهای تاریخی کشور گفت: تسهیلات نوسازی و بازسازی…

به گزارش میهن پست – وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر بازگرداندن زندگی به بافتهای تاریخی کشور گفت: تسهیلات نوسازی و بازسازی چنین بافتهایی افزایش می یابد.

به گزارش اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از بافتهای تاریخی و فرسوده استان بوشهر با بیان اینکه چنین بافتهایی از لحاظ مادی و فرهنگی دارای اهمیت هستند اظهار داشت: بافتهای تاریخی از یک سو دارای خدمات زیربنایی لازم هستند و از سوی دیگر مردم نسبت به آنها حس تعلق تاریخی دارند.

وی افزود: احیای بافتهای تاریخی علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی بسیار گسترده است، از نظر فرهنگی هم در راستای سیاستهای ملی قرار می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه تا حد ممکن توسعه بخش مسکن باید درون بافتهای تاریخی و قدیمی اتفاق بیافتد تصریح کرد: در حال هماهنگی با بانک مرکزی برای اختصاص دادن مقدار زیادی از اعتبارات پیش بینی شده در بخش مسکن به نوسازی و بازسازی خانه های درون بافت های تاریخی هستیم و از نظر من سهم نوسازی بافتهای تاریخی باید در برنامه جدید به طور حتم افزایش یابد.

آخوندی با تاکید بر لزوم بازگرداندن زندگی به بافتهای تاریخی گفت: احیای چنین بافتهای رویکرد اصلی وزارت راه و شهرسازی که مفهوم آن تملک اراضی و از نوساختن واحدها توسط دولت نیست، بلکه باید زندگی را با توجه به ملزومات زندگی مدرن به بافتهای تاریخی بازگردانید.

وی اظهار داشت: چنانچه زندگی به بافتهای تاریخی باز گردد، بافت فرسوده به بخشی از زندگی شهری اقشار مختلف جامعه تبدیل خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: بازگرداندن زندگی به بافتهای تاریخی به مفهوم بازگشت به ارزشهای معماری ایرانی – اسلامی و تطبیق آن با زندگی جدید است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی حدود ۲۴ هزار هکتار بافت تاریخی در چهارصد شهر ایران شناسایی شده است و مساحت بافتهای فرسوده کشور نیز به ۷۷ هزار هکتار می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.