شنبه، ۰۸ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۲

معاون شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: جهاد کشاورزی استان بدون افزایش تعداد استخر و واحدهای تولیدی و آب، تنها…

معاون شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: جهاد کشاورزی استان بدون افزایش تعداد استخر و واحدهای تولیدی و آب، تنها با انجام روش‌های مکانیزه، تولید ماهی قزل‌آلا را افزایش می‌دهد.

مجتبی فوقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: ماهی‌هایی که در دمای کمتر از 20 درجه رشد می‌کنند، در گروه ماهیان سردابی قرار می‌گیرند که تحت عنوان خانواده آزاد ماهیان مطرح می‌شوند و گونه غالب پرورشی آنها، قزل‌آلای رنگین کمان است که می‌توان گفت این ماهی 100 درصد ماهی پرورشی ایران را به خود اختصاص داده‌ است.

وی با بیان اینکه تولید و پرورش ماهی‌های سردابی از سال 74 در استان اصفهان آغاز شد، تصریح کرد: در ابتدا تولید ماهی پرورشی تنها در یک واحد انجام می‌گرفت و حدود شش تن ماهی در آن واحد تولید می‌شد.

معاون شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: در سال 91 حدود چهار هزار تن ماهی سردابی در 150 واحد در سطح استان تولید شد؛ همان‌طور که مشاهده می‌شود در مقطع زمانی 16 ساله، تولید ماهی‌های سردابی در استان 660 برابر شده که این افزایش در سایر فرآورده‌های کشاورزی وجود نداشته است.

فوقی با بیان اینکه حدود 80 درصد ماهی‌های قزل آلا در دو شهر سمیرم و فریدون شهر تولید می‌شود، افزود: 26 واحد فعال تولیدی در شهرستان سمیرم و 16 واحد فعال در شهرستان فریدون شهر وجود دارد.

وی به پروژه‌های دیگر جهاد کشاورزی استان اصفهان اشاره و تصریح کرد: استخرهای ذخیره آب کشاورزی در قالب طرح “بهره‌برداری بهینه از منابع آبی خرد”، در کنار فعالیت کشاورزی یک تا دو تن ماهی قزل آلا در سال تولید می‌کنند.

این کارشناس ارشد تکثیر و پرورش آبزیان خاطر نشان کرد: با استفاده از آب رودخانه ‌یا آب چشمه در شهرستان‌های سمیرم و فریدون شهر، سالانه حدود 200 تن ماهی قزل آلا در هر واحد تولید می‌شود.

فوقی ادامه داد: طبق آمارنامه رسمی سازمان شیلات ایران که در سال 91 منتشر شد، مجموعا حدود 130 هزار تن ماهی قزل آلا در کشور تولید شده که استان اصفهان با حدود 1100 تن تولید، رتبه نهم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید ماهی قزل آلا ارتباط 100 درصدی با میزان آب جاری استان‌ها دارد، گفت: استان‌های پر آب مانند چهارمحال و بختیاری، لرستان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد در رتبه‌های بالاتری در تولید ماهی قزل آلا قرار دارند.

معاون شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه کمبود آب روی تمام فعالیت‌های کشاورزی به خصوص تولید و پرورش ماهی تاثیر گذاشته است، خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر که استان اصفهان دچار مساله کم آبی بوده، با ایجاد سیستم‌های مکانیزه و ادوات و تجهیزات مکانیزاسیون مانند استقرار هواده، پمپ‌های برگشت آب و … تا حدی این مشکل مرتفع شده است.

فوقی با بین اینکه طرح بهرهبرداری بهینه از منابع آبی خرد با توجه به کمبود آب در استان انجام شده است، گفت: در مزارع کشاورزی استخرهای ذخیره آب وجود دارد که کشاورزان از قدیم الایام از این استخرها به منظور ذخیره آب برای کشاورزی استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: به کشاورزان آموزش‌هایی داده شده که در استخرهای ذخیره می‌توانند در عین حال که آب را در استخر دارند، پرورش ماهی قزل آلا را نیز انجام دهند و حدود 30 درصد ماهی قزل آلای تولیدی استان از طریق این استخرهای ذخیره انجام می‌شود. بیش از 80 درصد این استخرها، زیر 5 تن ماهی قزل آلا تولید می کنند.

اشتغال 600 نفر در بخش تولید ماهی‌های سردابی

معاون شیلات و امور آبزیان استان اصفهان به اشتغال‌زایی در حوزه تولید ماهیان سردابی اشاره کرد و گفت: در بخش ماهیان سردابی در سال 92 حدود 600 نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم داشته‌اند که از این تعداد 482 نفر مربوط به واحدهایی می‌شدند که ماهی‌های قزل آلای پرواری تولید می‌کردند و حدود 120 نفر در واحدهایی مشغول بودند که بچه ماهی قزل آلا تولید می‌کردند.

وی افزود: تقریبا به ازای تولید هر کیلوگرم ماهی قزل آلا به سه تا چهار قطعه بچه ماهی نیاز است و این میزان تولید مستلزم وجود واحدهایی است که بچه ماهی تولید می‌کنند.

این کارشناس ارشد تکثیر و پرورش آبزیان تصریح کرد: در سال 92 حدود 55 میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا تولید شد که حدود 30 تا 35 درصد این تعداد در استان مورد نیاز است و تولیدکنندگان باقی این تعداد را به نقاط دیگر کشور صادر می‌کنند و در اختیار سایر پرورش دهندگان کشور قرار می‌دهند.

فوقی با بیان اینکه صادرات ماهی قزل آلا به خارج از کشور انجام نمی‌شود، اظهار کرد: افرادی که در واحدهای تولیدی به صورت ثابت فعالیت می‌کنند، از طریق سازمان تامین اجتماعی بیمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه گسترش در جهت افزایش تولید آبزیان در اهداف سازمان جهاد کشاورزی پیش بینی شده است، تاکید کرد: در حال حاضر و با توجه به شرایط کم آبی که در استان وجود دارد، بیشتر بر روی بهبود کیفی و حفظ واحدهای موجود تمرکز شده است.

معاون شیلات و امور آبزیان استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر سیاست سازمان جهاد کشاورزی، افزایش کمی تعداد مزارع نیست، گفت: افزایش کمی تولید از طریق روش‌های مکانیزه از اهداف سازمان جهاد کشاورزی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.