سه شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۳۹

الکساندر وال وریچ ملتی کف در حاشیه بازدید از بندر نوشهر در گفتگو با مهر با اشاره به هدف از سفر هیات اقتصادی…

الکساندر وال وریچ ملتی کف در حاشیه بازدید از بندر نوشهر در گفتگو با مهر با اشاره به هدف از سفر هیات اقتصادی آستارخان روسیه به مازندران گفت: در این سفر تلاش خواهد شد تا قابلیت های تجاری دو استان مازندران و آستاراخان شناسایی شود و زمینه های بیشتری در تجارت بین دو این استان بویژه در حوزه حمل و نقل دریایی فراهم گردد.

وی در خصوص بندر نوشهر گفت: بندر نوشهر با قدمت قدیمی خود زمینه مطلوبی برای حضور تجار روسی و استان آستارخان دارد و با توجه به آنکه این بندر در حال رشد است می تواند ظرفیت های بیشتری از آن استفاده گردد.

وزیر صنعت ،حمل و نقل و منابع طبیعی استان آستارخان روسیه خاطرنشان کرد: هم اکنون شرایط خوبی میان دو کشور قرار دارد ولی در خصوص حذف مقررات دست و پاگیر گمرکی و مرزبانی بین دو کشور باید گام های موثرتری برداشته شود.

ملتی کف در خصوص حجم تبادلات تجاری میان استان های مازندران و آستارخان روسیه  اظهار امیدواری کرد تا بزودی شاهد افزایش این حجم تبادل تجاری و اقتصادی باشد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان مازندران نیز در بازدید هیات اقتصادی استان آستارخان روسیه از بندر نوشهر گفت: بندر نوشهر به عنوان قدیمی ترین بندر مازندران دارای 10 پست اسکله و مساحت 40 هکتار به عنوان یک بندر چندمنظوره محسوب می شود که با فاصله کمتر از 200 کیلومتر از پایتخت کشور ایران نقش استراتژی و محوری در تخلیه و وارادات و صادرات کالا دارد.

منوچهر تاتینا با بیان اینکه چهار بندر در استان مازندران فعالیت دارند گفت: بنادر نوشهر و فریدونکنار در غرب مازندران از تجهیزات و امکانات مناسبی برای تخلیه و بارگیری کالا برخوردارند  که زمینه حضور تجار خارجی را در این بنادر فراهم کرده است.

وی از تجار کشورهای حاشیه خزر بویژه تجار استان استارخان خواست تا با فعالیت در بخش صادرات و واردات کالا از مزایا و ویژگی های منحصر به فرد صنعت حمل و نقل دریایی و سیاست های حمایتی در این بخش بهره مند شوند.

تاتینا بر لزوم همکاری های اقتصادی دو کشور روسیه و ایران بر اساس مقررات، قوانین و توافقنامه ها تاکید و خاطرنشان کرد: حضور هیات های اقتصادی دو کشور باعث  بهبود روابط و افزایش توسعه تجارت بین دو کشور خواهد شد.

فرماندار نوشهر نیز در این بازدید گفت: بهره مندی استان‌مازندران بویژه شهرستان نوشهر از بندر و وجود فرودگاه‌ می‌تواند راه‌های توسعه و ارتباط میان کشورهای همسایه دریای خزر را استحکام بیشتری ببخشد.

محمدعلی قمی اویلی با اشاره به قابلیت ها و پتانسیل های اقتصادی نوشهر و بسته های حمایتی در منطقه ویژه اقتصادی نوشهر عنوان کرد: تولید محصولات کشاورزی بویژه گل و گیاه در غرب مازندران این قابلیت ها را دو چندان کرده تا تجار روسی و کشورهای حاشیه خزر فرصت مطلوبی در جهت تبادل کالا و صادرات و واردات از طریق بندر نوشهر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.