افزایش سریع وزن
افزایش سریع وزن

افزایش سریع وزن چه دلایلی می تواند داشته باشد ؟

افزایش سریع وزن دلایل متفاوتی دارد که باید بصورت کلی با آنها آشنا شوید تا بتوانید پیش از مراجعه به دکتر تغذیه شرایط خود را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

وزن ما هر روز ممکن است به اندازه ی ۲ تا ۲/۵ کیلوگرم تغییر کند. اما این مسأله همیشه به آن معنی نیست که باید رژیم بگیریم و خود را لاغر کنیم. حتی عواملی مثل اینکه چه وقتی از روز باشد یا چرخه ی قاعدگی می توانند روی وزن ما تأثیر بگذارند.

بیشتر از معمول غذا خورده اید

بعد از خوردن غذا چیزی بین ۶ تا ۸ ساعت طول می کشد تا مواد غذایی از معده و روده ی کوچک عبور کنند. بعد از آن هم ۳۶ ساعت زمان می برد تا مواد غذایی از روده ی بزرگ بگذرند. کل این فرآیند روی هم رفته، از زمان بلعیدن غذا تا زمان خروج آن از بدن به شکل فضولات، چیزی در حدود ۲ تا ۵ روز طول می کشد. اگر چند روزی غذا زیاد خورده باشید، نباید عددی که ترازو نشان می دهد را چندان جدی بگیرید.

افزایش سریع وزن

افزایش سریع وزن

عضلات تان از آثار ورزش اخیرتان هنوز التیام نیافته اند

اگر فعالیت مستمر ورزشی داشته باشید بدن شما شروع به ذخیره ی گلیکوژن می کند. گلیکوژن در آب وجود دارد و طی فرآیندی که باعث آزاد شدن انرژی برای به کار افتادن عضلات می شود با آب پیوند شیمیایی ایجاد می کند. آب اضافی درون عضلات هم می تواند چند کیلوگرمی به وزن بدن اضافه کند.

افزایش سریع وزن

در مواقع مختلفی از روز خود را وزن کرده اید

ما معمولاً صبح ها وزن کمتری داریم تا شب ها. علت این مسأله می تواند این باشد که در طول شب مقادیر زیادی اتم کربن از طریق نفس کشیدن از بدن ما خارج می شود. این اتم ها به خودی خود تقریباً وزنی ندارند اما با هر نفس چیزی در حدود ۱۰ میلیارد تریلیون اتم از بدن خارج می شود. حالا می توان تصور کرد که هر شب چه حجم عظیمی از این اتم ها از بدن ما دفع می شود. علاوه بر این، بدن شب ها عرق می کند و آب زیادی را از دست می دهد که این مسأله هم باعث کاهش وزن می شود.

افزایش سریع وزن

عادت ماهانه

اگر در دوران پریود یکی دو کیلوگرمی وزن اضافه می کنید، نگران نباشید؛ این مسأله کاملاً طبیعی است. این وزن اضافه بعد از پایان خونریزی از بین می رود. در زمان قاعدگی، فرآیندهای مختلفی در بدن رخ می دهد، مثل تغییرات هورمونی، نفخ، کاهش سطح منیزیم بدن و بسیاری موارد دیگر.

افزایش سریع وزن

 

روز قبل نمک بیشتری مصرف کردید

اگر صبح متوجه بیشتر شدن وزن خود شدید، ممکن است به این خاطر باشد که اخیراً نمک زیادی مصرف کردید. به همین خاطر، بدن شما آب بیشتری در خود ذخیره کرده. علت این مسأله آن است که کلیه ها، که کار فیلتر کردن مواد زائد از خون را برعهده دارند، تلاش می کنند سطح الکترولیت های بدن همیشه نسبت مشخصی داشته باشد، مثل نسبت سدیم به پتاسیم و نسبت سدیم به آب. افزایش سریع وزن

افزایش سریع وزن

منبع: brightside

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*