یکشنبه، ۰۶ مهر ۹۳ - ۰۳:۲۶

یک مدرس دانشگاه‎های لرستان گفت: سن امید به زندگی در لرستان افزایش یافته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، فرهاد…

یک مدرس دانشگاه‎های لرستان گفت: سن امید به زندگی در لرستان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، فرهاد طهماسبی در جلسه شورای سالمندان استان، افزود: ساماندهی سالمندان یک موضوع بین بخشی است و این مهم تنها مربوط به بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) نیست ضمن اینکه عملاً برای ارتقای جایگاه سالمندان در سطح جامعه نیازمند یک فعالیت بین بخشی با مشارکت مردمی هستیم.

وی با بیان اینکه چنانچه NGO ساماندهی سالمندان تشکیل شود مشارکت مردمی پررنگ‎تر خواهد شد، ادامه داد: نیاز است برای ساماندهی سالمندان با گروه‎های مختلف اجتماعی، دانشگاهیان، حوزویان و متولیان فرهنگی همفکری کنیم.

طهماسبی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه هیئت وزیران دستگاه‎های اجرایی در قالب شورای ساماندهی سالمندان نسبت به ساماندهی و ارتقای آنان اقدامات اساسی را انجام دهند، افزود: متأسفانه فرزندپروری در جامعه کاهش یافته و به سمت پیری جمعیت پیش می‎رویم و در این باره خطر احساس می‎شود که باید مسئولان امر برای حل این مهم تدابیری بیندیشند.

این کارشناس ارشدجامعه‎شناسی با بیان اینکه کاهش فرزندپروری در جامعه یا جبر زمانه بوده یا برنامه‎ریزی مسئولان، یادآور شد: هم‌اکنون سن امید به زندگی افزایش یافته و به 73 و 74 سال رسیده، همچنین با افزایش شاخص‎های توسعه انسانی، سن سالمندی نیز افزایش یافته و می‎طلبد برای این قشر برنامه‎ریزی داشته باشیم.

وی تصریح‌کرد: هر چند که هم‌اکنون با بحران و مشکل مواجه نیستیم اما دلیل بر این نیست که نسبت به این مهم بی‎توجه باشیم و نیاز است با یک برنامه‎ریزی منسجم و بین بخشی فضا را برای سالمندان لرستانی تلطیف و امکانات مناسب در اختیار آنها قرار دهیم.

طهماسبی بر مناسب‎سازی ابزار و امکانات در پارک‎ها و اماکن عمومی برای سالمندان تأکید کرد و گفت: شهرداری می‎تواند در این باره مثمرثمر باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *