چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۳:۴۵

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: پس از سه سال سقوط صادرات استان در سال…

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: پس از سه سال سقوط صادرات استان در سال 90، امسال افزایش صادرات داشتیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «مصطفی زریسفی» صبح امروز(چهارشنبه هفتم آبان‌ماه) در کمیته پایش تجارت خارجی و بررسی راهکارهای ورود به بازار روسیه اظهار کرد: هم‌اکنون در استان کرمان 565 کارت بازرگانی معتبر و چهار گمرک فعال در شهرستان‌های کرمان، سیرجان، رفسنجان و بم وجود دارد.

وی افزود: پس از سه سال سقوط صادرات استان در سال 90، امسال افزایش صادرات داشتیم به‌گونه‌ای که در شش ماهه‌ی نخست سال از نظر وزنی 22 درصد رشد داشته‌ و بیش از 167 هزار تن کالا صادر شده در حالی‌که پارسال این میزان 137 هزار تن بوده است.

زریسفی یادآور شد: طی مدت شش ماهه‌ی امسال صادرات کالاهای استان به ارزش ریالی 349 میلیون دلار و در سال گذشته این رقم 227 میلیون دلار بوده است از این‌رو از لحاظ ارزش ریالی 54 درصد رشد را شاهد بوده‌ایم.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: استان کرمان آمادگی دارد تا در زمینه محصولات کشاورزی اعم از فرآوری شده، خام یا … کمبودهای روسیه را جبران کند برهمین اساس جلساتی در تهران برگزار شده است.

زریسفی با اشاره به اینکه متأسفانه بسیاری از توانمندی‌های استان در حد بالقوه مانده و هنوز بالفعل نشده است، خاطرنشان کرد: به لحاظ شرایط آب و هوایی برخی محصولات کشاورزی در کشورهای آسیای میانه بدست نمی‌آید در حالی‌که شهرستان‌های جنوبی استان قطب تولید انواع محصولات محسوب می‌شوند.

وی افزود: طی جلسات برگزار شده مقرر شد وضعیت موجود بازار روسیه ارزیابی، سیستم حمل و نقل شناسایی و آنچه که ما صادر می‌کنیم مشخص شود ضمن اینکه اغلب کشورها محصولات ارگانیک مصرف می‌کنند در حالی‌که در ایران و به‌ویژه جنوب استان کرمان بیشتر محصولات غیرارگانیک است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان یادآور شد: باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهیم تا از وفور محصولات استان به نحو شایسته استفاده کرده و علاوه‌بر پر کردن خلاءهای کشور روسیه، اضافه محصولات خودمان را عرضه و استان را در این زمینه مطرح کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *