چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۵۹

گزارش خبرنگار ایرنا از بازار مشهد نشان می دهد که برخی خرده فروشان مواد غذایی از جمله خواربارفروشی ها و سوپرمارکت ها قیمت…

گزارش خبرنگار ایرنا از بازار مشهد نشان می دهد که برخی خرده فروشان مواد غذایی از جمله خواربارفروشی ها و سوپرمارکت ها قیمت مواد غذایی بویژه لبنیات را افزایش داده و 200 تا 300 تومان بیشتر از آنچه بر روی برچسب کارخانه آن کالا درج شده به مشتری می فروشند.

بهانه اکثر این فروشندگان، اجرای طرح دوم هدفمندی یارانه هاست و در پاسخ به سووال مشتری که چرا کالا را به قیمتی بیشتر از قیمت درب کارخانه می دهند، می گویند که آنها کالا را به همان قیمتی که روی آن درج شده از کارخانه یا توزیع کننده کالا می خرند لذا باید با افزایش 200 تا 300 تومانی کالا ، درصد سود خود را از محل فروش آن بدست آورند.

یکی از فروشندگان مواد غذایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تایید این مطلب اظهارداشت: در طول چهار روز گذشته هر اقلامی که جدید خریداری کرده ایم با افزایش حداقلی روبرو بوده است و فروشندگان کل بر افزایش قیمت در کالاها تحویلی آینده تاکید کرده اند.

وی که از اعلام نامش خودداری کرد، گفت:انواع مایع ظرفشویی بین 200 تا 250 تومان، ماست صنعتی بین 20 تا 400 تومان، قند و شکر هر کیلو گرم 200 تومان و اقلامی از مواد بهداشتی به همین میزان افزایش قیمت داشته است.

او با بیان اینکه قیمت های روی جلد این محصولات از درب کارخانه با افزایش نسبت به گذشته درج شده است، اظهار داشت: مواد دیگری از جمله سوسیس و کالباس و سایر اقلام مانند تخم مرغ نیز به گفته فروشندگان کارخانجات افزایش خواهد داشت.

رییس اتحادیه خواربار و لبنیات خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بازار مواد غذایی از ابتدای امسال ثابت شده و هیچ افزایش قیمت در مواد غذایی سنتی یا صنعتی و کالاهای خروجی از کارخانه ها صورت نگرفته است.

ˈباقر بلوچیˈ افزود: از سوی این اتحادیه به تلفن همراه همه خواربار فروشان و فروشندگان مواد غذایی سطح شهر مشهد پیامکی به این مضمون که ˈتا اطلاع ثانوی هیچ افزایش قیمتی در لبنیات و مواد غذایی و خواربار صورت نمی گیردˈ ارسال شده است لذا افزایش قیمت این اقلام به هیچ وجه قانونی نیست.

وی بیان کرد: در حال حاضر بازار ظرفیت افزایش قیمت لبنیات را ندارد و معتدل است، از سوی دیگر تولید لبنیات در استان زیاد بوده اما مصرف سرانه لبنیات و طور خاص شیر نسبت به گذشته کاهش یافته است.

او با اشاره به وجود هفت هزار واحد مجاز خواربارفروش و سوپرمارکت در مشهد، اظهار امیدواری کرد که دولت با حمایت از تولیدکنندگان لبنیات در فاز دوم هدفمندی یارانه ها از افزایش جهشی قیمت لبنیات جلوگیری کرده تا شاهد کاهش بیش از پیش مصرف لبنیات در کشور نباشیم.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هیچ فروشنده ای حق فروش کالا را بیشتر از قیمتی که بر روی آن توسط کارخانه درج شده است را ندارد.

ˈناصر نقیبیˈ افزود: تمام کالاها کمتر از قیمت درب کارخانه به عرضه کنندگان داده می شود لذا آنها مجاز نیستند کالا را با قیمتی بیشتر از آن به مشتریان بفروشند.

وی بیان کرد: شهروندان قبل از خرید کالا قیمت درب کارخانه روی آن را نگاه کرده و در صورت مشاهده تخلف فروشنده مراتب را به سامانه 124 اطلاع دهند تا برخورد قانونی صورت گیرد.

659/7486/7489

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *