شنبه، ۳۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۴

در صورت مشاهده عرق در نوزادتان در میان ابتلای وی به زردی ,فورا مایعات و شیر به وی بدهید زیرا عرق کردن نوزاد…

index20 افزایش میزان زردی نوزاد با عرق کردن بیشتر

در صورت مشاهده عرق در نوزادتان در میان ابتلای وی به زردی ,فورا مایعات و شیر به وی بدهید زیرا عرق کردن نوزاد باعث تشدید زردی و عدم دفع آن از بدنش توسط ادرار می شود

یک متخصص نوزادان با بیان اینکه ۶۰ درصد نوزادان به طور معمول دچار زردی می‌شوند، عنوان کرد: بیشتر موارد زردی فیزیولوژیک و طبیعی است.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام دکتر مازیار وکیلی امینی تصریح کرد: در نقطه مقابل، زردی پاتولوژیک قرار دارد که غیرطبیعی بوده و نیاز به درمان دارویی دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: زردی فیزیولوژیک و طبیعی به طور معمول از روز سوم تولد نوزاد بروز پیدا کرده که با رعایت برخی نکات قابل درمان است.

وی خاطرنشان کرد: زردی‌هایی که در روزهای اول و دوم تولد ایجاد می شود عموما پاتولوژیک بوده و در این گونه موارد باید با مراجعه به پزشکی علت زردی نوزاد مورد بررسی قرار گیرد.

وکیلی امینی در ادامه افزود: زردی‌هایی که از روز سوم ظاهر می‌شود عموما در قسمت صورت و چشم ها قابل مشاهده است، اما در صورت پیشرفت آن به سمت قسمت‌های پایین بدن نوزاد باید هر چه سریعتر نزد پزشک برده شود.

وکیلی امینی تعریق بسیار را موجب افزایش و تشدید زردی دانست و اظهار کرد: دمای محیط مناسب برای نوزاد در حالی که پوشش محدودی دارد در زمستان ۲۰ تا ۲۵ درجه و در تابستان ۲۰ تا ۲۲ درجه است.

به گفته این متخصص نوزادان، گرم کردن بیش از حد نوزاد و تعریق شدید نوزاد را بی حال کرده و تمایل او برای شیر خوردن را کاهش می دهد که همین امر موجب کاهش ادرار نوزادان و در نتیجه تشدید زردی می‌شود.

وکیلی امینی افزایش تعداد دفعات شیردهی در روزهای نخست شیردهی که شیرمادر کم است را موجب کاهش زردی در نوزادان دانست و اظهار کرد: این امر علاوه بر افزایش شیر مادر، حرکات روده‌ای نوزاد را نیز افزایش داده و در نتیجه افزایش ادرار، زردی نوزاد نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به مصرف برخی داروهایی گیاهی به منظور رفع زردی در نوزادان، این مواد را موجب ایجاد اسهال مصنوعی دانست و اظهار کرد: این مواد موجب بی حالی نوزاد شده و میل شیر خوردن در نوزاد را کاهش داده و در پی آن قند نوزاد افت کرده و زمینه تشنج در نوزاد فراهم می شود.

به گفته وی برخی از این گیاهان نیز که به صورت غیربهداشتی تهیه شده باشند عفونت‌های روده‌ای در نوزادان را افزایش می‌دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.