شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۰۴

به گزارش ایرنا ˈمحمد قربان حق جوˈ رییس اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز شنبه در نشست خبری در کابل از افزایش 33…

به گزارش ایرنا ˈمحمد قربان حق جوˈ رییس اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز شنبه در نشست خبری در کابل از افزایش 33 درصدی صادرات این کشور در سال 92 خبر داد و گفت: میزان صادرات افغانستان در سال 1391 حدود 393 میلیون دلار بود که این رقم در سال 1392 با 33 درصد افزایش به 524 میلیون دلار رسید.

به گفته حق جو سبزیجات، قالی، پنبه، سنگ های قیمتی، خشگبار و حبوبات از جمله اقلامی هستند که صادرات آنها در سال 92 افزایش نشان می دهد.

حق جو کاهش آفات طبیعی، رفع مشکلات ترانزیتی با کشورهای همسایه و بازاریابی خوب را از جمله دلایل افزایش صادرات افغانستان در سال 92 اعلام کرد.

به گفته حق جو بازارهای عمده صادرات افغانستان را کشورهای پاکستان، هندوستان، آسیای میانه، ایران، روسیه، چین، اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس تشکیل می دهند.

حق جو در عین حال واردات افغانستان را در سال 92 به میزان 9 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت این رقم در قبال صادرات افغانستان، بسیار بالاست.

وی نبود امنیت، امکانات زیربنایی، عدم دسترسی به امکانات پولی، نبود حمایت کامل از سوی دولت، اخاذی و قاچاق را از جمله مهمترین چالش های پیش روی سرمایه گذاران داخلی و خارجی در افغانستان دانست.

آساق/پ/1501

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.