یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۲

خداداد در گفتگو با بانک ورزش، برخلاف آن چه که تصور مي‌کرديم بر عليه مربي سابق‌اش دست به افشاگري زد. با هم صحبت‌هاي…

خداداد در گفتگو با بانک ورزش، برخلاف آن چه که تصور مي‌کرديم بر عليه مربي سابق‌اش دست به افشاگري زد. با هم صحبت‌هاي متفاوت خداداد عليه آقامعلم را مي‌خوانيم:

به نظر شما امسال که سال فرهنگ است در اين زمينه فوتبال ما چه تحولي در خود خواهد ديد؟

فوتبال ما چيزي به اسم فرهنگ ندارد. فقط يک عده افراد هستند که بَلَدند آن چناني مصاحبه کنند و بگويند فرهنگ حلقه مفقوده فوتبال است؛ کدام حلقه مفقوده؟ اصلاً فرهنگ نداريم که حلقه مفقوده داشته باشد. وقتي در اين فوتبال آقاي استاد، آقاي اخلاق، آقاي معلم، تئوريسين بزرگ فوتبال و غيره… با جادوگر کار مي‌کنند ديگر بحث فرهنگ و امثال اين مسائل هيچ جايي در فوتبال ما ندارد.

مي‌شود شفاف تر صحبت کنيد منظورتان چه کسي است؟

همين آقامعلم زماني که مربي من بود، قراردادش تمام شده بود و براي قرارداد سال جديد با من صحبت کرد که با باشگاه مشکل دارم. به او گفتم چه مشکلي. گفت: يک نفر هست که مي‌خواهد هر طوري شده امسال روي نيمکت بنشيند. با تعجب از او پرسيدم خوب اين بنده خدا چه کاري بلد است. گفت اين نيروي خاصي دارد و مي‌تواند اهريمن را از ما دور کند و لشگر خوبي را به سمت ما بياورد و از اين حرف‌ها که دقيقاً يادم نيست.

منظورتان از آقامعلم همان مجيد جلالي است ديگر؟

همه مي‌گويند آقامعلم من هم به همين اسم صدايش مي‌کنم. همين آقا از پاداش بازيکنان مي‌گرفت به اسم کار خير مي‌داد به آقاي جادوگر. حتي يک بار از خود من هم بابت کمک به همين کارهاي خير بخشي از پاداشم را گرفت. حالا شما به من بگو اين چه فرهنگي است که معلم و تئوريسينش دنبال جادوگري و دلالي است.

با اين مسائل که شما مطرح مي‌کنيد صد رحمت به دلالي…

در ابومسلم به چشم خودم ديدم که بازيکن خارجي به خاطر اين که مدير برنامه‌هايش پاسپورتش را نمي‌داد گريه مي‌کرد. دلال اين بازيکن نه تنها پاسپورتش را نمي‌داد بلکه 90 هزار دلار هم از قراردادش هم برداشته بود که در نهايت کارمان به دعوا با آن دلال کشيد. حالا شما بگو کدام فرهنگ. آقايان مي‌آيند مي‌گويند فرهنگ حلقه مفقوده فوتبال است. در فوتبالي که کسوت مرده و همه به هم بي احترامي ‌مي‌کنند، هرکس قشنگ تر دروغ بگويد و دست‌هايش را تکان دهد بافرهنگ تر است. چهار تا کلمه ياد گرفته اند روستبيف، آنالوگ و آپادانا و…

تعريف خداداد عزيزي از فرهنگ چيست؟

فرهنگ يعني صداقت، درستي و مردانگي. نه مثل خيلي‌ها که از خواب که بيدار مي‌شوند دست و صورتشان را با دروغ مي‌شويند. متأسفانه تلويزيون هم که هميشه جنگ و دعوا و تمسخر کردن ديگران را نشان مي‌دهد. خيالتان را راحت کنم در اين فوتبال فقط دنبال گول زدن افکار عمومي به اسم فرهنگ هستند. فرهنگ در فوتبال ما يعني پول درآوردن تحت هر شرايطي.

گفته مي‌شود از اسم شما به عنوان يک سپر در معرفي مرزبان براي سرمربيگري پديده استفاده کرده اند.

صلاح مملکت خويش خسروان دانند. به قول حشمت خان مهاجراني فوتبال تنها تجارتي است که بيشتر از دو سه ماه نمي‌تواني دروغ بگويي. شايد شما دندانپزشک خوبي نباشيد و بتوانيد تا دو سال به مريض تان دروغ بگوييد، اما فوتبال دندانپزشکي نيست. بازي‌ها شروع مي‌شود و خيلي مسائل بعد از چند ماه مشخص مي‌شود. من به خاطر تماس محسن پهلوان صادقانه به جلسه رفتم و برنامه ام را ارائه دادم. نه دنبال پديده بودم و نه به پديده فکر مي‌کردم. فرهنگ يعني همين که صادقانه رفتار کني. حالا اگر آن‌ها دنبال مسائل ديگري بودند، به خودشان مربوط مي‌شود.

در مورد صحبت هاي رحمتي در برنامه ديشب حرفي نداري؟

من با مهدي رحمتي صحبت کردم و به او گفتم خيلي از گنده‌هاي اين فوتبال از اين بلاها سرشان آمده بنابراين تو هم نبايد ناراحت شوي. يکي از هنرهاي فوتبال ما ضايع کردن بازيکنان بزرگ است. خود من بعد از جام جهاني 98 فرانسه در بهترين دوران ورزشي ام به سر مي‌بردم، اما در سفر تيم ملي به کويت حضور من با دمپايي در لابي هتل را بهانه کردند تا 20 ماه از تيم ملي دور بمانم. کشتن نيروهاي خوب در فوتبال عادي شده است.

شما چون خودتان جام جهاني را تجربه کرده ايد، شايد شرايط رحمتي را درک نکنيد.

قبول دارم نرفتن به جام جهاني براي يک بازيکن سخت است. اما بايد آن بازيکن براي مسئولان آن کشور ارزشمند باشد، براي همين وقتي پيام صادقيان هم به من زنگ زد همان حرف‌هايي را که به رحمتي گفته بودم به پيام هم گفتم، که در اين فوتبال نه تنها حق به حقدار نمي‌رسد، بلکه براي نيروهاي خوبش ارزش قائل نيستند. خود من تنها به خاطر اين که سر پول فيفا با صفايي فراهاني در فرانسه بحث کردم، آن هم به خاطر اين که کاميون هاي لباس پوما بدون آن که دست بازيکنان برسد برگشت داده شد و همان ماجرا باعث شد 20 ماه از بهترين دوران ورزشي ام نابود شود. در صورتي که در همان لابي هتل خيلي ها با شورت رکابي تردد مي‌کردند.

به نظر شما بحث لباس هاي تيم ملي از سوي کي روش واقعي است يا بهانه تراشي؟

صحبت کردن در مورد کي روش فايده اي ندارد. ما از اول افسار فوتبال مان را داديم دستش حالا هم حرف زدن فايده اي ندارد. بگذاريم هر جوري که دوست دارد با اين افسار بتازاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.