پنجشنبه، ۰۶ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۷

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: جریان آب در سیستان جریان روابط و تحکیم حقوق یکدیگر است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه…

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: جریان آب در سیستان جریان روابط و تحکیم حقوق یکدیگر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در دیدار با سرکنسول جدید افغانستان در استان افزود: سیستان و بلوچستان نقش اساسی در تامین سوخت و معیشت مرزنشینان کشور افغانستان دارد.

وی با بیان این مطلب که روابط سیاسی و فرهنگی ایران و افغانستان دیرینه است، تاکید کرد: افغانستان باید متعهد به دادن حق آبه ایران باشد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت همکاری دولت اسلامی افغانستان در بحث احداث پل دوم میلک گفت: انتظار داریم که در هر دو طرف مرز شاهد فعالیتی پویا و پایدار اقتصادی در قالب بازارچه‌ها و پایانه‌های مرزی مصوب باشیم و فعالیت سالم اقتصادی با صدور مجوزهای قانونی حمایت شود.

هاشمی هم‌چنین با اشاره به برخی از پدیده‌ها و ناهنجاری‌های موجود در نوار مرزی از جمله پدیده قاچاق انسان و مواد مخدر و هم‌چنین سلاح و مهمات اظهار داشت: پیشگیری و کنترل بسیاری از این پدیده‌ها با همکاری و تلاش طرفین و نظارت بیشتر در مرزهای مشترک قابل انجام است.

وی از آمادگی بازارچه‌های مرزی جهت تأمین کالاهای مورد نیاز افغانستان خبر داد و افزود: در بازارچه گمشاد این آمادگی حاصل است و هیچ محدودیتی جهت مبادلات اعلام شده وجود ندارد.

هاشمی هم‌چنین گفت: ما در سیستان به منطقه آزاد تجاری می‌اندیشیم و تجار و صنعتگران که در این منطقه آزاد سرمایه‌گذاری کنند از معافیت‌های خاصی بهره‌مند خواهند شد و سرمایه‌گذاران نیز باید با نیازسنجی قابلیت‌ها را کشف و نسبت به سرمایه‌گذاری در این منطقه اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.