دوشنبه، ۱۵ خرداد ۹۶ - ۰۹:۴۳
اقامت در مریخ

اقامت در مریخ موضوعی است که سال ها مورد بررسی قرار گرفته و در این میان نیز برنامه ریزی های لازم را برای…

اقامت در مریخ موضوعی است که سال ها مورد بررسی قرار گرفته و در این میان نیز برنامه ریزی های لازم را برای سفر به این سیاره شبیه به زمین انجام گرفته است اما حالا و با توجه به اطلاعاتی که از وضعیت سیاره سرخ توسط کاوشگران و بخصوص کاوشگر کنجکاوی به زمین رسیده است ، مریخ نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای زمین و اقامت فضانوردان باشد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

اقامت در مریخ و یا به عبارتی جسورانه تر زندگی در مریخ شاید امروز کمی وحم و خیال باشد اما  شاید فردا روزی آن هم با گسترس علم و تکنولو‍‍ژی این موضوع به واقعیت بپیوندد اما جدیدا تعدادی از دانشمندان و از جمله مدیر کل آزانس فضایی اروپا معتقد است که زندگی یا اقامت کوتاه مدت در این سیاره  آن هم به دلایل شرایط جوی مریخ  واقع وحشتناک است.

مدیر کل آژانس فضایی اروپا در خصوص عدم امکان اقامت در مریخ  می‌گوید :

ممکن است زندگی روی سیاره سرخ برای افراد مهیج و جالب باشد ، اما در واقعیت این گونه نخواهد بود و زندگی در کره مریخ به آن راحتی هم که مردم فکر می‌کنند ، نیست و اگر روزی انسان بتواند به این سیاره سفر کند شیوه زندگی و شرایط جوی مریخ  آن طور هم که مردم تصور می‌کنند، نخواهد بود و البته خودم شخصا هم  هیچ رقبت و اشتیاقی برای سفر به این سیاره را نداشته و نخواهم داشت.

اقامت در مریخ

وی افزود: اگر شخصی به مریخ سفر کند و قصد اقامت داشته باشد، نمی‌تواند برای یک پیاده‌روی کوتاه قدم به بیرون بگذارد و باید همواره در پناهگاه خود اوقات بگذراند. به همین دلیل مریخ جای مناسبی برای زندگی نیست.

دکتر “ورنر” به تفاوت میان دیدن یک سیاره با اقامت در آن تاکید کرد و گفت: واژه اقامت کلمه درستی نیست، بلکه باید از واژه سیاحت استفاده کرد. زندگی در مریخ نمی‌تواند جایگزین زندگی در زمین باشد.

مردم تصور می‌کنند که مشکلی نیست که زمین را نابود کنیم، چرا که می‌توان به جای بهتری نقل مکان کرد. اما باید گفت که یافتن سیاره‌ای بهتر از زمین بسیار سخت است.

آژانس فضایی اروپا همچنین اعلام کرد: زندگی روی کره ماه نیز تفاوتی با زندگی در سیاره مریخ نخواهد داشت و البته با این که مریخ روشنایی بهتری دارد، اما دیگر شرایطش بهتر از زمین نیست. مریخ یک جو نازک دارد، بنابراین تنفس در فضای آزاد غیر ممکن است، علاوه بر آن سیاره مریخ مملو از صخره و سنگ، هوای خشک و غبارآلود است.

با تمام این تفاسیر، ایده جستجو و کشف و مطالعه سیارات منظومه شمسی همیشه وجود داشته است، اما بررسی قابلیت زندگی کردن و اقامت در دیگر سیارات موضوعی است که اخیرا مطرح شده است و بنابراین این خواسته ، حامیانی نظیر ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *