شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۷

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ولی الله سیف جمعه در چهل و سومین اجلاس هیات مدیره اتحادیه پایاپای آسیایی به تشریح اقتصاد ایران…

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ولی الله سیف جمعه در چهل و سومین اجلاس هیات مدیره اتحادیه پایاپای آسیایی به تشریح اقتصاد ایران در دو سال گذشته پرداخت و به تکانه های شدید اقتصادی در سطح داخل و خارج اشاره کرد و گفت : دستاورد مقابله با تکانه اول کاهش فشار ناشی از افزایش قیمت ها بر بودجه خانوار و بنگاه های تولید بوده است.

وی ادامه داد آثار تکانه دوم که به شدت بازار ارز را مختل کرد و اقتصاد ایران را به سوی تورم همراه با رکود سوق داد نیز با اعمال سیاست های مناسب مالی توسط دولت جدید و سیاست های پولی انبساطی و مدیرانه بانک مرکزی اصلاح شد .

این مقام مسوول در بانک مرکزی اظهار داشت : به عبارت دیگر توفیق سیاست های مقاومتی در مواجه با تهدید همزمان با تورم و رکود از طریق دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر ، ثبات قیمت بازار ، ارتقا اشتغال , یکسان سازی نرخ ارز و برخورداری از سیستم بانکی قوی و مستحکم گردیده است .

وی توضیح داد : به رغم بهبود نسبی آثار بحران مالی بر اقتصاد های پیشرفته ، نوسانات نرخ ارز و اختلال در سیال بودن سرمایه های جهانی در واقع محدودیت های جدی برای اقتصاد کشورهای در حال توسعه ایجاد نموده است .

سیف به تاریخچه تاسیس اتحادیه پایاپای اسیایی در سال 1974 اشاره کرد و گفت : این اتحادیه از ظرفیت های بالقوه و قابل توجهی برای تسهیل تجارت چند جانبه در بین اعضا برخوردار است و با هدف دستیابی به همکاری های اقتصادی و مالی منطقه ای از طریق برقراری مناسبات پولی تشکیل شده است .

وی خاطر نشان کرد : اتحادیه پایاپای آسیایی نمونه ای موفق از اتحادیه های منطقه ای است که اثرات سرریز جانبی مثبت برای همه اعضا فراهم کرده است .

رییس کل بانک مرکزی کشور یاد آور شد : اگر چه حجم مبادلات بین اعضای اتحادیه در سال 2012 کاهش یافت اما روندکاهشی در سال 2013 در سطح 5/7 درصد متوقف شد که بیشتر به دلیل عملکرد برخی از اعضای اتحادیه همچون ایران ، هندوستان ، پاکستان و بنگلادش بوده است .

وی توضیح داد:عملکرد نامطلوب اتحادیه در سال 2012 یک پدیده موقتی بوده برای این منظور ارتقای همکاری های مالی و پولی در بین اعضا اتحادیه ، کاهش هزینه های معاملاتی ، اعطای تسهیلات لازم و افزایش فعالیت های کارگزاری بانکی می تواند اهداف این اتحادیه را پوشش دهد.

چهل و سومین اجلاس هیات مدیره اتحادیه پایاپای آسیایی با حضور نمایندگان بانک های مرکزی کشورهای بنگلادش، بوتان، هند، ایران، میانمار، نپال، پاکستان، سریلانکا و دبیرکل اتحادیه پایاپای آسیا از روز گذشته در جزیره کیش اغاز شد .

اتحادیه پایاپای آسیا در سال 1974با اهداف فراهم کردن تسهیلات جهت تسویه چند جانبه پرداخت های مربوط به معاملات جاری بین المللی میان کشورهای عضو، استفاده از پول ملی کشورهای عضو در معاملات جاری فیمابین و صرفه جویی در استفاده از ذخایر ارزی، گسترش همکاری های پولی و تقویت روابط بانکی به منظور توسعه فعالیت های اقتصادی و بازرگانی میان کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام، و فراهم کردن ˈترتیبات سوآپ پولیˈ به منظور دسترسی موقت اعضاء به ˈواحدهای پولی آسیاˈ تاسیس شد.

1641/668

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.