پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۳

به گزارش خبرنگار مهر، امیر حسین قاضی‌زاده صبح پنجشنبه در “همایش ملی ترویج جمعیت” که در هتل خاتم مشهد مقدس برگزار شد با…

به گزارش خبرنگار مهر، امیر حسین قاضی‌زاده صبح پنجشنبه در “همایش ملی ترویج جمعیت” که در هتل خاتم مشهد مقدس برگزار شد با اشاره به برخی از تئوری‌های جمعیتی اظهار کرد: یکی از اندیشمندان غربی با استدلال اینکه منابع غذایی روزی در دنیا تمام خواهد، لذا بحث جمعیت به عنوان یک بحران در خواهد آمد و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از اندیشمندان با این نظریه به مخالفت پرداختند و سعی کردند این موضوع را القا کنند که جمعیت در دنیا نباید کنترل شود.

وی با اشاره به اینکه جمعیت ملی ایران از سال ۱۹۹۶ از دید برخی از کشور‌ها وارد کشورهای بدهکار شده است تصریح کرد: یعنی باید سعی کنیم منابع زیست محیطی خود را تقویت و در این زمینه باید فعالیت‌های خود را آغاز کنیم، موضوع دیگری که در نقطه مقابل این رویکرد دیده می‌شود رویکرد قدرت است.

قاضی‌زاده گفت: حوزه قدرت و نگاه قدرت توجه ویژه‌ای به افزایش جمعیت در جامعه دارد، موسسه مطالعاتی “رن” کشورهای قدرتمند را از قرن ۱۸ بررسی کرده و یکی از مهم‌ترین مولفه‌های آن را جمعیت عنوان می‌کند، مهم‌ترین شاخصی که در این زمینه وجود دارد همین موضوع جمعیت است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در همین گزارش آمار منابع ما را رشد یافته عنوان می‌کند، تصریح کرد: با توجه به رشد و جمعیتی که در چین و هند وجود دارد باید دید چه اتفاقی برای این کشور‌ها می‌افتد، تمامی موسسات دنیا عنوان می‌کنند که هند در سال ۲۰۶۰ به بعد قدرت اول دنیا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ساختار سنی جمعیت در هند جوان باقی می‌ماند تصریح کرد: این مهم‌ترین دلیل پیشی گیری هند از چین است. باید بررسی کرد قدرت‌های بزرگ دنیا چه کشورهایی هستند، مهم‌ترین ویژگی هر کشور قدرتمندی جمعیت بالای آن است.

قاضی‌زاده گفت: چین در سال آینده به قدرت اقتصادی بر‌تر دنیا تبدیل می‌شود در این زمینه باید برنامه ریزی‌های گسترده انجام شود، در سال ۲۰۶۰ خبری از ایران نیست این‌‌ همان آماری است که توسط مراکز مطالعاتی بر‌تر دنیا انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهایی همچون بنگلادش در سال‌های آینده به قدرت‌های بر‌تر دنیا تبدیل می‌شوند تصریح کرد: اگر کشوری می‌خواهد در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد و اقتصاد داخلی آن با قدرت‌های دنیا مبارزه کند باید دارای یک جمعیت قابل قبول باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم که مسئولان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند زیرا آمار‌ها برای سال‌های آینده ایران بسیار نگران کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.