دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۵:۳۹

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان ازهاری ظهر دوشنبه در کارگروه آموزشی اقتصاد مقاومتی استان کردستان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی نوعی تعامل و استفاده…

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان ازهاری ظهر دوشنبه در کارگروه آموزشی اقتصاد مقاومتی استان کردستان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی نوعی تعامل و استفاده از راهبردهای لازم برای مقابله با تهدیدات است.

وی افزود: یکی از اهداف اصلی این سیاست تبدیل تهدیدها به فرصت ها و در اصل  یعنی اقتصادی رو به رشد در کنار کمترین آسیب پذیری است.

معاون برنامه ‌ریزی استاندار کردستان بیان کرد: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی تبین سیاست هاي کلی اقتصاد مقاومتی است که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامي ابلاغ شده است و همه بايد در راستاي اجرايي كردن آنها با جديت تلاش كنند.

ازهاری یادآور شد: خوشبختانه در استان کردستان اقتصاد مقاومتی به صورت یک کارگروه بررسی می شود و تاکنون به دستاورده های مطلوبی هم رسیده ایم.

وی ادامه داد: در اصل می توان گفت اقتصاد مقاومتی درون زا، دانش بنیان و اقتصاد محور است و می تواند بسیاری فرصت های توسعه و اشتغال پایدار را در کشور ایجاد کند.

معاون برنامه ‌ریزی استاندار کردستان گفت: دولتی بودن اقتصاد و وابسته بودن آن به نفت از دیگر ضرورت ‌های ابلاغ سیاست‌ ها و راهبردهای اقتصاد مقاومتی است.

ازهاری در بخش ديگري از سخنان خود به وضعیت کلی استان کردستان پرداخت و اظهار داشت: 49.6 درصد مرتع و 11.4 درصد اراضی جنگلی در استان کردستان وجود دارد و در حال حاضر 39 درصد اراضی استان کشاورزی است که  15 درصد اراضی آبی و 85 درصد را اراضی دیمی تشكيل مي هد.

وی افزود: با تولید سالانه 600 هزار تن گندم از سطح اراضی کشاورزی استان كردستان رتبه پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.

معاون برنامه ‌ریزی استاندار کردستان بیان کرد: سهم بخش کشاورزی از ارزش افزوده استان 15.33 درصد است و در حال حاضر در کردستان 9 سد در دست بهره‌ برداری، 12 سد در حال ساخت و 32 سد در مرحله مطالعات است.

ازهاری یادآور شد: همچنین استان 12 شهرک صنعتی فعال دارد و  353 معدن فعال و ذخیره قطعی 560 میلیون تن نیاز از دیگر ویژگی های کردستان است.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که 970 واحد تولیدی پروانه ‌دار در سطح استان فعال است، گفت: از این تعداد 700 واحد تولیدی فعال و نیمه فعال و 270 واحد دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل هستند.

معاون برنامه‌ ریزی استاندار کردستان اظهار داشت: سه گمرک و سه بازارچه فعالی مرزی با محوریت ظرفیت‌ های بخش بازرگانی خارجی در استان وجود دارد.

ازهاری افزود: در حال حاضر درآمد سرانه استان در سال 40 میلیون و 700 هزار ریال است که این میزان از نصف میانگین کشوری که 82 میلیون و 800 هزار ریال کمتر است و در جایگاه 27 کشوری در این حوزه قرار داریم.

وی بیان کرد: بیکاری، عدم سرمایه‌ گذاری، مشکلات زیر ساختی همچون حمل و نقل، جاده ای، ریلی و فرودگاه و وجود پروژه‌ های عمرانی نیمه تمام از جمله اصلی ترین مشکلات استان کردستان در حوزه های مختلف توسعه و اشتغال است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.