یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۱۱:۴۱

رییس شورای اسلامی شهر ایوان از آغاز طرح مطالعاتی کمربندی این شهر خبر داد. مهندس«همایون باباخانی» در گفت و گو ‌ با خبرنگار…

رییس شورای اسلامی شهر ایوان از آغاز طرح مطالعاتی کمربندی این شهر خبر داد.

مهندس«همایون باباخانی» در گفت و گو ‌ با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام اظهار کرد: در چند سال اخیر شهرداری ایوان تقریبا رها شده بود و می‌توانیم بگوییم که شهرداری با افت شدید کاری مواجه شده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر مشکلات شهری در ایوان بیداد می‌کرد که با روی کار آمدن تیم جدید شورای شهر که علی رغم دوره‌های گذشته که افراد غیر متخصص حضور داشتند تیم جدید با دستان خالی وارد میدان شدند افزود: ماشین آلات شهرداری ایوان اوضاع اسفناکی داشت که حدود 70 درصد آنها تعطیل شده به گونه‌ای که لاستیکی برای این ماشین آلات وجود نداشت تا در نهایت با تلاش فراوان سیستم نقلیه شهرداری ایوان را احیاء و آماده کار کردیم و برای اولین بار رانندگان شهرداری ایوان راس ساعت 8 صبح شروع بکار می‌کنند.

باباخانی اضافه کرد: کارخانه سنگ‌شکن شهرداری ایوان که تعطیل شده بود را مجددا راه‌اندازی کردیم و مصالح رودخانه‌ای که خوراک این کارخانه است را نیز فراهم کردیم که در همین راستا کارخانه آسفالت شهرداری نیز با صرف هزینه‌های سنگین برای استفاده شهرداری مورد راه‌اندازی مجدد قرار گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر ایوان تصریح کرد: سایت زباله شهرداری وضعیت بسیار بدی داشت به نحوی که تحمل وضعیت آنجا برای روستاهای همجوار سایت غیر قابل تحمل بود، چرا که زباله‌های شهر ایوان، زرنه و دهیاری‌های منطقه نیز در این مکان تجمیع می‌شد، لذا بر آن شدیم که با پاکسازی منطقه و ساماندهی سایت و تجهیز این سایت با ماشین‌آلات لازم مشکلات موجود برطرف شد.

وی یکی از مشکلات اصلی شهر ایوان را نبود کمربندی این شهر دانست و گفت: ایوان تنها مرکز شهرستان در استان بوده که فاقد کمربندی است و با توجه به اینکه شهر ایوان دومین کانون جمعیتی بعد از ایلام است و با همت مدیریت استان طرح مطالعاتی کمربندی شهر ایوان آغاز شده و شرکت گاز نیز هماهنگی‌های لازم برای انجام این پروژه و مشخص کردن مسیر انتقال لوله گاز را نیز فراهم کرده که تا قبل از اجرای آن کنار گذر خیابان 22 بهمن اجرا خواهد شد که در این راستا لوله‌گذاری فاضلاب این خیابان نیز پایان یافته و آماده آسفالت است و از برنامه‌های اصلی شهرداری ایوان محسوب می‌شود.

باباخانی با اشاره به اینکه طرح تعریض خیابان امام خمینی(ره) شهر ایوان از برنامه‌ها و نیازهای اصلی شهر ایوان بوده که در حال اجراست خاطر نشان کرد: بحث ترافیک شهر ایوان در حال حاضر یکی از بزرگترین معضلات شهری است که احداث کنارگذر نیز در جهت رفع این مشکل انجام می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر ایوان طرح جمع‌آوری دستفروشان میوه در سطح شهر از طریق احداث بازارچه میوه را از برنامه‌های اجرا شده در شهرداری اعلام و عنوان کرد: برنامه‌های توسعه و عمران شهری در ایوان در 3 قالب کوتاه و میان و بلند مدت اجرایی خواهند شد .

وی به اختصاص 400 میلیون تومان اعتبار برای ساماندهی ورودی ایوان از سمت ایلام اشاره و تاکید کرد: درآمد ماهانه شهرداری ایوان به طور متوسط 50 تا 60 میلیون تومان است که هزینه حقوق و دستمزد پرسنل 102 نفره شهرداری 150 میلیون تومان بوده که بیان کننده عدم همخوانی دخل و خرج شهرداری ایوان است.

باباخانی درآمدهای شهرداری ایوان را از محل عوارض، پروانه‌های ساختمانی و کمک‌های دولت اعلام و یادآور شد: اعتبارات و بودجه عمرانی سال جاری شهرستان در مجموع 7 میلیارد تومان بوده که با مساعدت فرماندار ایوان 2 میلیارد تومان از آن به شهرداری ایوان تخصیص داده شده است.

رییس شورای اسلامی شهر ایوان مشکل اصلی شهر ایوان را بحث عمران شهری دانست و با بیان اینکه حل مشکلات این حوزه از مطالبات اصلی مردم است ادامه داد: مناقصه آسفالت با اعتبار 550 میلیون تومان به پیمانکار واگذار شده و آسفالت طرح تعریض خیابان اصلی نیز در هیمن راستا انجام خواهد شد که در بخش جدول‌گذاری نیز مناقصه جدول‌گذاری به ارزش 200 میلیون تومان برای هدایت آب‌های سطحی در شهر نیز به پیمانکار واگذار شده و همچنین مناقصه کف سیل‌بند شهر ایوان نیز به ارزش 50 میلیون تومان توسط پیمانکار در حال اجراست‌.

وی با بیان اینکه یکی از مسایل اجرای طرح تعریض خیابان امام شهر ایوان بحث جابجایی تیرهای برق این خیابان است که 250 میلیون تومان هزینه دارد اظهار کرد: از دیگر مشکلات شهردار ایوان می‌توان به کمبود ماشین آلات اشاره کرد.

باباخانی اضافه کرد: پروژه فاضلاب شهری در ایوان هنوز عملیاتی نشده که در همین راستا برای تامین هزینه‌های اجرای این طرح ماهانه 5 هزار تومان به فیش‌های آب خانوارها اضافه می‌شود که این مبلغ تا 100 قسط ادامه خواهد داشت چرا که مشارکت مردم در اجرای پروژه‌های شهری و توسعه و عمران شهر مثمر ثمر خواهد بود.

رییس شورای اسلامی شهر ایوان یکی دیگر از مشکلات شهرداری را که از سنوات گذشته نشأت گرفته، عدم توانایی پرداخت حق بیمه پرسنل شهرداری دانست که به معضلی بزرگ برای شهرداری تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: بافت‌های فرسوده شهری در ایوان نیز یکی از مشکلات شهر ایوان است که تاکنون هیچ برنامه‌ای برای بهسازی و مقاوم سازی آنها صورت نگرفته است‌.

وی با اشاره به اینکه در ورودی و خروجی شهر ایوان هیچ نمادی از معماری شهری دیده نمی‌شود که این امر نیازمند برنامه‌ریزی و بازنگری است افزود: فرسودگی لوله‌های آب در شهر نیز یکی دیگر از مشکلات شهری در ایوان است که کمک مسئولان دستگاه‌های ذیربط را می‌طلبد.

باباخانی سرانه فضای سبز در این شهر را بسیار کمتر از استانداردهای موجود اعلام و با بیان اینکه مقرر شده از تصفیه‌خانه فاضلاب ایوان برای آبیاری فضاهای سبز شهری استفاده شود، گفت: طرح تفصیلی شهر ایوان به شهرداری ابلاغ شده که سالانه بین 100 تا 150 پرونده به کمیسیون ماده 5 ارجاع می‌شود، چرا که هر تغییری در شهر خارج از طرح تفصیلی باید به این کمیسیون ارجاع می‌شود‌.

رییس شورای اسلامی شهر ایوان تصریح کرد: ما شورای شهر هستیم نه شورای شهرداری و در همین راستا باید تعامل و همکاری سایر دستگاه‌ها با شورای شهر در حدی باشد که اگر شهروندی را به یکی از دستگاه‌ها ارجاع دادیم با وی همکاری لازم صورت گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه شورای اسلامی شهر ایوان برای اولین بار برای ارتباط بیشتر و موثرتر با شهروندان از طریق سامانه پیامکی اقدام به جمع آوری نظرات مردم کرده که استفاده از نظرات و ایده‌های شهروندان در جهت توسعه و عمران شهری کاربردی خواهند شد، اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن فصل سرما لایروبی سیل بندهای سطح شهر نیز در حال انجام است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.