دوشنبه، ۱۲ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۵

پروفسور “امید صفی” در گفتگو با خبرگزاری مهر ضمن زیر سوال بردن ایدئولوژی گروه بوکو حرام، اقدامات این گروه را موجب تحریف اسلام…

پروفسور “امید صفی” در گفتگو با خبرگزاری مهر ضمن زیر سوال بردن ایدئولوژی گروه بوکو حرام، اقدامات این گروه را موجب تحریف اسلام توصیف کرد.

مشروح مصاحبه خبرگزاری مهر با این استاد علوم دینی دانشگاه کارولینای شمالی به شرح زیر است.

-خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: شما وضعیت پیش آمده در نیجریه را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا عملکرد بوکو حرام با آموزه های اسلام هماهنگی دارد؟

صدها دختر نیجریه ایی در تاریخ 15 آوریل از مدرسه خود ربوده شده اند. دخترانی که 15 تا 18 سال سن دارند و بر اساس گزارش های منتشر شده 276 نفر از آنها همچنان دربند بوکوحرام هستند. در این میان رهبر بوکوحرام اعلام کرده که دختران ربوده شده را به فروش می رساند. این مرد دیوانه درباره فروش آنها همانند بردگان به قیمت 12 دلار برای هر دختر صحبت می کند. زمان آن فرا رسیده تا از لحاظ فکری و اخلاقی به مسئله بپردازیم. رهبر بوکو حرام فردی است که باعث بوجود آمدن ناراحتی های زیادی در جهان شده است. انسان ها برای فروش نیستند. دخترانی که ربوده شده اند متعلق به خانواده هایشان و جامعه ای که در آن زندگی می کنند هستند. بوکو حرام چیزی به جز یک سارق نیست.

کار این گروه تحریف اسلام، آزادی و آزادگی و آراستگی و تمامی زیبائی های موجود در جهان است. ما دراینجا با کودکان و نوجوانان سرو کار داریم. اگر ما با ثروت و دارائی مواجه بودیم می شد این کار را به نوعی توجیه کرد زیرا فردی برای سرقت دارائی های فرد دیگری وارد خانه او می شود و پول و یا دیگر وسایل ارزشمند را به سرقت برده و بعد آنها را می فروشد اما بوکو حرام اقدام به دزدیدان انسان ها کرده و بعد اعلام می کند که آنها را می فروشد. توجه داشته باشید که ما در مورد سرقت اموال صحبت نمی کنیم موضوع بحث ما دزیدن انسان ها و به فروش رساندن آنهاست.

 

بوکوحرام ادعا می کند که تحصیل علوم غربی حرام است. می خواهم از آنها سوال کنم که آیا می دانید حرام چیست؟

دزیدن انسان ها و تلاش برای فروش آنها، بوکو حرم این شمائید که حرام هستید. شما انسان هایی بد و مشمئز کننده هستید. اقدامات شما موجب شده تا زندگی دست کم 276 نفر در خطر قرار بگیرد. آنها اکنون به طور واقعی در جهنم زندگی می کنند. علاوه بر آن موجب شده اید که هزاران نفر از خانواده های آنها و مردم سراسر جهان نیز روزگار بدی را سپری کنند.

من در اینجا نمی خواهم در مورد خصوصیات خداوند که آفرینده تمامی زیبائی ها است صحبت کنم. اما آرزو می کنم در جهنم، در آن مکانی مخصوص برای افرادی وجود داشته باشد که اقداماتی همانند اقدمات شما را انجام می دهند.

رویکر کشورهای غربی در مورد پیگیری موضوع دختران ربوده شده نیجریه ای را چطور ارزیابی می کنید؟ وظیه کشورهای جهان به ویژه کشورهای مسلمان در مواجه با گروه هایی همچون بوکوحرام چیست؟

شرم بر انسان باد که چنین جهانی را پدید آورده است. شرم برما که از کودکان خود حفاظت نمی کنیم. شرم بر ما که با دقت سرنوشت هوایپمای مفقود شده مالزیایی را برای چند هفته به دقت پیگیری می کردیم اما وضعیت 276 دختر جوانی را که توسط بوکوحرام ربوده شده اند را فراموش کردیم.

می خواهم این سوال را مطرح کنم که اگر این وضعیت برای 276 دختر سفید پوست اروپایی نیز رخ می داد بازهم ما سکوت می کردیم؟ دولت نیجریه هیچ اقدامی برای آزادی این دختران انجام نمی دهد اما در عوض معترضینی را که به این وضعیت اعتراض دارند و اقدام به برگزاری تظاهرات می کنند بازداشت می کند.

آنچه ما می بینیم اسلام نیست. این مخالفت با تحصیل علوم غربی نیست. این یک امر شیطانی و مجموعه ای از اقدامات ضد انسانی و خشونت آمیز علیه زنان است. این یک اقدام تروریستی و جنون آمیز و برده داری نوین است. اکنون زمان اقدام در این رابطه است. در حقیقت چند هفته قبل باید در این رابطه اقدام می شد.

من از همه مسلمانان، همه پدران، همه ماداران، تمام مردم آفریقا و هر انسان خوبی که بر روی زمین وجود دارد می خواهم تا دست به اقدامی فوری زده و برای آزادی این دختران وارد عمل شوند.

…………..

گفتگو از حمید بیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.