سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۸

خبرگزاری ایسنا: پادشاه عربستان در اقدامی بی‌ سابقه با صدور دستوری یک شیعه را به عنوان وزیر مشاور و عضو کابینه تعیین کرد. به…

خبرگزاری ایسنا: پادشاه عربستان در اقدامی بی‌ سابقه با صدور دستوری یک شیعه را به عنوان وزیر مشاور و عضو کابینه تعیین کرد.

به نقل از پایگاه اینترنتی المسلة، ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در دستوری “محمد بن فیصل ابوساق” را به عنوان وزیر مشاور و عضو کابینه در امور پارلمان تعیین کرد که این اقدام توجه رسانه‌ها و محافل سیاسی را به خود جلب کرده است،‌ چرا که وی اولین شیعه است که چنین پستی را برعهده می‌گیرد.

از دیرباز خاندان حاکم در عربستان تنها اعضای خود را برای تصدی پست‌های حساس به کار می‌گمارد و افراد را بر اساس اصول طائفه‌ای و مذهبی برای تصدی پست‌ها انتخاب می‌کند.

شیعیان در عربستان در مرکز تصمیم‌گیری‌ها قرار ندارند و به آن‌ها به عنوان شهروند درجه دو نگریسته‌ می‌شود.

این در حالی است که ریاض،‌ بغداد را به طائفه‌ گرایی متهم کرده و مدعی است که عراق اهل تسنن را به حاشیه می‌راند،‌ حال آن که اهل تسنن در عراق می‌توانند پست‌های مهمی چون وزیری،‌ ریاست پارلمان و نماینده پارلمان را برعهده داشته باشند.

تحلیلگران بر این باور هستند که هدف از تعیین این وزیر شیعه این بوده است که اوضاع داخلی تنش‌آمیز در عربستان اندکی بهبود یابد.

این درحالی است که دیده بان حقوق بشر ظرف سال‌ها در گزارش‌هایی به ظلم‌ها علیه شیعیان در شرق عربستان اشاره کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *