یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۳:۰۸

خانواده ها با توجه به آغاز گشت و گذارهای تابستانی و اوقات فراغت دانش آموزان و جوانان و تفریح کودکان مراقب باشند تا…

خانواده ها با توجه به آغاز گشت و گذارهای تابستانی و اوقات فراغت دانش آموزان و جوانان و تفریح کودکان مراقب باشند تا گردش و تفریح اعضای خانواده به خاطره ای تلخ تبدیل نشود.

غرق شدن یکی از سوانح تلخی است که آثار آن تا سالها در اذهان می ماند و چه بسا کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالانی قربانی جاذبه آب شده اند لیکن باز هم بارها و بارها تکرار شده است.

کودکان عاشق آب بازی هستند ، آب در هر کجا که باشد از دریا گرفته تا حمام ، استخر ، چشمه ، جوی و … برای بچه ها جالب و مفرح است، اما خالی از خطر هم نیست، چرا که کودکان خردسال حتی در آب های خیلی کم عمق مثل وان حمام نیز ممکن است غرق شوند.

تنها گذاشتن کودکان به هنگام آب بازی کار بسیار خطرناکی است، لیکن نوجوانان و بزرگترها هم باید مراقب باشند و نا آشنا به فن شنا خود را به آب نزنند.

خطر از این نوع شاید در زمان ورزش شنا در استخر ، دریا یا به هنگام ماهیگیری در رودخانه یا قایقرانی محتمل است.

در کنار بی توجهی خانواده ها به رفتارهای خطر ساز کودکان و نوجوانان، ناآشنایی با اصول شنا ،بیماری صرع و عقب ماندگی ذهنی، استفاده از قایق های تندرو به ویژه در مناطق ممنوعه و شنا از عوامل غرق شدن شناخته شده است.

به هر حال برای پیشگیری از غرق شدن و کاهش این دست حوادث، علاوه بر آموزش خانواده ها، باید اجرای نکات ایمنی در مورد استخرها و آبگیرها به صورت قانون درآید و از پشتوانه اجرایی برخوردار شود.

مدیر گروه بهداشت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: خانواده ها باید برای پیشگیری از این وضعیت یک سری عوامل را در خانه و در محیط بیرون از خانه رعایت کنند .

ˈ افسون تیزویرˈ افزود: برخی مواقع مشاهده شده است که کودکان در محیط خانه در حمام و استخرهای خانگی دچار غرق شدگی و خفگی شده اند.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه خانواده ها باید از استحمام کودکان به تنهایی در وان حمام جلوگیری کنند، چرا که ممکن است کودک در اثر دراز کشیدن در وان دچار خواب آلودگی شده و غرق شود.

تیزویر اظهارکرد: خانواده ها نباید کودک را حتی برای یک لحظه هم در لگن آب یا حمام تنها بگذارند،اگر به هر علتی مانند زنگ خوردن تلفن مجبور به ترک حمام هستند، کودک را هم با خود ببرند،اعتماد بزرگترها به کودک سبب بروز حوادث ناگوار می شود، زیرا کودکان توانایی و اطلاعات کافی هنگام مواجهه با خطر را ندارند.

وی گفت: خانواده ها باید اطراف حوض ها و استخرهای خانگی خود از نرده های حفاظ استفاده کنند.

تیزویر یادآور شد: برخی مواقع خانواده ها به کودکان خود در ساحل دریا و سد ها آموزش شنا می دهند که این روش خطرساز است.

مدیر گروه بهداشت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: افراد باید شنا را در کلاس های آموزشی تحت نظر مربی تربیت بدنی یاد بگیرند، افراد نباید به مهارت خود و دیگران در شنا کردن اعتماد کنند و مغرور شوند چرا که شواهد نشان می دهد بیشتر غرق شدگان در دریا کسانی هستند که به دلیل آشنایی با شنا به خودشان مغرور شده و به هشدارها توجه نکرده اند.

وی یادآورشد: خانواده ها باید قبل از اقدام به شنا به علایم هشداری در محل توجه کنند، عمل به هشدارها ضامن حفظ سلامتی افراد است.

این کارشناس افزود: خانواده ها در صورت بردن کودکان و نوجوانان به استخر، سد یا ساحل دریا باید برای آنها بازوبند یا جلیقه نجات استاندارد تهیه کنند ضمن آنکه به طور کامل مراقب فرزندان خود باشند.

تیزویر گفت: بازی کودکان با تیوب یا قایق بادی در آب خطرناک است، چرا که واژگونی آن سبب غرق شدن می شود.

وی با اشاره به نکاتی در زمینه امداد رسانی به افراد در حال غرق شدن افزود: ابتدا افراد باید خونسردی خود را حفظ کنند، سپس برای کمک به فرد در حال غرق شدن از چهار عمل ˈ رسیدنˈ،ˈ پرتاب کردنˈ،ˈ پاروزدنˈ وˈ رفتن ˈ کمک گیرند.

– رسیدن به مصدوم : اولین و آسان ترین روش نجات از آب است، همین که یک وسیله مناسب مانند تیرک، نردبان یا چوب بلند فراهم شد، جای پای خود را محکم کنید و از فرد دیگری بخواهید شما را ثابت نگه دارد تا مصدوم بتواند نوک چوب را بگیرد.

– پرتاب کردن: اگر مصدوم در محدوده پرتاب باشد می توان اجسام شناور مانند بطری پلاستیکی، جلیقه نجات یا تیوب باد شده را به طنابی بسته و به سمت مصدوم پرتاب کرد و بعد از آن مصدوم را به سمت خود کشید

– پارو زدن : اگر مصدوم از محدوده پرتاب بیرون است و قایق موتوری یا تخته بزرگی در نزدیکی امدادگراست، ابتدا برای حفظ جان خود جلیقه نجات بپوشد و سپس سوار قایق شده و پارو زنان خود را به مصدوم برساند.

– رفتن : اگر سه راه قبلی میسر نبود اما امدادگر یک شناگر ماهر و آشنا با اصول نجات غریق است، می تواند با شنا کردن خود را به غریق برساند.

تیزویر افزود: پس از هر مرحله گرفتن از آب باید کمک های اولیه از سوی افراد ماهر برای فرد غرق شده اعم از تمیز کردن راه هوا و سپس تنفس مصنوعی و اطلاع به اورژانس انجام شود.

این کارشناس مسوول ادامه داد:فراموش نشود که تمام مصدومان را باید از طریق فوریت های پزشکی به مراکز درمانی انتقال یابند.

همچنین معاون مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان البرز اظهار کرد: سال گذشته 45 نفر در رده های سنی مختلف در این استان جان خود را بر اثر غرق شدگی از دست دادند.

ˈ آرش رحمتی ˈ افزود: با توجه به آمار موجود در استان البرز، بیشتر غرق شدگی ها مربوط به کودکان و در محدوده رودخانه پر فشار کرج سد امیرکبیر و سد طالقان است.

وی با اشاره به اینکه آمار غرق شدگی در البرز با توجه به وضعیت اقلیمی استان بالا است بیان کرد: بیشتر این حوادث ناشی از بی توجهی خانواده ها به فرزندان خود است.

رحمتی افزود: بی توجهی خانواده ها و عدم استفاده صحیح از تفرجگاه ها موجب وقوع حوادث ناگوار و ایجاد پشیمانی برای خانواده ها می شود .

وی گفت: یکی از برنامه های اورژانس البرز در سال جاری آموزش همگانی در زمینه استفاده از مکان های تفریحی و نیز موضوع امداد و نجات است.

معاون مرکز فوریت های پزشکی البرز با اشاره به اینکه سال گذشته به 13 هزار نفر آموزش های امداد و نجات و پیشگیری از حوادثی مانند غرق شدگی در استان ارایه شد، افزود: ارایه آموزش در کاهش و جلوگیری از حوادث بسیار موثر است و در این زمینه نقش آموزش و پرورش و مربیان آموزشی حائز اهمیت می باشد.

این کارشناس از مسوولان استان البرز خواست، نصب علایم هشداری در حاشیه رودخانه ها و مکان هایی که احتمال خطر در آنها وجود دارد، مورد توجه قرار دهند.

رحمتی یادآور شد: خانواده ها، هنگام تفریح در دامن طبیعت ابتدا باید خود نکات ایمنی را رعایت کنند و سپس از فرزندان خود بخواهند؛ فرزندان الگو پذیری خود را از خانواده آغاز می کنند.

به هرحال با توجه به اینکه همه ساله در این استان با وجود اینکه از دریا و دریاچه خبری نیست اما آمار نسبتا بالایی از غرق شدگی خانگی و در مسیر رودخانه و سد رخ می دهد، بنابراین جا دارد که خانواده ها با توجه به آغاز گشت و گذار تابستانی نسبت به این موضوع بی تفاوت نبوده تا تابستان را به خوبی پشت سر بگذارند.ک/4

گزارش از : منیر ابراهیمی زاده

7421/ 691/ 605

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.