یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۳:۱۶

معاون اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: مجموع بنای قدیمی کلبادی با الهام گرفتن از شیوه و سبک معماری تکایای دوره قاجاریه ایجاد…

معاون اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: مجموع بنای قدیمی کلبادی با الهام گرفتن از شیوه و سبک معماری تکایای دوره قاجاریه ایجاد شده است.

مهدی ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، با اشاره به موقعیت خانه کلبادی ساری گفت: خانه قدیمی منوچهر خان کلبادی در بافت قدیم شهر ساری واقع شده است.

وی خاطرنشان کرد: حمام بیرونی و اندرونی در این مجموعه جلب توجه می‌کند. قسمت داخلی این بنا شامل حیاط چهارگوش در وسط مجموعه و خانه مسکونی، حمام، آشپزخانه و اصطبل در اطراف آن است.

معاون میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: این خانه دارای یک شاه نشین در وسط است که اتاق‌های موجود در طبقات پایین به وسیله پله‌کانهای تعبیه شده در جانب ساختمان به آن منتهی می‌شود. اتاق‌ها در طبقات بالا و پایین غالبا بوسیله اتاقچه‌ها و اتاق‌نماها زینت شده است.

ایزدی با بیان اینکه بیشتر اتاق‌های طبقه بالا دارای پنجره‌های ارسی بسیار زیبائی است، اظهار کرد: عمده‌ترین مصالح بکار گرفته در ایجاد خانه کلبادی و سایر مجموعه را چوب آجر و سفال تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: مجموع بنای قدیمی کلبادی از نقطه نظر دارا بودن شیوه‌های تزیین آجری در نمای خارجی دیوارها، درها و پنجره‌های ارسی زیبا موجود در طبقات بالا از ارزش تاریخی، هنری و فرهنگی بالایی برخوردار است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *