جمعه، ۱۴ شهریور ۹۳ - ۰۷:۳۳

امام جمعه ایلام گفت: آمریکایی‌ها به دنبال توافق نیستند بلکه به دنبال باج‌خواهی و مسائلی هستند که ربطی به مذاکرات ندارد، آنها به…

امام جمعه ایلام گفت: آمریکایی‌ها به دنبال توافق نیستند بلکه به دنبال باج‌خواهی و مسائلی هستند که ربطی به مذاکرات ندارد، آنها به دور از عرف دیپلماسی دنیا به دنبال تحقیر مردم ایران هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه ایلام، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدنقی لطفی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ایلام، اظهار کرد: تحریم‌های جدید آمریکا در آستانه‌ی دور جدید مذاکرات باز هم چهره آمریکاییان و غربی‌ها را روشن‌تر کرد چون رفتار دیپلمات‌های کشورمان همواره صادقانه بوده ولی رفتار سران غرب و دیپلمات‌های 1+5 کاملا برعکس رفتار دیپلمات‌های ما بوده است.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص مذاکرات تصریح کرد: آمریکایی‌ها به دنبال توافق نیستند بلکه به دنبال باج‌خواهی و مسایلی هستند که ربطی به مذاکرات ندارد آنها همیشه قبل و بعد از مذاکرات به دنبال حاشیه و به دور از عرف دیپلماسی دنیا به دنبال تحقیر مردم ایران هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان تاکید کرد: دیپلمات‌های ما باید با منطق کوبنده پاسخ دهند ما برای عزت امروز ایران اسلامی خون جوانان را داده‌ایم ما در سایه همین تحریم‌ها در عرصه‌های مختلف به خصوص دانش هسته‌ای پیروزی‌ها و موفقیت‌های زیادی را کسب کرده‌ایم و امروز اقتدار این نظام برای دنیا و به خصوص مستکبران روشن شده است آمریکایی‌ها هیچ وقت از دشمنی‌شان با ایران کوتاه نیامده‌اند.

لطفی ادامه داد: باید صلابت ایران را در مذاکرات حفظ و بازرسی‌ها را کنترل کنیم چرا که برخی از بازرسان جاسوس هستند. سلاح‌های نظامی ما قابل مذاکره نیستند مذاکرات باید در چارچوب فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری باشند و باید در مواضع حق و حقوق خودمان پافشاری کنیم.

امام جمعه ایلام با اشاره به سالروز ولادت امام رضا(ع) ، اظهار کرد: حضرت ثامن‌الحجج دارای فضایل زیادی است و دو عنوان دارد یکی عالم آل محمد و دیگری رضا بودن است در روایات داریم که وجه تسمیه امام هشتم به عنوان “رضا” این است که اگر ایشان از کسی راضی باشد خداوند نیز از او راضی خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان در مورد لقب “عالم آل محمد ” گفت: نیز به این دلیل است که در آن زمان برخی‌ها خیال می‌کردند که مامون عباسی این لقب را به ایشان داده است. مامون قبل از شهادت امام رضا (ع) علمای آن زمان را جمع کرد تا با امام مناظره کنند و او تصور می‌کرد که امام نمی‌تواند در مناظره با این دانشمندان مقاومت کند و قصد داشت که شخصیت امام را تخریب کند ولی بر خلاف تصور مامون امام رضا (ع) در این مناظره سربلند بیرون آمد. البته نباید فراموش کرد که همه ائمه معصومین عالم آل محمد(ص) بودند و مردم پی بردند که این بزرگان بعد از پیامبر جانشینان ایشان هستند.

لطفی تاکید کرد: جشن‌های این ایام باید با کیفیت برگزار و شاًن ائمه حفظ شود چون متاسفانه در برخی از مراسمات خیلی به موسیقی‌ پرداخته می‌شود در صورتی که در این مجالس باید سیره علمی، اخلاقی و دینی امامان تبیین شود.

به گزارش ایسنا، امام جمعه ایلام در خطبه اول در سلسله مباحث اخلاقی هفته گفت: یکی از عواملی که در شکل‌گیری قساوت قلب موثر است لقمه حرام خوردن است نه تنها خوردن لقمه حرام بلکه لقمه‌های شبه‌ناک نیز در بروز قساوت قلب در انسان موثر است. حرام‌خواری انسان را به جایی می‌کشاند که حجت خدا را به مسلخ می‌کشاند یعنی همین لقمه حرام باعث شد که “شمر” امام حسین را به قتلگاه ببرد.

وی تاکید کرد: از دیگر عواملی که در شکل‌گیری قساوت قلب مهم است دنیاطلبی و زیاده‌خواهی است، دنیاطلبی با همه ابعادش از جمله شهوت‌پرستی، مال‌پرستی و مقام خواهی و لذت‌های دنیوی، امام صادق(ع) در این زمینه فرمودند: ” زمینه‌ساز گناهان، دنیاطلبی است”، هر چه انسان به لذت‌های دنیا علاقمند شود هم مفسده دین و هم قساوت قلب در انتظار او خواهد بود نباید از طریق زیاده‌خواهی و دنیاطلبی از آخرت غفلت کنیم و دنیا را به آخرت بفروشیم انسان باید به اندازه نیازش و تا جایی که به دیگران محتاج نباشد تلاش کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *