جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۰۶:۵۰

امام جمعه ایلام گفت: یکی از مهم‌ترین واژه‌ها در قیام عاشورا و نهضت حسینی، عزت و اقتدار حرکت امام حسین (ع) و نهضت…

امام جمعه ایلام گفت: یکی از مهم‌ترین واژه‌ها در قیام عاشورا و نهضت حسینی، عزت و اقتدار حرکت امام حسین (ع) و نهضت عاشورایی است و امروز بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ عاشورایی نیازمندیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، حجت‌الاسلام و المسلمین«محمدنقی لطفی» در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر ایلام اظهار کرد: در حرکت امام حسین(ع) از مدینه به سمت مکه و از آنجا به سمت کربلا عزت موج می‌زند و این عزت، ریشه در معارف اهل بیت(ع) دارد.

وی افزود: کلمه عزت در لغت عرب آن طوری که راقب اصفهانی معنا کرده است، آن حالتی است که نمی‌گذارد انسان مغلوب شده و شکست بخورد و در فرهنگ اسلامی نیز عزت به معنای ارجمند شدن و سرافرازی است چرا که انسان ارجمند کسی است که در برابر ناملایمات صبور باشد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اضافه کرد: نقطه مقابل عزت ذلت و ذلیل، فرومایه است و البته جامعه ذلیل نیز به جامعه‌ای گفته می‌شود که ظلم‌پذیر است و در برابر ظلم ظالم سر تسلیم فرود می‌آورد و نباید فراموش کرد که عزت منحصر به ذات حق تعالی است.

لطفی همچنین با اشاره به اینکه هر کس که می‌خواهد عزت داشته باشد باید از خداوند عزت بخواهد تصریح کرد: این مهم از طریق ارتباط با خداوند برای انسان فراهم می‌شود و انسان از این طریق است که عزتمند می‌شود و عزت در سیره اهل بیت(ع) جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی عزت‌خواهی را امری فطری دانست و گفت: برخی‌ عزت را در مال دنیا، کاخ‌نشینی و زندگی‌های مجلل می‌دانند و برخی‌ دیگر نیز همچون دراویش و صوفیه عزت را در ذلیل زندگی کردن و گدایی می‌بینند.

امام جمعه ایلام یکی از راه‌های تحقق عزت برای انسان را ایمان به خدا اعلام و عنوان کرد: چون خداوند عزیز است لذا کسی یا جامعه‌ای که می‌خواهد عزیز باشد باید ایمان به خدا داشته و به باورها و ارزش‌های دینی و احکام الهی اعتقاد قلبی داشته باشد و به فرموده امام علی (ع)، «اگر خواهان عزت هستید باید آن را با طاعت از خدا بدست آورید».

لطفی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) در روز عاشورا پس از نصیحت و موعظه دشمن فرمودند «این شخص بی اصل و نسب (ابن زیاد) مرا بین دو تصمیم یعنی شمشیر و خواری مخیل کرده» ادامه داد: ما و خاندان ما هیچ وقت زیر بار ظلم و ذلت نخواهیم رفت و اینجا باید گفت که مومن باید عزیز باشد و فرد مومن هیچ‌گاه ذلت را نخواهد پذیرفت چرا که به خداوند اعتقادی قلبی دارد.

وی یادآور شد: یکی از موارد مهم و با اهمیت حادثه عاشورا این است که حرکت و قیام امام حسین(ع) بر مدار و محور حق بوده و پیام عاشورا این بود که اهل بیت(ع) بر حق حرکت کرده و ظلم را نپذیرفته‌اند و در برابر هیاهوی دشمن نمی‌هراسند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه ایران اسلامی همواره عزیزترین ملت‌ها بوده اظهار کرد: ایمان به خدا و الهام‌گیری از قیام عاشورا باعث شده که همیشه در برابر قدرت‌های بزرگ جهان بایستیم و با اتکا به خداوند و رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب و مردم با ایمان در همه صحنه‌ها پیروز باشیم.

لطفی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به اینکه کیفیت‌بخشی مراسمات و عزاداری‌های امام حسین(ع) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است افزود: توجه به محتوای عزاداری‌ها بسیار مهم بوده و کمیت عزاداری‌ها نیز به نوبه خود از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و باید از سوی مداحان و مردم مورد توجه باشد.

وی به ششم محرم و اختصاص این روز به نام شهید شش ماهه کربلا حضرت علی اصغر(ع) اشاره و عنوان کرد: برپایی همایش شیرخوارگان علی اصغر(ع) برای مصیبت این شهید، حرکت ارزشمندی است.

امام جمعه ایلام هشتم آبان را سالروز شهادت شهیدی دانست که با تاسی از حرکت نوجوانان و جوانان در روز عاشورا در دفاع مقدس با شهادت خود، الگویی برای نوجوانان و جوانان ایران اسلامی شد و تاکید کرد: یکی از پیام‌های عاشورا آموختن سبک زندگی به نوجوانان و جوانان است که شهید «محمدحسین فهمیده» با الگوگیری از این پیام، توانست در آن مسیر قدم بردارد.

لطفی به دیگر مناسبت هفته یعنی هفته بسیج نوجوانان اشاره و اضافه کرد: فرهنگ عاشورایی باید برای نسل جوان تبیین شود چرا که امروز بیش از هر زمان دیگر به این فرهنگ نیازمندیم.

وی به پیش رو بودن سالروز یوم‌الله 13 آبان اشاره و خاطرنشان کرد: این روز یکی از روزهای تاریخی و مهم در انقلاب است که تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را به ارمغان آورد و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گرفت و امسال این روز با عاشورای حسینی تقارن پیدا کرده و باید در این روز با شعار «مرگ بر آمریکا» که یک شعار بنیادی در کشور است بار دیگر به آمریکا بفهمانیم که جوانان ما آنها را دچار چالش کرده‌اند.

امام جمعه ایلام با بیان اینکه متاسفانه برخی از خواص بی‌بصیرت داخلی خواهان حذف این شعار هستند، ادامه داد: این شعار یک شعار انقلابی است و حتی آمریکایی‌ها در مذاکراتشان با ایران بارها خواهان حذف آن شده‌اند که سخت در اشتباهند.

لطفی همچنین به حوادث اسیدپاشی اخیر در اصفهان اشاره و ابراز عقیده کرد: این اسیدپاشی یک فتنه جدید فرهنگی است که توسط غربی‌ها و عناصر واپس‌گرای داخلی آنها مدیریت می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *