یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۲

به گزارش ایرنا، آیت الله ˈعبدالنبی نمازیˈ شامگاه شنبه در نشست درس اخلاق اساتید دانشگاه کاشان اظهار داشت: ما در اسلام چیزی به…

به گزارش ایرنا، آیت الله ˈعبدالنبی نمازیˈ شامگاه شنبه در نشست درس اخلاق اساتید دانشگاه کاشان اظهار داشت: ما در اسلام چیزی به نام آپارتمان نشینی نداریم و این از دستاوردهای کشورهای اروپایی است.

وی با اشاره به ساخت خانه های سنتی در شهرهای کهن مانند اصفهان، یزد و کاشان افزود: خانه های سنتی در گذشته دارای یک طبقه بوده و اگر طبقه دیگری نیز داشت، برای میهمانان بود.

وی با بیان اینکه خانه های سنتی دارای اندرونی و بیرونی بود، خاطرنشان کرد: محل بانوان بطور کامل جدا و مکان پدر خانواده برای ملاقات ها و میهمانی ها نیز جدا بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی چیزها مانند آپارتمان نشینی غربی است و ما می خواهیم احکام اسلامی را در آنها پیاده کنیم و این خیلی دشوار است.

آیت الله نمازی با اشاره به مشکلاتی که در آپارتمان نشینی وجود دارد به مهندسان، معماران و دست اندرکاران ساخت و ساز توصیه کرد در تهیه نقشه مهندسی به گونه ای برنامه ریزی کنند که آپارتمان ها روی یکدیگر دید نداشته باشند.

بگفته وی، در جامعه کنونی آپارتمان های ساخته شده نه تنها به همدیگر دید دارند، بلکه صداها نیز شنیده می شود.

وی در ادامه با بیان روایاتی از ائمه معصومین (ع) و نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص)، تکریم و احترام قائل شدن برای فرزند، رعایت حال کودک حتی اگر والدین در نماز باشند، اهتمام در آموزش کودکان، نهادن نام نیکو بر فرزند، تسریع و تعجیل در ازدواج دختران و تلفظ صحیح و کامل نام کودکان را از جمله حقوق فرزند نسبت به والدین بیان کرد.

امام جمعه کاشان با تاکید بر اینکه آگاهی به احکام جزایی از جمله عوامل بازدارنده جرم در جامعه اسلامی است، افزود: نه تنها نوجوانان و جوانان نسبت به احکام جزایی اسلام، آگاهی کامل ندارند، بلکه برخی بزرگترها نیز نسبت به این احکام بی اطلاع هستند.

آیت الله نمازی با بیان اینکه سوره مبارکه نور هم بازدارنده است و هم میزان معلومات را ارتقا و افزایش می دهد، نگاه نکردن به نامحرم، بدون اجازه وارد نشدن به خانه مردم، بازگو نکردن فحشا که خود نوعی فساد است، پیروی نکردن از راه شیطان و تزویج پسران و دختران مجرد را از جمله نکات مهم اخلاقی این سوره عنوان کرد.

562/545

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.