شنبه، ۰۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۳

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد که روز شنبه به ایرنا نمابر شده، آیت الله ˈمحمدرضا ناصریˈ در…

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد که روز شنبه به ایرنا نمابر شده، آیت الله ˈمحمدرضا ناصریˈ در جمع مدیران و کارشناسان شرکت آب و فاضلاب شهری، روستایی و آب منطقه ای این استان افزود: با مصرف آب کمتر هم می توان نیازهای اساسی را رفع کرد و مانع خشکسالی شد.

وی اظهار کرد: استفاده از روش آبیاری قطره ای در بخش کشاورزی از راههای تاثیر گذار در مصرف مناسب آب است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطر نشان کرد: کارشناسان و مسوولان در حوزه آب باید با استفاده از نیرو های کارآمد و همکاری سازمان های دیگر از جمله جهاد کشاورزی برای رفع مشکل کم آبی استان تدبیر اساسی بیاندیشند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد نیز در این جلسه در باره دو برابر شدن مصرف آب در فصل تابستان گفت: مصرف آب در ماههای سرد سال حدود 6 میلیون متر مکعب است که در تیر و مرداد ماه بدلیل استفاده از کولر های آبی این میزان به 11 میلیون متر مکعب افزایش می یابد.

ˈعلی اسلامیˈ اظهار کرد: کیفیت منابع آب استان روند نزولی پیداکرده است بطوری که آب چاه های منطقه ی یزد گرد و دهنو که تا سال گذشته EC مناسبی داشته است در سال جاری با کاهش 15 در صدی کیفیت روبرو شده اند.

وی با اشاره به کاهش میزان بارندگی در سال آبی گذشته خاطرنشان کرد: بدون تخصیص آب انتقالی امکان تامین آب استان در بلند مدت وجود ندارد.

اسلامی اضافه کرد: در سال جاری 15 حلقه چاه بدلیل آلودگی از مدار خارج شده است و مجوز حفر 11 حلقه چاه در منطقه یزد گرد گرفته شده است که تا پایان مرداد ماه وارد مدار می شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی استان یزد در این نشست سختی تامین آب در استان را به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر بیان کرد و افزود: رفع مشکل آب به عنوان زیر بنای توسعه در روستاها باید در اولویت قرار گیرد.

ˈمحمدرضا حاتمیˈ ادامه داد: هم اکنون تامین آب 190 روستای استان با استفاده از آبرسانی سیار تامین می شود که برای رفع این مشکل به اعتبار نیاز داریم.

مدیر دفتر تامین و انتقال آب، آب منطقه ای یزد نیز در این جلسه گفت: هم اکنون مجوز حفر 20 حلقه چاه آب در منطقه چرخاب با برآورد 200 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که تا به حال با تامین 30 میلیارد ریال، شش حلقه چاه در دست حفاری قرار گرفته است و تاپایان مهر امسال وارد مدار بهره برداری می شود.

ˈعلی ارمیˈ افزود: در صورت تامین بودجه 14 حلقه چاه دیگر در منطقه چرخاب حفر می شود که این 20 حلقه چاه میتواند در مواقع اضطراری بخشی از نیاز های اساسی مردم را تامین می کند. ک/1

7546/616

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *