جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۵:۲۵

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد حسن باریک بین در خطبه های این هفته نماز جمعه قزوین با اشاره به رحلت آیت…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد حسن باریک بین در خطبه های این هفته نماز جمعه قزوین با اشاره به رحلت آیت مهدوی کنی اظهارداشت: یکی از ویژگی های علمای اسلام مبارزه با ظلم و بدعت است که در این بین آیت مهدوی کنی از جمله این علمای ظلم ستیز و بدعت ستیز بود.

وی ادامه داد: این عالم جلیل القدر همراه با امام چه در میدان مجاهدت و چه در عرصه های مختلف دیگر همواره به مبارزه با تفکرات سکولار و  افکار التقاطی پرداخت و با تکیه بر علمی که از آن برخوردار بود همواره در تصمیم گیری ها مستقل و فراجناحی عمل کرد.

امام جمعه موقت قزوین با اشاره به هفته امربه معروف و نهی از منکر و نسبت آن با پیام عاشورا بیان کرد: پیام قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بود همچنان که انجام این فریضه مهم، رمز ماندگاری حاکمیت اسلامی است و اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ترک شود آلودگی ها افراد را فراخواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر مانند همه احکام و فریضه های اسلامی دارای شرایط و حدودی است، گفت: نهی از منکر باید شامل همه منکرات از جمله منکرات سیاسی و اجتماعی نیز باشد و حیطه هایی چون بیکاری و فساد اداری را هم شامل شود. از طرفی ناهیان از منکر به همه علت‌ها و عوامل در بروز منکرات توجه داشته باشند بر همین اساس این فریضه مقدس باید به حق، با رعایت اصول و از راه درست آن انجام شود.

حجت الاسلام باریک بین با اشاره به نقش صداوسیما و رسانه ها در حوزه تعمیق درست فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، بیان کرد: صداوسیما قدرتی بلارقیب در این حیطه است و می تواند نقش مهمی را در ایجاد فهم و آشنایی درست از امر به معروف در جامعه ایجاد کند از طرفی نیز می تواند با انجام فعالیت های اثباتی و ترویج بیشتر امر به معروف، سد راه بروز منکرات در جامعه شد.

امام جمعه موقت قزوین در رابطه با فرارسیدن ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) گفت: باید تلاش کرد تا به اهداف قیام امام حسین پی برد تا برپای مراسمات و شرکت در آنها بیهوده نبوده باشد و مجلس عزای سید و سالار شهیدان تبدیل به سرگرمی صرف نشود.

وی  ادامه داد: مسئولین هیئت ها شرایط را برای برگزاری عزاداری های خالصانه مردم فراهم کنند و مراقب باشند تا در جریان برگزاری هیئت ها و مجالس حقوق مردم ضایع نشود که وقوع این مسئله بیش از هر چیز توهین به امام حسین(ع) است.

امام جمعه موقت قزوین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط منطقه و جهان اسلام گفت: جریان تکفیری که در حال حاضر در منطقه فعالیت می کند به قصد ایجاد اختلاف و دشمنی میان شیعه و سنی ایجاد شده است که در این بین امیدواریم کشورهای اسلامی در مسیر خواسته های دشمنان اسلام و سران  مستکبر آنها در منطقه حرکت نکنند.

حجت الاسلام باریک بین در مورد اظهارات اخیر دولت ترکیه در مورد حوادث منطقه گفت: این اظهارات ناشی از حس خودبزرگ بینی و تصور احیای امپراطوری عثمانی است که امیدواریم این رویّه موجبات تفرقه در میان مسلمین را فراهم نکند.

امام جمعه موقت قزوین به سفر اخیر نخست وزیر عراق به ایران و دیدار وی با رهبری اشاره کرد و گفت: در این دیدار رهبری برتشکیل عراقی امن که موجب آرامش کشورهای منطقه است تأکید کردند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.