جمعه، ۱۸ مهر ۹۳ - ۰۹:۵۵

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر ذوالقدر بعدازظهر جمعه در همایش روسای کل دادگستری های کشور اظهار کرد: معاونت فرهنگی در قوه قضائیه…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر ذوالقدر بعدازظهر جمعه در همایش روسای کل دادگستری های کشور اظهار کرد: معاونت فرهنگی در قوه قضائیه به دلیل اهمیت موضوع فرهنگ فرهنگ در انقلاب، در این قوه تشکیل شد.

وی یادآرو شد: انقلاب ما انقلابی تمام عیار و اجتماعی بود و به دلیل بن‌مایه فرهنگی در انقلاب اگر بگوییم انقلابی فرهنگی داشته ایم به گزاف نگفته ایم.

معاون راهبردی قوه قضائیه افزود: 20 سال است موضوع تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ناتو فرهنگی در کشور ما مطرح است و اقدام فرهنگی راهبرد کلان دشمن برای براندازی جمهوری اسلامی ایران است.

وی در ادامه گفت: راهبرد اساسی و محوری در براندازی نظام اسلامی حمله به فرهنگ است؛ در گذشته این تهاجم سیاسی و نظامی بود ولی در 20 سال گذشته راهبرد فرهنگی موضوع اساسی شده است.

ذوالقدر تصریح کرد: نام گذاری امسال به نام اقتصاد فرهنگ به دلیل اهمیت فرهنگ است که اقتصاد نباید فرهنگ را تحت الشعاع قرار دهد.

وی گفت: کار فرهنگی برای قضات و کارمندان باید برخوردار از پایه های مستحکم باشد، در این قوه اخلاق و معنویت نیز باید در بالاترین سطح باشد.

ذوالقدر تاکید کرد: اعمال و رفتار نیز باید علاوه بر اعتقادات و اخلاق مورد توجه باشد و اینکه در عمل کارکنان دادگستری با اطرافیان در خانواده و اجتماع بروز می کند باید مبتنی بر شرع یعنی احکام و هم رفتار سازمانی شامل وجدان کاری و انضباط کاری باشد.

معاون راهبردی قوه قضائیه گفت: کار فرهنگی به این موارد تمام نمی شود و باید موضوع بصیرت و بینش سیاسی نیز در اولویت قرار بگیرد و مجموعه خانواده قضائی در کشور از لحاظ رفتار و درک مسائل سیاسی باید در سطح قابل قبولی قرار داشته و کارکنان دادگستری فهم درستی از مسائل سیاسی داخلی، خارجی و منطقه ای داشته باشند.

وی در خصوص ضرورت تشکیل معاونت فرهنگی در قوه قضائیه که در دو سال گذشته ایجاد شده است، گفت: این اقدام کاری جدی برای توسعه کار فرهنگی در مجموعه قوه قضائیه بود که متاسفانه 33 سال با تاخیر آغاز شده است.

ذوالقدر یادآور شد: برای اقدامات فرهنگی در این قوه بودجه 10 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده که تا پایان سال تامین خواهد شد و اگر ضروری باشد ظرفیت بیشتری نیز ایجاد می شود.

معاون راهبردی قوه قضائیه عنوان کرد: روسای کل دادگستری های کشور نباید کار فرهنگی را به رده های دیگر بسپارند؛ چرا که وظیفه روسای کل دادگستری است که فعالیت های فرهنگی و مسئولیت فرهنگی را به عهده داشته باشند و این به این دلیل است که کار باید به صورت تخصصی انجام شود.

وی با اشاره به سند توسعه 5 ساله سوم قوه قضائیه گفت: 33 عنوان از مجموعه برنامه های این سند، برنامه های محض فرهنگی است و این در شرایطی تدوین شده بود که هنوز معاونت فرهنگی در این قوه تشکیل نشده بود.

ذوالقدر افزود: لازم است این برنامه ها توسعه یابد و برای هرکدام باید وقت، فکر و مدیریت داشته باشیم و از موضوعات اهم این برنامه ها توجه به مقوله نماز در قوه قضائیه کشور است.

وی نماز در این قوه را موضوعی اساسی و جدی دانست و ادامه داد: قرآن و نماز نماد و علامت حکومت مومنان است باید این قوه نمره اش در این دو موضوع بیست باشد که این طور نیست؛ موضوع قرآن و عترت باید در رفتار همه کارکنان و روسای این قوه جریان داشته باشد.

معاون راهبردی قوه قضائیه بر ضرورت توجه به عفاف و حجاب در قوه قضائیه تاکید کرد و یادآور شد: عفاف و حجاب باید در مورد کارکنان  و مراجعه کنندگان به این قوه با روش های قانونی و کار فرهنگی محقق شود.

وی بیان کرد: در ترویج سبک زندگی اسلامی در میان کارکنان قوه قضائیه، وجدان کاری و اخلاق مقوله ای مستقل است که در سند توسعه قوه قضائیه به آن تاکید شده است.

ذوالقدر همچنین بر ترویج میراث فرهنگی امام و ترویج گفتمان رهبری به عنوان مسئله ای مهم تاکید کرد افزود: قوه قضائیه باید در ترویج اندیشه های رهبری و توجه به گفتمان رهبری پیش قدم باشد.

معاون راهبردی قوه قضائیه گفت: 60 وطیفه بر عهده رئیس قوه قضائیه است و ایشان باید 60 رده را اداره کند که وظیفه بزرگی است و به این دلیل ستادی به ضرورت تشکیل شد و رسیدگی به این موضوعات از وظایف رئیس ستاد است که بر عهده معاون اول قوه قضائیه گذاشته شده است.

وی در توضیح تخصیص بودجه قوه قضائیه عنوان داشت: بودجه امسال با رشد 30 درصدی همراه بود اما دلایلی از قبیل لزوم افزایش حقوق کارکنان قوه نتوانستیم از این افزایش به خوبی استفاده کنیم و قوه قضائیه با کمبوذ بودجه مواجه شد که راه حل فعلی آن نیز صرفه جویی است.

ذوالقدر بر احیای امر به معروف و نهی از منکر به عنوان زیربنای کار فرهنگی در کشور تاکید کرد و گفت: در قوه قضائیه باید امر به معروف و نهی از منکر زنده شود.

معاون راهبردی قوه قضائیه به اصلاحات ساختاری در قوه قضائیه نیز اشاره کرد گفت: در این اصلاحات که منشا تحرک و تحول در قوه قضائیه شده است، معاونت منابع انسانی در راستای اصلاح ساختار قوه قضائیه تشکیل شد.

وی افزود: معاونت منابع انسانی برای تحقق هدف اساسی یعنی مدیریت منابع انساسی در این قوه شکل گرفت چرا که سرمایه انسانی و قاضی از مهم ترین سرمایه های قوه قضائیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.