پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۴۸

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه خلاء 300 کیلومتری مرز در منطقه سراوان تا شهریور به پایان می‌رسد، گفت: امسال…

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه خلاء 300 کیلومتری مرز در منطقه سراوان تا شهریور به پایان می‌رسد، گفت: امسال به اطمینان نسبی در کنترل مرزها می‌رسیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی، در حاشیه جلسه‌ بررسی چگونگی اجرایی کردن بند 11 سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر و همچنین رونمایی 20 عنوان کتاب در حوزه موادمخدر، گفت: تلاش کردیم در جلسه امروز همه دستگاه‌های اجرایی حضور داشته باشند و اولین دستور این بود که سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در این زمینه تبیین شود تا بتوانیم در تهیه سند راهبردی مبارزه با مواد مخدر سیاست‌ها را لحاظ کنیم.

وی افزود: امروز بند 11 سیاست‌های کلی مواد مخدر در خصوص ارتقاء ساختار و جایگاه مبارزه با مواد مخدر مورد بحث قرار گرفته و وظایف دستگاه‌ها مشخص و با آن‌ها دستوراتی داده شد تا سند راهبردی در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: با در دستور کار قرار گرفتن این بند از قانون مبارزه با مواد مخدر امیدواریم بتوانیم با هماهنگی دستگاه‌ها و آسیب‌شناسی که انجام خواهیم داد به یک تعریف جدید مبتنی بر محورهای سیاست‌های ابلاغی رهبری برسیم.

وی درباره برنامه‌های سال 93 ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: چهار محور در دستور کار جدی ستاد است که پیشگیری یکی از این اولویت‌هاست و در این حوزه عمدتا به سمت اجتماعی کردن مواد مخدر تاکید داریم و در این راستا موافقت‌نامه‌ها و تفاهم نامه‌هایی را با دستگاه‌های مختلف سمن‌ها و ngo خواهیم داشت که لازم است در این زمینه رسانه‌ها اطلاع رسانی بیشتری داشته باشند.

رحمانی فضلی درمان را اولویت دوم ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد و گفت: ظرفیت درمان در قالب ماده 15 و ماده 16 در دستور قرار گرفته و این ظرفیت‌ها افزایش داشته است، به طوری که در تعطیلات نوروز حدود هفت هزار نفر معتاد متجاهر جمع‌آوری شده و در مراکز ماده 16 سراسر کشور تحت درمان قرار گرفتند.

رحمانی فضلی ادامه داد: در تهران مرکز اخوان افتتاح شده و بحث درمان را با جدیت ادامه می‌دهد.

وی درباره اقدامات ستاد در مرزهای کشور ، گفت: سال گذشته 77 درصد مقابله در مرزها صورت گرفته و افزایش 14 درصدی را در کشفیات داشتیم و امسال برنامه‌ریزی صورت گرفته بر این است که 85 درصد مقابله درمرزها انجام شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد امسال همچنین خلاء 300 کیلومتری منطقه سراوان تا شهریور ماه به پایان می‌رسد و تمام منطقه تحت مدیریت و کنترل نیروها خواهد بود که با این اقدام واردات را به کشور کنترل می‌کنیم.

وی عنوان کرد: صیانت از معتادان بهبود یافته یکی دیگر از اولویت‌های کاری جدید و تعریف شده در ستاد مبارزه با مواد مخدر است و باید اقداماتی صورت بگیرد فرد پس از ترک و یا آزادی از زندان با اقدامات فرهنگی و جامعه‌پذیری که صورت می‌گیرد امکان بازگشت به آغوش خانواده و جامعه را داشته باشد.

رحمانی فضلی ادامه داد: در این راستا بحث اشتغال معتادان ترک کرده بسیار حائز اهمیت است و با کمیته امداد امام‌خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مباحث مفصلی داشتیم که تمامی این دستگاه‌ها اعلام آمادگی داشتند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادم خدر از ایجاد صندوق اشتغال ویژه معتادان بهبود یافته خبر داد و گفت به تمام استانداران اعلام کردیم که بحث اشتغال معتادان بهبود یافته را در اولویت کاری قرار دهند و بخشی از اعتبارت و منابع مالی و تسهیلات استان را به این امر اختصاص دهند تا بتوانیم به سالم سازی جسمی و روحی این افراد و ایجاد اشتغال برای آن‌ها گام‌هایی برداریم.

رحمانی فضلی اظهار امیدواری کرد: سال 93 با اقداماتی که انجام خواهد شد می‌توانیم به یک اطمینان نسبی در کنترل مدیریت مرزها برسیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم با حضور برخی از مسئولین اجتماعی و فرهنگی 20 عنوان کتاب در حوزه مواد مخدر رونمایی شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.