یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۵:۰۵

غلامرضا هاشمی شنبه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با ارایه گزارشی افزود: امسال همچنین نسبت به دراز مدت 3.5 درصد کمبود…

غلامرضا هاشمی شنبه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با ارایه گزارشی افزود: امسال همچنین نسبت به دراز مدت 3.5 درصد کمبود بارندگی در استان وجود دارد.

وی گفت: بر اساس پیش بینی هواشناسی، بین نیم تا 1.5 درجه نیز احتمال افزایش دما نسبت به سال گذشته وجود دارد که در افزایش مصرف آب و تبخیر تاثیر گذار خواهد بود.

وی ادامه داد: در تمام سدهای استان سهم آب آشامیدنی را در اولویت قرار داده ایم و می توان گفت مشکل حادی در تامین آب استان نداریم و با برنامه ریزی می توانیم آن را رفع کنیم.

هاشمی گفت: 249 میلیون مترمکعب آب در استان مصرف می شود که 120 میلیون آن از منابع آب سطحی و 129 میلیون مترمکعب نیز از آب های زیرزمینی تامین می شود و 88 درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نیز در این جلسه با ارایه گزارشی گفت: دو هزار و 713 روستا در آذربایجان شرقی وجود دارد که یک هزار و 945 روستای آن بالای 20 خانوار جمعیت است.

علی صمد نژاد افزود: از این تعداد دو هزار و 181 روستا دارای تاسیسات آب بوده و 96.5 درصد جمعیت روستایی استان را تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه شاخص بهره مندی استان 73.6 درصد است، اظهارکرد:هم اکنون آب آشامیدنی 76 روستا از طریق تانکر تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی نیز در ادامه این جلسه گفت: 580 هزار فقره انشعاب آب در تبریز و چهار شهر اقماری آن وجود دارد که به رغم استفاده حداکثری از منابع آب آن 5 درصد کمبود آب داریم.

رضا پوررجب افزود: از 83 حلقه چاه عمیق و 12 رشته قنات در حوزه تبریز به صورت شبانه روزی بهره برداری می شود که 135 لیتر در ثانیه از چاه های عمیق، 19 لیتر در ثانیه از قنات ها، 700 لیتر از سد نهند و 224 لیتر در ثانیه نیز از خط لوله زرینه رود آب برداشت می شود.

وی گفت: آذربایجان شرقی تنها استانی است که 60 درصد مصارف آب آن از منابع آب سطحی تامین می شود که هم تهدید و هم فرصت تلقی می شود.

7237/587

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *