شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۰۵:۳۰

سلامت نیوز: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: بعد از بحث صلح و برقراری امنیت، موضوع محیط زیست کماکان از…

سلامت نیوز: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: بعد از بحث صلح و برقراری امنیت، موضوع محیط زیست کماکان از مسائل کلیدی و حیاتی به شمار می رود و هر دو ریشه در یک موضوع دارد که آن زیاده خواهی انسانهاست، جنگ انسانها با هم ریشه در زیاده خواهی آنها دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، معصومه ابتکار پیش از ظهر شنبه در هفدهمین مجمع عمومی کنفرانس نمایندگان مجالس کشورهای حوزه آسیا – اقیانوسیه پیرامون محیط زیست و توسعه با اشاره به اینکه آسیا منطقه بسیار رنگارنگی است و رنگین کمان رنگهای مختلفی را امروز از اقوام، ادیان و ملیت های مختلف می بینید، افزود: همین تنوع را در طبیعت آسیا هم می شود دید، تنوع زیستی آسیا و اقیانوسیه فوق العاده است و این تنوع فرصت های بسیار زیادی را برای منطقه به وجود آورده و از طرفی هم تهدیدات فراوانی را به واسطه نوع عملکرد و رویکرد ما ایجاد کرده است.

وی با طرح این سئوال که چرا امروز تخریب محیط زیست، گرم شدن زمین، از دست رفتن تنوع زیستی، آلودگی هوا و آب در شهرهای بزرگ، آلودگیهای ناشی از فعالیتهای صنعتی به معضلات اصلی جهان تبدیل شده است ادامه داد: فکر می کنم این سئوال بسیار مهمی است که نشست منطقه ای ما به خوبی این جهت گیری را دنبال می کند که موضوع منطقه ای برای حل یک معضل جهانی در زمینه محیط زیست تبدیل به معضلات مهم جهانی شده است البته جنگ و ناامنی ناشی از مخاصمات منطقه ای و جهانی کماکان در سطح معضلات جهانی است.

معاون رئیس جمهور گفت: بعد از بحث صلح و برقراری امنیت موضوع محیط زیست کماکان از مسائل کلیدی و حیاتی به شمار می رود و هر دو ریشه در یک موضوع دارد که آن زیاده خواهی انسانها است، جنگ انسانها با هم ریشه در زیاده خواهی آنها دارد.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: جنگ انسان با طبیعت هم ریشه در سلطه طلبی و زیاده خواهی انسان دارد، اینها دو جنگی هستند که حیات مردم و آینده بشر را به طور جدی مورد تهدید قرار داده است و همه دوستداران انسانیت امروز دغدغه این دو موضوع اصلی را دارند.

ابتکار ادامه داد: امروز کنار هم جمع شده ایم و این مباحث مهم را مد نظر قرار داده ایم تا به عنوان نمایندگان پارلمانها و کسانی که مسئولیت قانون گذاری را بر عهده داریم و سیاستهای کلان کشورهای خود را دنبال می کنیم تا این موضوع را به طور جدی پیگیری کنیم؛ اگر ما تجربیات مشترک و دستاوردهای مشترک را به اراده مشترک تبدیل کنیم و منسجم در سطح مناسبات منطقه ای و جهانی عمل کنیم بدون شک با همکاری سازمانهای بین المللی و مردم که مهمترین عنصر هستند می توانیم تحول جدی را در روند ناپایدار کنونی آسیا – اقیانوسیه بوجود آوریم.

وی خاطر نشان کرد: این نشست با توجه به تلاشی که برای آن صورت گرفته و پشتوانه های بسیار ارزشمندی که تجربه بسیار دقیقی را در اختیار آن قرار داده می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد تا جریانی را در آسیا برای تحول در شاخصه های توسعه پایدار و کاهش روند های تخریبی که متاسفانه روز به روز شاهد افزایش آمار آن هستیم جلوگیری کند.

ابتکار با اشاره به مسئله آب به عنوان یکی از مهمترین معضلات منطقه ما گفت: در بخشهایی از آسیا خبر بارندگی های بسیار شدید را داریم. در ژاپن حتی باعث رانش و کشتار شده اما از طرفی در نقاط دیگری از آسیا خشکسالی هایی را شاهد هستیم.

ابتکار گفت: این شرایط ناپایداری است که پیش بینی کسانی که تغییرات آب و هوایی را یک معضل جدی برای آینده بشری می دانند، به عنوان یک مشکل قید کردند که ما امروز در آسیا با آن مواجه هستیم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه ما نمی توانیم مسئله امینت و صلح را از مسائل محیط زیست جدا کنیم، گفت: اتفاقاتی که در منطقه ما رخ می دهد علاوه بر آثار انسانی آثار زیست محیطی داشته و بر روی منابع طبیعی ما نیز اثر منفی می گذارد.

وی ادامه داد: اگرچه ممکن است کشورهای عربی عضو این مجمع آسیا – اقیانوسیه نباشند اما تاثیرات منطقه ای غیر قابل انکار است و خوشبختانه در اهداف توسعه پایدار که در حال تصمیم نهایی است با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران موضوع صلح و امنیت نیز به عنوان پیش درآمدی برای توسعه پایدار اضافه شده که به طور جدی آن را پییگیری می کنیم و امیدواریم در این اجلاس نیز به اهمیت آن پرداخته شود.

ابتکار گفت: درباره مسئله غزه مکاتباتی را با آقای بان کی مون انجام دادم و از ایشان خواسته ام تا یک هیئت ویژه برای رسیدگی فوری به وضعیت فاجعه غزه تشکیل دهند که البته اعلام آمادگی کردم دولت جمهوری اسلامی ایران می تواند میزبانی این نشست را بر عهده بگیرد تا این کمکی باشد از طرف مجامع بین المللی و سازمانهای بشر دوستانه برای حل مشکلات غزه که هنوز منتظر پاسخ جناب دبیر کل هستم و امیدوارم پاسخ این دعوت ما مثبت باشد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت جمهوری اسلامی ایران که امروز میزبان این اجلاس هم مجلس و هم دولت هستند برنامه های جدی را برای بهبود وضعیت محیط زیست در پیش گرفته است و رئیس جمهور نیز موضوع محیط زیست را در سرلوحه برنامه های دولت قرار دادند و ما هم برنامه های مختلفی را در ابعاد ملی دنبال می کنیم.

وی توجه به منابع آبی، توجه به مسائل مربوط به تالابها، کاهش آلودگی هوا، توسعه پایدار صنعتی در بخشهایی همچون صنعت نفت و… را به عنوان برنامه های در دستور کار دولت نام برد که مجلس شورای اسلامی در این برنامه ها حامی و پشتیبان دولت است، ما خوشحالیم که نمونه خوبی از همکاری و مشارکت بین پارلمانها و دولتها برای بهبود شرایط کشور هستیم و امیدواریم کشورهای دیگر هم از این تجربیات موفق داشته و آن را ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *