شنبه، ۱۴ تیر ۹۹ - ۰۹:۵۱
امپراتوری روسیه

بی شک امپراتوری روسیه کی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌هایی بود که تاریخ بشر  بوده است. برای تماشای گوشه ای از این امپراطوری گسترده در…

بی شک امپراتوری روسیه کی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌هایی بود که تاریخ بشر  بوده است. برای تماشای گوشه ای از این امپراطوری گسترده در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

این امپراتوری از سال ۱۷۲۰ میلادی تا ۱۹۱۷ بر بخش‌های عظیمی از اروپا، آسیا و آمریکا حکم‌رانی می‌کرد و سه قاره را تحت سیطره‌ی خود داشت. ناپلئون هم از پس تسخیر روسیه برنیامد. اما در نهایت سال ۱۹۱۷ انقلاب روسیه پایانی بر این قدمت حکمرانی بود و به برپایی اتحاد جماهیر شوروی انجامید. روسیه طی این امپراتوری جنگ‌های بسیاری را به خود دید و سرزمین‌های فراوانی را تسخیر کرد. امپراتوری روسیه پیش از فروپاشی مشهورترین امپراتوری تاریخ نوین لقب گرفته و سلطنتی رعب‌آور در این عصر شناخته می‌شد.

رهبرانی چون کاترین کبیر و الکساندر دوم امپراتوری روسیه را به ابرقدرتی جهانی رساندند و تاریخی را رقم زدند که آثارش همچنان باقی است. گرچه روی دیگر سکه‌ی این امپراتوری و سلطنت نیز فقری بود که به مردم تحت همین سلطنت تحمیل می‌شد. انقلاب روسیه در نهایت سال ۱۹۱۷ بر این امپراتوری غلبه کرد و بُلشِویک کمونیست را به قدرت رساند تا تاریخ امپراتوری روسیه به تاریخ بپیوندد.

دقیقاً پیش از رخداد چنین تغییر بزرگی بود که دو عکاس به نام‌های سِرگِئی پروکودین-گورسکی و پیُتر وِدِنیسوف زندگی مردمان روس را پیش از انقلاب با دوربینشان ثبت کردند و البته تمام عکس‌هایشان هم رنگی بود. در این عکس‌ها کشاورزان و خانواده‌ها و خانه‌ها و معابد آن دوران را خواهید دید و با سبک زندگی مردمان آشنا خواهید شد که با فاصله‌ی کمی به تاریخ پیوستند.

۱ ) عکاسی رنگی سرگئی پروکودین-گورسکی

سرگئی پروکودین-گورسکی سال ۱۸۶۳ در استان ویلادیمیر روسیه چشم به جهان گشود. او شیمی‌دان بود و از دانش شیمی‌اش بهره برد تا بتواند عکس‌های رنگی خود را ثبت کند؛ بدین‌ترتیب که عکس‌هایش را با سه بار با سه فیلتر سرخ و سبز و آبی ثبت می‌کرد که نتیجه‌ی عکس هنگامی که با نورافکن نمایش داده می‌شد عکسی رنگی بود.

امپراتوری روسیه

۲ ) عکاسی گورسکی برای نیکلای دوم روسیه

گورسکی پس از ثبت عکس رنگی از لئو تولستوی میان درباریان به شهرت رسید و طولی نکشید که او را استخدام کردند تا برای نیکلای دوم عکس‌های رنگی روسیه را ثبت کند. او از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۵ مشغول به همین کار بود.

امپراتوری روسیه

۳ ) دامنه‌ی آثار گورسکی

آثار گورسکی شهروندان امپراتوری روسیه پیش از فروپاشی را از اقشار مختلف روستایی گرفته تا درباری به تصویر کشیده است.

امپراتوری روسیه

۴ ) زندانی در ازبکستان مدرن

در این عکس زندانی از ازبکستان مدرن را می‌بیند. این زندان‌ها یا سیاه‌چاله‌ها عموماً زیر سطح زمین ساخته می‌شدند.

امپراتوری روسیه

۵ ) زوجی در قاب دوربین گورسکی

در این عکس زوجی را می‌بینید که با لباس‌های سنتی در داغستان مقابل دوربین گورسکی ایستاده‌اند.

امپراتوری روسیه

۶ ) مجوز حضور در مناطق ممنوعه

یکی دیگر از عکس‌های مربوط به امپراتوری روسیه پیش از فروپاشی همین عکس است. گورسکی با فرمان حکومتی مجوز حضور در مناطق ممنوعه را داشت. او در این اینجا از خانواده‌ی کوچ‌نشین قرزیزستانی عکاسی کرده.

امپراتوری روسیه

۷ ) عکسی از معلم یهودی

گورسکی در اینجا از معلمی یهودی عکاسی کرده که به دانش‌آموزانش در سمرقند درس می‌آموزد. سمرقند شهری تجاری و واقع در جاده‌ی ابریشم است که البته ساکنانی بسیار متنوع دارد، از جمله فارس و عرب و یهودی و روسی.

امپراتوری روسیه

۸ ) دریاچه‌ی سفید در شمال شرقی اروپا

این عکس بچه‌هایی را نشان می‌دهد که در تپه‌های دریاچه‌ی سفید استراحت می‌کنند.

امپراتوری روسیه

۹ ) امیر بخارا

امیر بخارا کمی پس از آنکه به قدرت رسید مقابل دوربین گورسکی ایستاد. بخارا خراجگذار امپراتوری روسیه در آسیاری مرکزی بود. امیر بخارا پس از حمله‌ی ارتش سرخ و غارت بخارا به افغانستان گریخت و اینگونه بود که پادشاهی‌اش به پایان رسید.

امپراتوری روسیه

۱۰ ) مسجدی در بخارا

ساختمانی که گورسکی در اینجا ثبت کرده به احتمال بسیار یکی از مساجد بخارا در امپراتوری روسیه پیش از فروپاشی بوده است.

امپراتوری روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.