شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۵:۲۰

به گزارش خبرنگار مهر، محمد وکیلی صبح شنبه در نشست بررسی روند اجرایی طرح سرشمار عمومی کشاورزی استان سمنان با تاكيد بر لزوم…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد وکیلی صبح شنبه در نشست بررسی روند اجرایی طرح سرشمار عمومی کشاورزی استان سمنان با تاكيد بر لزوم اخذ آمار و اطلاعات دقيق از بهره‌برداران كشاورزي توسط ماموران سرشماري عمومي كشاورزي افزود: اجراي دقيق طرح و تحليل دقیق داده‌های آماری و اطلاعات اين بخش و به‌روز رسانی بانک جامع اطلاعاتی كشاورزي استان، نقش کلیدی در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، میان‌مدت و کوتاه‌ مدت ایفا می‌کند و ارتقاي ظرفيت‌هاي كشاورزي را به دنبال دارد.

وی خواستار به کارگیری تمام امکانات دستگاه‌های اجرایی برای اجرای سرشماری عمومی کشاورزی در استان سمنان شد و افزود: وجود آمار دقیق از بهره برداران کشاورزی به عنوان بخش مهمی از اقتصاد جامعه، کار برنامه ریزان و اجرای طرح های مرتبط با بخش کشاورزی را آسان‌تر می‌کند.

سرشماری کشاورزی راهی برای توسعه کشور در قانون برنامه ششم توسعه است

مقام عالی دولت در استان سمنان افزود: سرشماری کشاورزی راهی برای توسعه کشور و استان در قانون برنامه ششم توسعه است و بر اساس ابلاغیه ریاست جمهوری، همه دستگاه‌ها ملزم به همکاری لازم در این زمینه هستند.

وکیلی همچنين گفت: اجراي طرح سرشماری کشاورزی، نقطه عطفی در هدف گذاری آینده نظام کشاورزی کشور و عبور از كشاورزي سنتي به مدرن است و لازم است تا بهره برداران كشاورزي استان نيز با ارائه اطلاعات واقعی ما را در تدوین برنامه‌ای منسجم‌تر و عملیاتی‌تر براي پيشرفت و توسعه استان همراهی کنند.

متوسط پیشرفت سرشماری عمومی کشاورزی در استان سمنان 19 درصد است

معاون فنی و آموزشی طرح سرشماری عمومی کشاورزی استان سمنان نیز در این نشست گفت: متوسط پیشرفت این سرشماری در استان سمنان 19 درصد و در کشور 20 درصد است و درصد پیشرفت مورد انتظار در این مرحله 30 درصد اعلام شده است.

رضا عبدالله زاده افزود: پراکندگی بهره برداران در شهرستان های مختلف عامل اصلی عقب بودن پیشرفت سرشماری عمومی کشاورزی در این استان نسبت به متوسط پیشرفت کشوری در اجرای این سرشماری است.

وی افزود: 34 درصد بهره برداران در استان سمنان غیرساکن، 65 درصد بهره برداران ساکن و یک درصد بهره‌برداران شرکت‌های ثبت شده رسمی هستند.

پراکندگی بهره برداران استان سمنان باعث پایین آمدن عملکرد ماموران سرشماری شده است

معاون فنی و آموزشی طرح سرشماری عمومی کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه پراکندگی بهره برداران در شهرستانهای استان سمنان متفاوت است اظهار داشت: این امر باعث پایین آمدن متوسط عملکرد ماموران سرشماری عمومی کشاورزی شده است که با گذشت زمان و عبور از این مرحله، عملکرد ماموران سرشماری در استان سمنان به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.

عبدالله زاده گفت: متوسط تعداد بهره بردار آمارگیری شده توسط هر یک از ماموران سرشماری عمومی کشاورزی در استان سمنان در هر روز کاری 11 بهره بردار است.

وی افزود: متوسط عملکرد هر یک از 55 آمارگیر سرشماری عمومی کشاورزی در این استان در حال حاضر، سرشماری از 128 بهره بردار بخشهای مختلف کشاورزی است.

بهره برداران از اهداف سرشماری عمومی کشاورزی آگاهی ندارند

توجیه نبودن بهره برداران در مورد علت و اهداف سرشماری عمومی کشاورزی، کم گویی بهره برداران کشاورزی در زمان تکمیل پرسشنامه ها، کمبود خودرو، کمبود مامور سرشماری در برخی شهرستانها و به کارگیری سرشماران ذخیره به منظور پیشرفت سریع تر روند سرشماری، نا آگاهی بهره برداران و کافی نبودن اطلاع رسانی لازم به آنها، متناسب نبودن تعداد ماموران سرشماری با برخی از حوزه های آماری و به روز نبودن فهرست بهره برداران غیرساکن در آبادی های خالی از سکنه برخی از مشکلات اجرای سرشماری عمومی کشاورزی در استان سمنان عنوان شد.

نام، سن، تحصیلات، نوع محصول تولیدی، مساحت زیر کشت، نوع بهره برداری، نوع ادوات کشاورزی مورد استفاده بهره بردار، نوع فعالیت گلخانه‌ها، تعداد و نوع دام، تعداد زنبورهای عسل، دام، طیور یا آبزیان مورد بهره برداری، میزان آب مصرفی و… از اطلاعاتی مورد سوال ماموران چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی کشور از بهره برداران بخشهای مختلف کشاورزی است.

سرشماری عمومی کشاورزی در کشور از پنجم مهر آغاز شده و تا هجدهم آبان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.