جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۳:۱۶

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اجرای لایحه تشدید تحریم های نفتی ایران را به مدت شش ماه به…

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اجرای لایحه تشدید تحریم های نفتی ایران را به مدت شش ماه به تعویق انداخت.

در صورت تصویب لایحه تشدید تحریم های نفتی ایران، صادرات نفت خام ایران به طور کامل قطع می شود.

روزنامه هندی انگلیسی زبان ˈایندین اکسپرسˈ اعلام کرد: با توجه به اقدامات انجام شده توسط ایران در باره توافقات هسته ای، اوباما تصمیم گرفته است اجرای لایحه تشدید تحریم های نفتی ایران را شش ماه به تعویق بیندازد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید خاطر نشان کرد: به رغم اینکه شرایط بازار جهانی نفت حاکی از وجود نفت کافی برای تامین نیازها کشورهایی مانند هند و چین است و می توان خرید نفت ایران را باز هم کاهش داد، اما ایالات متحده مصمم است تا شش ماه آتی تلاش برای افزایش فشار بر فروش نفت خام ایران را متوقف کند.

وی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون پایبندی ایران به تعهدات توافق موقت ‍ژنو میان تهران و گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) را تایید کرده است.

جی کارنی همچنین ضمن اشاره به کاهش تولید نفت برخی تولیدکنندگان در ماه های گذشته اضافه کرد: میزان افزایش تولید نفت آمریکا برای خنثی نمودن اثر این کاهش ها کافی بوده است. هنوز هم کشورهای دیگری به غیر از ایران آن قدر نفت تولید می کنند که بتوان خرید نفت خام از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

** قطع کامل صادارت نفت ایران با تصویب لایحه تشدید تحریم های نفتی ایران

براساس لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران، صادرات نفت ایران به طور کامل تحریم می شود؛ این قانون از حمایت رابرت منندز دموکرات و مارک کرک جمهوری خواه برخوردار است و تاکنون 60 نفر از سناتورهای آمریکایی آن را امضا کرده اند.

همزمان فشارهای لابی آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) بر نمایندگان برای تصویب قانون تحریم های بیشتر ایران افزایش یافته است.

این لابی صهیونیستی هفته گذشته نیز در بیانیه ای اعلام کرد: با نزدیک شدن به تاریخ 20 جولای و پایان توافق ایران و گروه 1+5 برای رسیدن به یک توافق هسته ای، حیاتی است که از کنگره بخواهیم نقش تاریخی خود را بازی کند.

** پایان مهلت توافق نهایی در 30 تیر

توافق اولیه ایران و 1+5 که مهلت 6 ماهه برای دستیابی به توافق نهایی و جامع هسته ای با ایران تعیین کرده بود در 30 تیر (20 جولای) به پایان می رسد.

توافق نامه 6 ماهه ایران و 1+5 پیرامون برنامه هسته ای ایران در 3 آذر 1392 (24 نوامبر 2013) در ژنو امضا شد.

بر اساس این توافقنامه، طرفین به صورت داوطلبانه متعهد می شوند تا اقدامات متقابلی را به عنوان گام اول یک راه حل جامع انجام دهند.

بنا بر این توافق، ایران برنامه هسته ای خود و غنی سازی اورانیوم را به شکلی محدود ادامه خواهد داد و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر تأسیسات خود تسهیل خواهد کرد.

طرف مقابل نیز بر اساس این توافق، بخشی از تحریم های وضع شده علیه ایران را تعلیق می کند و از وضع تحریم های جدید اعم از بین المللی، چندجانبه و یک جانبه خودداری خواهد کرد.

اقتصام(5)**2022**1569

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.