شنبه، ۲۵ شهریور ۹۶ - ۱۱:۵۴
انبساط جهان در بررسی کهکشانی جدید دانشمندان

انبساط جهان در بررسی کهکشانی جدید دانشمندان در حالی اعلام شده است که ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا در کشفی…

انبساط جهان در بررسی کهکشانی جدید دانشمندان در حالی اعلام شده است که ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا در کشفی چشمگیر دریافته‌اند که جهان پنج تا ۹ درصد سریعتر از حد انتظار منبسط می‌شود.توضیحات احتمالی کمی برای این سرعت بیش از حد کیهان وجود دارد. یک احتمال این است که انرژی تاریک که در حال حاضر به تسریع سرعت جهان مشهور است، ممکن است کهکشان‌ها را با قدرت بیش از تصور پیشین از هم دور می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

انبساط جهان در بررسی کهکشانی جدید دانشمندان و البته این کشف مهم می‌تواند سرنخ مهمی در درک این بخشهای اسرارآمیز جهان مانند ماده تاریک، انرژی تاریک و تابش تاریک باشد که ۹۵ درصد همه چیز را تشکیل داده و نور منتشر نمی‌کنند.

محققان این کشف را با اصلاح فوق‌العاده دقیق سرعت فعلی انبساط جهان انجام داده و میزان عدم قطعیت را تا ۲٫۴ درصد کاهش دادند که آن‌ها برای این کار به بررسی کهکشان‌هایی پرداختند که از هر دو ستارگان قیفاووسی و ابرنواخترهای نوع Ia برخوردار بودند.

ستارگان قیفاووسی با سرعتی مطابق با درخشش واقعی آن‌ها تکان می‌خورند که می‌توان از مقایسه آن با درخشش مشاهده شده از آن‌ها در زمین برای تعیین فاصله دقیق این اجسام استفاده کرد.

انبساط جهان در بررسی کهکشانی جدید دانشمندان

ابرنواخترهای Ia به ستارگان منفجر شده‌ای گفته می‌شوند که از درخشش مشابهی برخوردارند و به این دلیل از فواصل طولانی‌تر نیز قابل تشخیص هستند.

محققان با سنجش حدود ۲۴۰۰ ستاره قیقاووسی در ۱۹ کهکشان و مقایسه درخشش قابل مشاهده هر دو ستاره، توانستند درخشش واقعی آن‌ها را با دقت اندازه‌گیری کرده و فاصله حدود ۳۰۰ ابرنواختر نوع Ia را در کهکشان‌های دوردست محاسبه کنند که آن‌ها این فواصل را با انبساط فضایی که با نور برجا مانده از کهکشان‌های در حال دورشدن اندازه‌گیری شده بود، مقایسه کردند.

ستاره‌شناسان این دو مقدار را برای محاسبه میزان سرعت انبساط جهان با زمان یا ثابت هابل استفاده کردند. آن‌ها میزان ثابت هابل را تا ۷۳٫۲ کیلومتر بر ثاینه بر مگاپارسک ارتقا دادند. هر مگاپارسک معادل ۳٫۲۶ میلیون سال نوری است و ارائه میزان جدید به این معنی است که فاصله بین اجسام کیهانی در ۹٫۸ میلیارد سال آینده دوبرابر خواهد شد.

سنجش‌های تابش بازمانده از انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) توسط کاوشگر ناهمسانگرد ریزموج ویلکسون و ماهواره پلانک، پیش‌بینی‌هایی انجام دادند که به ترتیب پنج و ۹ درصد کوچکتر از ثابت هابل هستند.

یکی از احتمالات دیگر این انبساط این است که کیهان از ذره زیراتمی جدیدی در تاریخ ابتدایی خود برخوردار بوده که نزدیک سرعت نور حرکت می‌کرده است. چنین ذرات پرسرعتی را بطور کلی “تابش تاریک” می‌نامند و ذرات شناخته‌ شده‌ نوترینوها نیز جزو آن‌ها هستند و در واقع جهان پرسرعت‌تر می‌تواند به ستاره‌شناسان بگوید که نظریه گرانش آلبرت اینشتین ناقص بوده است.

[highlight]منبع [/highlight]  space

7 دیدگاه برای “انبساط جهان در بررسی کهکشانی جدید دانشمندان”

 1. زري گفت:

  این علم تا به تکامل کافی برسه هنوز هم زمان لازم داره

 2. وندا گفت:

  اسم ستاره عجیب بود

 3. آتوسا گفت:

  خیلی نامفهوم بود

 4. آتنا گفت:

  من عاشق ستاره ها و کهکشانهام.انگاری ماها هممون ازونجاها اومدیم رو زمین

 5. محمد گفت:

  واقعا آدم شوک میشه با شنیدن همچین چیزایی

  پی میبره به قدرت و عظمت خدا

 6. نسترن گفت:

  آدم فضاییاش کووو
  دنبال اوناش میگشتم
  درموردش مطلب بزارین لطفا

 7. جواد گفت:

  من در همون حد دب اکبر و اصغرش موندم.اینا چیه دبگه
  خدایا دمت گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.