شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۸

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، با آغاز فصل گرم اولین دغدغه همه ما راه‌اندازی یک سیستم سرمایشی مناسب است، ممکن است به…

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، با آغاز فصل گرم اولین دغدغه همه ما راه‌اندازی یک سیستم سرمایشی مناسب است، ممکن است به تازگی به آپارتمان جدیدتان نقل مکان کرده باشید و هنوز هیچ سیستم سرمایشی برای انجام در نظر گرفته نشده باشد و به دنبال یک انتخاب خوب هستید یا شاید تصمیم گرفته باشید امسال سیستم سرمایشی‌تان را تغییر دهید و یک سیستم بهتر را جایگزین آن کنید.

سیستم‌های تهویه انواع مختلفی دارند و هرکدام مزایا و معایبی دارند که اگر به درستی و در محل مناسب مورد استفاده قرار گیرند بازدهی درستی خواهند داشت. یکی از پرمصرف‌ترین سیستم‌های سرمایشی کولر آبی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد و به علت قیمت مناسب و هزینه‌های جانبی بسیار پایین مورد استقبال قرار می‌گیرد.

کولر‌های گازی و اسپیلت‌ها هم مزایای بسیار زیادی دارند؛ اما قیمت بالای آن و مصرف بالای برق آن باعث شده تا به اندازه کولر آبی در ایران مورد توجه قرار نگیرد.

مقایسه مزایا و معایب کولرهای آبی و گازی

مهم‌ترین مزیت کولر آبی علاوه‌بر قیمت پایین هنگام خرید مصرف بسیار کم انرژی برق آن است و اینکه بازده سرمایشی بالایی دارد. اما یکی از معایب این کولر استفاده از آب در تولید سرمایش است که خود باعث گرفتگی پوشال‌ها، پمپ‌ها و زنگ‌زدگی می‌شود، بنابراین کولر آبی علاوه‌بر برق آب هم مصرف می‌کند، اما به‌دلیل اینکه هزینه‌های مصرف آب در ایران به اندازه مصرف برق زیاد نیست شاید چندان تاثیری در انتخاب مردم نداشته، اما این نکته را نباید فراموش کرد ما در کشوری زندگی می‌کنیم که به لحاظ مصرف آب با بحران مواجه هستیم و وضعیت آب در برخی شهرهای ایران چندان خوب نیست ضمن اینکه در سطح جهانی هم باید به شکلی جدی به بحران آب توجه کرد. یکی دیگر از معایب کولر آبی این است که به‌دلیل وجود پوشال‌ها در کولر گرد و غبار جذب می‌شود و از دریچه‌ها وارد فضای خانه می‌شود.

یکی از معایب مهم کولر آبی این است که شما نمی‌توانید دما را در درجات مختلف تنظیم کنید، کولر آبی به‌طور کلی یک دور کند و یک دور تند دارد و افراد با درجه دمایی مختلف ممکن است در یک خانه با هم برای تنظیم درجه هوا دچار مشکل شوند که البته برای حل این مشکل شما می‌توانید از کولرهای هوشمند استفاده کنید که به وسیله نصب کلید هوشمند کولر به صورت اتوماتیک با توجه به دمای محیط روی دور کند یا تند می‌رود، از مزیت‌های استفاده از این کولر آبی قابلیت تعریف دما برای محیط است و اینکه شما می‌توانید از طریق دماسنج آن درجه دما را مشاهده کنید و دیگر اینکه مصرف آب را هم به مرور زمان کاهش می‌دهد، مزیت دیگر این است که مصرف برق نیز کاهش می‌یابد و عمر قطعات الکتریکی کولر شما افزایش می‌یابد و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را برای شما به حداقل می‌رساند.

در مورد کولرهای گازی و اسپیلت‌ها در درجه اول آنچه مورد توجه قرار می‌گیرد قدرت سرمایش بسیار بالای آنها در مقایسه با کولر آبی است، کولرهای گازی بیشتر مناسب مناطقی هستند که دمای هوا در تابستان‌ها به بالاتر از 38 درجه می‌رسد یا برای مناطق مرطوب، چرا که در سرمایش با کولرگازی خبری از رطوبت نیست بنابراین برای مناطق شرجی و ساحلی بسیار مناسب است.

اما مهم‌ترین مساله‌ای که باعث می‌شود هنوز عده‌ای کولر آبی را ترجیح دهند هزینه‌های بالای کولر گازی است و مصرف برق بسیار زیادی که این روزها با توجه به بالا رفتن هزینه‌های مصرف برق در کشور ما انتخاب این وسیله را با تردید روبه‌رو می‌کند و متاسفانه کم‌مصرف‌ترین کولرهای گازی هم مصرف بالایی دارند. صرف‌نظر از مصرف بالای برق در این کولرها، مهم‌ترین مزیت کولر گازی به کولر آبی امکان تنظیم و تغییر دما در درجات مختلف است و با تنظیم آن در حالت اتوماتیک حتی در ساعاتی از روز که اصلا به سرمایش نیازی ندارید به‌طور اتوماتیک دستگاه خاموش می‌شود و زمانی که دوباره فضا خنکی‌اش را از دست بدهد به‌طور خودکار روشن می‌شود و به تدریج دما را تعدیل می‌کند و خنکی مطلوبی پدید می‌آورد.

اسپیلت‌ها نسل جدید از کولرهای گازی هستند که مصرف برق بالایی ندارند و به همین دلیل مورد توجه قرار می‌گیرند، علاوه‌بر مصرف کمتر اسپیلت‌ها رطوبت کمتری هم دارند و دارای مزیت‌هایی همچون از بین بردن بوی بد و باکتری‌های محیط هم می‌باشند و به خاطر فیلترهایی که در آنها تعبیه شده هوای داخل خانه را تصفیه می‌کنند و همچنین ضدآلرژی هستند.

یکی از محسنات اسپیلت‌ها این است که صدای کمتری ایجاد می‌کنند در نتیجه شما یک خنکی همراه با آرامش را در ظهرهای تابستانی تجربه می‌کنید و دیگر اینکه دردسرهای هر ساله راه‌اندازی کولرهای آبی را ندارند و تعمیر و نگهداری آنها هم در صورتی که به فرد متخصص سپرده شود بسیار کمتر از کولر آبی است. ضمن اینکه اگر دستگاه شما دو کارکردی باشد شما در فصل سرما هم می‌توانید برای گرمایش از آن استفاده کنید و تنها با اتصال سیستم به یک کویل آب گرم می‌توانید گرمایش مورد نیازتان را تامین کنید.

باید چند نکته را هم در مورد کولرهای گازی و اسپیلت‌ها بدانید، اینکه بهترین محل نصب آنها در فاصله‌ای 2 متری از سطح زمین است و دیگر اینکه اگر می‌خواهید نتیجه مطلوبی بگیرید باید برای هر یک از اتاق‌ها پنلی جداگانه نصب کنید و اندازه پنل‌ها را براساس اندازه محل مورد نظر انتخاب کنید تا اتاقتان تبدیل به یخچال نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.