دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۰۳:۰۳

ˈانتروسکوپیˈ روشی است که با آن ناهنجاریهای عروقی، تومورها، پولیپ ها و ضایعات التهابی روده باریک بهتر تشخیص داده می شود و مزیت…

ˈانتروسکوپیˈ روشی است که با آن ناهنجاریهای عروقی، تومورها، پولیپ ها و ضایعات التهابی روده باریک بهتر تشخیص داده می شود و مزیت آن نسبت به کپسول آندوسکوپی، کم شدن خطر گیر کردن کپسول در روده بیمار است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دکتر ˈحمید مهاجرˈ فوق تخصص گوارش در مورد این عمل گفت: بیماری با علایم خونریزی شدید از دستگاه گوارش (رکتوراژی)همراه با افت شدید فشارخون به اورژانس بیمارستان دکتر شریعتی مراجعه کرد و به علت مختل بودن همودینامیک بیمار بلافاصله در بخش ICU بستری و اقدامات تشخیصی و درمانی اولیه آغاز شد.

وی اظهار کرد: پس از آنکه با انجام آندوسکوپی و کلونوسکوپی اورژانسی منشا خونریزی مشخص نشد، بیمار تحت عمل جراحی لاپاراتومی قرار گرفت.

وی افزود: به دلیل نامشخص بودن محل خونریزی به پیشنهاد پزشک متخصص جراح، با شکاف بر روی روده باریک و انجام انتروسکوپی، یک ضایعه خونریزی دهنده در ناحیه ایلئوم (بخش پایینی روده کوچک) تشخیص داده شد که بلافاصله توسط آقای دکتر اخوان ضایعه خارج و خونریزی متوقف شد.

فوق تخصص گوارش بیمارستان دکتر شریعتی، علت وجود این ضایعه خونریزی دهنده را یک پدیده نادر مادرزادی بیان کرد.

وی خاطر نشان کرد: انتروسکوپی حین عمل لاپاراتومی از اعمال جراحی منحصر به فردی است که در بیمارستان دکتر شریعتی برای اولین بار انجام شده است.

بیمار پس از پنج روز در کمال بهبودی از بیمارستان ترخیص شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، قرار است گزارش کامل این عمل در کنگره سالیانه انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران ارائه شود.

د/510/ 607

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.