شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۲۴

مجید وفادار شنبه در یک نشست خبری افزود:به نظر می رسد این اقدام توسط صاحبان سیرک برای وارد کردن فشار به مسئولین جهت…

مجید وفادار شنبه در یک نشست خبری افزود:به نظر می رسد این اقدام توسط صاحبان سیرک برای وارد کردن فشار به مسئولین جهت صدور مجوز خروج به آنها بوده است.

وی ادامه داد:بر اساس قانون هنگام نقل و انتقال حیوانات سیرک باید توسط دامپزشکی استان گواهی سلامت این شیرها توسط دامپزشکی استان صادر شود که انجام این کار مستلزم پرداخت هزینه آزمایش ها و دیگر هزینه های قانونی بوده که صاحبان سیرک برپاشده در قشم از پرداخت آن خودداری کرده اند.

وی ادامه داد:هنگام ورود این سیرک به جزیره قشم نیز حیوانات فاقد گواهی سلامت از مبداء(استان فارس )بودند که گمرک لافت نیز به دلیل عدم نظارت بر این موضوع ،اخطار گرفته است.

وفادار اضافه کرد:با توجه به مسائل یاد شده سیزدهم اسفندماه سال گذشته به محیط زیست قشم اعلام شدکه برپایی این سیرک مجاز نیست اما باید توجه داشت که سازمان منطقه آزاد قشم نیز دارای یک بخش جداگانه محیط زیست است.

مدیرکل حاظت محیط زیست هرمزگان خاطرنشان کرد:24اسفند سال گذشته نیز سازمان محیط زیست به مدیر سیرک اخطار داد که حداکثر در مدت 72ساعت نسبت به گرفتن مجوز اقدام کنند که به این اخطار نیز توجه نشد.

به گفته وفادار مدیر سیرک قصد رفتن به استان البرز را داشته اند که به دلیل نداشتن مجوز سلامت دامپزشکی اجازه حرکت به آنها داده نشد و به نظر می رسد قرار دادن 30شیر در یک قفس و سپس انتشار عکس های آنها ،در یک شرایط ساختگی و هدف دار برای گرفتن مجوز حرکت بوده است.

این مسئول تصریح کرد:در مدت حضور این سیرک در قشم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست از محل و شرایط نگهداری حیوانات بازدید شد که نشان میداد شرایط مطلوب بوده و شیرها در قفس های جداگانه و با فاصله مناسب از یکدیگر نگهداری می شوند.

وفادار اضافه کرد:سازمان محیط زیست روز سه شنبه در حال رایزنی با دادستانی قشم جهت طرح شکایت علیه صاحبان سیرک بود ولی بر اساس اخبار به دست آمده ،دامپزشکی استان مجوز سلامت برای حرکت این سیرک به سمت استان البرز را صادر کرده است.

هفته گذشته عکس هایی از نگهداری نامناسب شیرهای سیرک قشم در رسانه ها منتشر شد که بازتاب زیادی در رسانه های داخلی و برخی رسانه های خارجی داشت.ک/3

7192/668

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.