یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۲

صندوق بین المللی صلح روز شنبه فهرستی از ۱۷۸ کشور جهان را به ترتیب آسیب پذیری های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی منتشر کرد….

صندوق بین المللی صلح روز شنبه فهرستی از ۱۷۸ کشور جهان را به ترتیب آسیب پذیری های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی منتشر کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از سی ان ان، سودان جنوبی، سومالی، آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان، چاد، افغانستان، یمن، هائیتی و پاکستان، به ترتیب، در صدر فهرست این بنیاد قرار دارند.

صندوق صلح این فهرست را بر اساس ۱۲ معیار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، از جمله تنش های اجتماعی، فقر و ناپایداری سیاسی تهیه کرده است.

سودان جنوبی در حالی امسال مقام آسیب پذیرترین کشور جهان را به خود اختصاص داد که این مقام در ۶ سال گذشته، همواره در اختیار کشور سومالی بود. صندوق صلح تاکید کرده است که سومالی با وجود ادامه ˈبی قانونی، تروریسم و دولت ناکارآمدˈ، قدم هایی به پیش برداشته است.

سوریه در این فهرست، جایگاه پانزدهم را در اختیار دارد. صندوق در گزارش خود تاکید کرده است که ˈایرانˈ بر اساس ۱۲ معیار یادشده، نه تنها روندی مثبت را می پیماید، بلکه دارای سریع ترین رشد بهبود وضعیت در فهرست ۱۷۸ کشور مورد مطالعه است.

از سوی دیگر، ˈفرانسهˈ هفتمین کشور جهان از نظر سرعت بدتر شدن اوضاع است. همچنین ایالات متحده آمریکا به همراه سنگاپور و تایلند، جایگاه هشتمین کشور جهان از نظر بدترشدن اوضاع را دارد.

ˈصندوق صلحˈ امسال فهرست خود را زیر عنوان کشورهای آسیب پذیر (fragile) انتشار داد؛ این سازمان تا پارسال همین فهرست را زیر عنوان کشورهای ناکارآمد (failed states) منتشر می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.