یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۰۹

پیشرفت پروژه ساخت کمربند سبز مشهد اکنون پس از گذشت 17 سال از آغاز عملیات اجرایی آن تاکنون تنها 25 درصد بوده و…

پیشرفت پروژه ساخت کمربند سبز مشهد اکنون پس از گذشت 17 سال از آغاز عملیات اجرایی آن تاکنون تنها 25 درصد بوده و این در حالی است که تا سال 1404 یعنی 11 سال دیگر کمربند سبز مشهد باید به مساحت 13 هکتار و با تعداد 2 میلیون اصله درخت دور تا دور مشهد را فرا بگیرد و به بهره‌برداری برسد.

سال 74 بود که اجرای پروژه کمربند سبز مشهد با هدف جلوگیری از زمین‌خواری و تصرفات عدوانی و ایجاد فضایی برای تنفس شهر در دستور کار سازمان محیط زیست و شهرداری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، سعید پاک‌سیما، مدیر این پروژه با بیان اینکه تا سال 84 اجرای پروژه کمربند سبز مشهد با مشارکت محیط زیست ادامه داشت، اظهار کرد: پس از آن به دلیل ناتوانی محیط زیست در تامین منابع مالی، شهرداری مشهد با تامین منابع از محل اعتبارات داخلی اجرای این پروژه را برعهده گرفت.

وی میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه را تاکنون 25 درصد اعلام کرد و با بیان اینکه پیشرفت عمده پروژه کمربند سبز از سال 90 به بعد بوده است، ادامه داد: در سال 91 و 92 پیشرفت قابل توجهی را شاهد بودیم، با توجه به اعتبارات تخصیص یافته از برنامه زمان‌بندی عقب نیستیم و در صورت تامین به موقع اعتبارات تمام پروژه تا سال 1404 به بهره‌برداری خواهد رسید.

پاک‌سیما با اشاره به اینکه تاکنون 588 هزار و 194 اصله درخت در این پروژه کاشته شده است، خاطرنشان کرد: امسال کاشت 100 هزار اصله درخت را در برنامه داریم.

مدیر پروژه کمربند سبز شهرداری مشهد، عدم تامین منابع دولتی را یکی از دلایل کندی این پروژه دانست و خاطرنشان کرد: تا پایان سال 92 حدود 30 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است و تا پایان سال 95 حدود 40 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز داریم. در سال جاری حدد 12 میلیارد تومان به پروژه کمربند سبز اختصاص یافته است.

پاک‌سیما به تاکید رهبری بر احداث کمربند سبز در کلان‌شهرها و به ویژه مشهد اشاره کرد و گفت: انتظار داریم با توجه به اینکه شهردار مشهد از دولتمردان سابق است، بتوانیم اعتبارات دولتی بیشتری را جذب کنیم.

وی، هزینه کاشت هر درخت را در حال حاضر مبلغ 30 هزار تومان اعلام کرد و گفت: هزینه نگهداری هر اصله درخت در سال مبلغ 20 هزار تومان است.

محدودیت منابع آبی، دیگر مشکل کمربند سبز

پاک‌سیما، تامین منابع آبی را از دیگر مشکلات این پروژه دانست و تصریح کرد: در چند سال گذشته محدودیت منابع آبی، این مشکل را تشدید کرد، با این حال کمبود آب از طریق بهینه کردن مصرف و با استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار برطرف شد.

تحصیل حریم، مانع دیگری بر سر راه کمربند سبز

وی با اشاره به تملکات و تحصیل حریم پروژه اظهار کرد: کمربند سبز مشهد حدفاصل محدوده خدمات شهری تا ابتدای حریم شهری است؛ بسیاری از زمین‌های ارتفاعات جنوبی که در مسیر پروژه کمربند سبز است، در اختیار دستگاه‌های دولتی از قبیل نیروهای نظامی و انتظامی، اداره راه و شهرسازی، آب و فاضلاب و آستان قدس است.

مدیر پروژه کمربند سبز شهرداری مشهد با بیان اینکه تاکنون 25 درصد تملکات اراضی این پروژه انجام شده است، ادامه داد: در ارتفاعات شمالی زمین‌ها بیشتر در اختیار مالکان حقیقی است به همین دلیل تحصیل حریم این قسمت سرعت خوبی نداشته است.

پاک‌سیما با اشاره به اینکه مشهد اولین کلان‌شهری است که طرح جامع کمربند سبز را تهیه کرده است، تصریح کرد: مراحل نهایی این طرح، امسال انجام می‌شود و در حال حاضر پروژه کمربند سبز مشهد نسبت به سایر کلان‌شهرها وضعیت بهتری دارد.

وی با بیان اینکه اکیپ گشت مشترک حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی از سال گذشته به صورت پایلوت در مشهد آغاز به کار کرد، افزود: 95 مورد تصرف عدوانی در مشهد صورت گرفته بود که با پیگیری این اکیپ حکم رفع تصرف برای 30 درصد این تصرفات صادر شد و در فاز اول تا تاریخ 18 خرداد سال جاری 14 مورد رفع تصرف صورت گرفت و فاز دوم پس از تکمیل احکام اجرا می‌شود.

بدون تردید با توجه به وضعیت آلودگی هوای مشهد و برای جلوگیری از توسعه افقی این شهر، ضرورت بهره‌برداری از پروژه کمربند سبز بر کسی پوشیده نیست، مدیریت شهری تنها 11 سال برای تکمیل 75 درصد باقیمانده این پروژه‌ کلان زمان دارد؛ مشهد 1404 منتظر بستن کمربند سبز است…

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *