سه شنبه، ۱۱ شهریور ۹۳ - ۰۷:۴۷

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان رفسنجان فقط از آلایندگی صنعت مس سرچشمه بهره‌مند بوده به طوری که…

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان رفسنجان فقط از آلایندگی صنعت مس سرچشمه بهره‌مند بوده به طوری که در خصوص کسب ارزش افزوده و ساخت چند کارخانه به منظور ایجاد اشتغال پایدار و حل مشکل نرخ بیکاری در این شهرستان عملکردی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه کویر، “حسین آذین” در خصوص مشکلات بخش صنعت شهرستان‌های رفسنجان و انار گفت: متأسفانه تا به امروز صنعت بزرگ و قابل توجهی درشهرستان رفسنجان با وجود استقرار صنایع و معدن مس سرچشمه در این شهرستان توسعه پیدا نکرده است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صنعت مس سرچشمه ملی است، تصریح کرد: بزرگترین مجتمع صنایع مس ایران در شهر سرچشمه شهرستان رفسنجان واقع شده است اما بهره‌مندی از این معادن مس برای شهرستان رفسنجان جزء آلایندگی چیز دیگری به همراه نداشته به طوری که بر اساس تأیید سازمان محیط زیست 90 درصد سطح آلایندگی هوا و 100 درصد سطح آلایندگی آب و خاک در شهرستان رفسنجان وجود دارد.

وی اظهار کرد: شهرستان رفسنجان فقط از آلایندگی صنعت مس سرچشمه بهره‌مند بوده به طوری که در خصوص کسب ارزش افزوده مس و ساخت چند کارخانه به منظور ایجاد اشتغال پایدار و حل مشکل نرخ بیکاری در این شهرستان عملکردی صورت نگرفته است.

آذین تصریح کرد: درحالی تمام کشور و استان کرمان از مجتمع مس سرچشمه بهره‌مند هستند که سهم شهرستان رفسنجان فقط 20 درصد از اشتغال‌زایی در صنعت مس سرچشمه است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: با وجود اینکه در منطقه مس هستیم اما شرکت ملی صنایع مس ایران در منطقه سیرجان 1350 میلیارد تومان نیروگاه برای سرمایه‌گذاری ساخته است.

آذین تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن مس سرچشمه یکی از عظیم‌ترین معادن مس جهان است به همین جهت این نیروگاه‌ها باید در شهرستان رفسنجان ساخته می‌شد.

وی افزود: متأسفانه اکنون به منظور اجرای پروژه‌های صنعتی بیشتر لابی و ارتباطات دخیل است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طی 10 سال گذشته در شهرستان رفسنجان پروژه بزرگی نداشتیم به طوری که کمتر از 100 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این شهرستان انجام شده اما در حال حاضر در شهرستان زرند نزدیک به 6000 میلیارد تومان و در سیرجان حدود 12 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.

آذین با اشاره به اینکه در شهرستان رفسنجان فقط پروژه‌های کوچک صنعتی وجود دارند، افزود: مشکل عمده پروژه‌های کوچک صنعتی شهرستان رفسنجان نبود سرمایه در حال گردش به منظور استفاده از تمام ظرفیت‌ها است.

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس گفت: متأسفانه در حال حاضر شرکت و کارخانه‌های کوچک شهرستان رفسنجان با ظرفیت کمتر از 30 درصد مشغول به کار هستند به طوری که اگر این کارخانه‌ها با ظرفیت صددرصدی فعالت کنند بی‌شک اشتغالزایی پایداری برای منطقه به وجود خواهد آمد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *