جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۶

آیت‌الله سبحانی گفت: دائما در پاسخ به استفتائات می‌گوییم، اخذ جریمه دیرکرد حرام است و مسئولان نظام بانکی فکری کنند تا این نوع…

آیت‌الله سبحانی گفت: دائما در پاسخ به استفتائات می‌گوییم، اخذ جریمه دیرکرد حرام است و مسئولان نظام بانکی فکری کنند تا این نوع مشکلات کم شود.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید روز پنج‌شنبه در دیدار با ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی با گرامیداشت ایام ارتحال امام راحل(ره) و شهدای 15 خرداد، اظهار کرد: در اسلام اقتصاد وجود دارد، اما علم‌الاقتصاد نیست؛ تذکرات بنده نیز در حدود اقتصاد اسلامی می‌باشد.

وی با بیان این‌که «افرادی هستند اقساط را داده‌اند اما مشکل دیرکرد دارند» گفت: تعارضی بین قوه مجریه و فقه و فتوا وجود دارد و ما دائما در پاسخ به استفتائات می‌گوییم، اخذ جریمه دیرکرد حرام است و مسئولان نظام بانکی فکری کنند تا این نوع مشکلات کم شود.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی با تاکید بر این‌که «کاری کنید تجارت دست مردم باشد و بانک‌ها تجارت نکنند» افزود: از همان دوران گذشته گفته‌اند دولت‌ها تاجر خوبی نیستند اما ناظر خوبی می‌توانند باشند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: امروز بانک‌ها تجارت را از دست مردم گرفته‌اند در حالی که کار باید دست مردم باشد و بانک‌ها از راه‌های دیگر فعالیت کنند.

این استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در ادامه با تاکید بر این‌که «واردات باید به مقدار ضرورت باشد» گفت: متاسفانه در 8 سال گذشته جنس‌های بی ارزش و بنجل چینی به کشور راه پیدا کرد و اقتصاد کشور را از رونق انداخت.

سبحانی افزود: برای کنترل تورم و افزایش اشتغال باید صادرات را افزایش دهیم و واردات را کاهش دهیم تا نشاط اقتصادی نیز به جامعه باز گردد.

این مرجع تقلید اظهار کرد: همه در قم از آقای روحانی و دولت یازدهم انتظار دارند که از نظر فرهنگی و دینی گام‌هایی برداشته شود تا اقدامات فرهنگی، اقدامات اقتصادی دولت را تکمیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.