دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۰

خبرگزاری ایسنا: رئیس دیوان عدالت اداری نسبت به تظاهر به روزه خواری برخی افراد در ماه مبارک رمضان و عدم برخورد نیروی انتظامی با…

خبرگزاری ایسنا: رئیس دیوان عدالت اداری نسبت به تظاهر به روزه خواری برخی افراد در ماه مبارک رمضان و عدم برخورد نیروی انتظامی با آن انتقاد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه شانزدهم تیرماه هیات عمومی گفت: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه اخلاقی، فردی و شرعی همه ماست و ما نمی توانیم نسبت به کارهای حرام به ویژه تظاهر به روزه‌خواری برخی بی تفاوت باشیم.

وی افزود: وظیفه نیروی انتظامی این است که با مظاهر گناه و معصیت در جامعه برخورد کند و این علاوه بر تکلیف شرعی یک وظیفه سازمانی است، در حالی که آنان تنها به دادن بیانیه و اطلاعیه اکتفا می‌کنند. ما از قصور نیروی انتظامی در این مورد گلایه مندیم.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه در جامعه اسلامی باید نشانه های تقوا ملموس باشد، اظهار کرد: در نظام جمهوری اسلامی و در کشوری که نام امیرالمومنین را در پیشانی خود دارد، ملاحظه می‌شود که معدودی با کمال پررویی، حرمت ماه مبارک رمضان را رعایت نمی‌کنند، که این موجب تاسف است.

منتظری با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است، تصریح کرد: تظاهر به روزه خواری و سکوت در مقابل آن برای جامعه شیعی و ولایی ما غیرقابل توجیه است و مردم و مسئولان به ویژه نیروی انتظامی در صورت قصور در برخورد با این پدیده باید جوابگو باشد.

وی ادامه داد: فراموش نکنیم که در نظام اسلامی، حکومت فقط مسئول بهداشت و نان مردم و رسیدگی به ظواهر زندگی آنان نیست بلکه وظیفه توجه به زندگی معنوی آنان را نیز عهده دار است.

رئیس دیوان عدالت اداری اظهار امیدواری کرد که مسئولان امر نسبت به این آسیب جدی در جامعه توجه و اهتمام بیشتری داشته باشند.

منتظری در بخش دیگری از اظهاراتش به ویژگی های ماه رمضان و عبادت در آن پرداخت و گفت: روزه در میان عبادات از ویژگی خاصی برخوردار است، به این ترتیب که همه عبادات جنبه اثباتی دارند، یعنی شخص باید مجموعه اعمالی را برای تحقق آن انجام دهد، لکن ویژگی روزه این است که در این نوع عبادت فرد هیچ عملی را انجام نمی دهد و تنها با قصد و نیت از ابتدای طلوع فجر تا اول مغرب از مبطلات امساک می‌کند.

وی افزود: از آنجایی که این عبادت با قصد و نیت دورنی محقق می‌شود، نمی تواند ریا داشته باشد و قطعا منظور آن روزه ای است که پرهیزکاری در آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.