سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۳۵

به گزارش خبرنگار مهر، علی مطهری عصر دوشنبه در مراسم هفته گرامیداشت مقام معلم که با حضور دانشجویان در سالن اجتماعات شهدای گمنام…

به گزارش خبرنگار مهر، علی مطهری عصر دوشنبه در مراسم هفته گرامیداشت مقام معلم که با حضور دانشجویان در سالن اجتماعات شهدای گمنام دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد، اظهار داشت: ادامه حصر موسوی و کروبی با گذشت مدتی طولانی از این موضوع دیگر منطقی و معقول نیست و سودی برای نظام ندارد.

مطهری گفت: در ماجرای سال 88 هر دو طرف اشتباه کردند و راه حل این است که یا هر دوطرف محاکمه شوند و یا حصر خاتمه بیابد چرا که ادامه آن منطقی نیست و اگر یکی از این افراد در حصر فوت کند ممکن است این مسئله حل نشده باقی بماند.

وی افزود: ادامه حصر به مدت 10 تا 20 روز منطقی بود اما اینکه عده ای شرط بگذارند که اینها توبه کنند و حصر رفع شود غیر منطقی است چرا که توبه باید از روی رضایت و اختیار باشد.

مطهری ادامه داد: موسوی دچار اشتباه شد که پیش از اعلام رسمی نتایج اعلام پیروزی کرد، اما جرم احمدی نژاد نیز کمتر از وی نیست چرا که شروع کننده تمام این ماجرا بود اما موسوی باید به خاطر مصالح نظام و اسلام نتیجه انتخابات را می پذیرفت.

وی در پاسخ به سوال دانشجویی که پرسید آیا ممکن است آزادی این دو نفر موجب روشن شدن شعله مجدد فتنه شود گفت: من این مسئله را قبول ندارم که آزادی این دو موجب روشن شدن فتنه می شود، چرا که پس از انتخابات 92 شرایط تغییر کرده است و اینها نیز دیگر انگیزه های سابق را ندارند.

مطهری افزود: از نظر برخی، مردم یا مطیع محض هستند یا معاندند، در حالی که به اعتقاد من عده ای هم بین این دو طیف هستند که نظام و مبانی آن را قبول دارند اما انتقاداتی هم دارند و موسوی و کروبی در این دسته قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه باید در خصوص ادامه حصر پاسخگو باشد که چرا اینها بیش از سه سال بدون محاکمه در حصر هستند، این امر شرعی و قانونی نیست.

مطهری در جواب دانشجویی که سخنان وی را زمینه ساز سوء استفاده رسانه های غربی می دانست گفت: دلیلی ندارد به علت اینکه ممکن است دشمن سوء استفاده کند از نقد چشم پوشی کنیم.این انتقادات در فضای داخلی سازنده است.

وی در ادامه درخصوص ابهام جرم سیاسی در قانون گفت: این مسئله در مجلس در حال بررسی است اما نباید در این قانون انتقاد از مسئولین جرم شناخته شود، بلکه باید بین مجرم عادی و سیاسی تفاوت قائل شد، برای مثال این مجرمان باید هیئت منصفه سیاسی داشته باشند و قانون باید امتیازاتی برای آنان قائل شود چرا که مجرم سیاسی به فکر اصلاح امور جامعه است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید برای حصر منطق داشته باشیم در غیر این صورت بهترین راه این است که این افراد بتوانند در دادگاه از خود دفاع کنند و اگر دادگاه حکمی صادرکرد همه می پذیرند اما به هر حال تداوم این روند درست نیست و اگر در اثر کهولت سن یکی از این افراد فوت کند چه کسی پاسخگو خواهد بود.

مطهری در ادامه ضمن گرامیداشت مقام معلم درتشریح ویژگیهای نسل جوان گفت: نسل جوان متعلق به آینده است و به همین دلیل کشورهایی که در مسیر پیشرفت هستند روی این نسل سرمایه گذاری می کنند.

وی بیان کرد: دانشجو و جوان ویژگی هایی دارد که موجب قوت او میشود، دانشجو در دوره ای است که هنوز بار زندگی بر دوشش سنگینی نکرده است و به همین دلیل توان کار و فعالیت فکری بیشتری دارد و به دلیل برخورداری از روحیه حق طلبی و عدالت طلبی نسبت به سایر اقشار جامعه برتری دارد و همچنین به علت بهره مندی از فطرت انسانی در قضاوت انصاف را رعایت میکند.

مطهری یادآورشد: البته در کنار نقاط قوت دانشجویان گاهی از نظر علمی کامل نیستند و غلبه احساسات آنها بر عقل موجب می شود به ابزار گروههای سیاسی تبدیل شوند.

این نماینده مجلس در خصوص مخالفت با تجمع دانشجویی اخیر افزود: در خصوص تجمع دانشجویان در مقابل مجلس در اعتراض به مصوبه مجلس، مخالف بودم زیرا عده ای از درون مجلس دانشجویان را هدایت می کردند و به آنها خط می دادند.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: ما در مسئله هدایت و رهبری جوانان مامور به نتیجه هستیم در حالی که باید بهترین راه را انتخاب کنیم اما در امور عبادی مامور به نتیجه نیستیم و نمیتوانیم به دلیل تحقق نیافتن نتیجه عبادت را ترک کنیم.

مطهری تصریح کرد: اگر با نسل جوان با زبان خودش سخن بگوئیم متوجه می شویم نه تنها معاند نیست بلکه در جستجوی حقیقت و عدالت است.

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی پیش از انقلاب به دنبال سرنگونی رژیم شاهنشاهی بود و برای خود فلسفه ای مشخص داشت، اما پس از انقلاب عده ای گفتند که دیگر احتیاجی به جنبش دانشجویی نیست و وجود این جنبش در این شرایط اشتباه است اما نظر من این است که ما همیشه به جنبش دانشجویی احتیاج داریم چرا که نقد ضروری است و هیچ حکومتی از نقد بی نیاز نیست، حتی حضرت علی(ع) نیزمردم را دعوت به نقد می کردند و شهید مطهری هم می گوید هر مقام غیرمعصومی که در مقام غیر قابل نقد قرار گیرد خود و جامعه را فاسد می کند.

مطهری در ادامه گفت: دانشجو نیز به دلیل صفاتش صلاحیت بهتری برای نقد دارد و نه تنها که مجاز است نقد کند بلکه وظیفه نقد کردن را  برعهده دارد.

مطهری در خصوص اهمیت رفتار مسئولین گفت: شهید مطهری یک هفته پس از انقلاب گفتند که بی توجهی به عدالت از عواملی است که میتواند زمینه ساز شکست انقلاب شود، انقلاب ما درست است که پسوند اسلامی بودن دارد اما اگر در مسیر درستی هدایت نشود دچار  آسیب خواهد شد.

وی افزود: در جهان انقلاب ما تنها شبیه به انقلاب صدر اسلام است،اما آن هم بعد از پیامبر دچار انحراف شد و کار به جایی رسید که حکومت به دست یزید به عنوان فردی فاسد و بی اعتقاد به اسلام رسید، بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد که با هر شیوه از رفتار انقلاب ما نیز پا برجا بماند.

مطهری در مورد اهمیت عدالت افزود: مهم این است که برداشت صحیحی از عدالت داشته باشیم و عدالت مورد نظر ما نه با نظر سوسیالیستها مطابقت دارد و نه با مبادی اقتصادی سرمایه داری غربی همخوان است بلکه عدالت اسلامی عدالتی است که هدف آن تحقق جامعه ای بدون تبعیض است و به دنبال حذف تفاوتها نیست زیرا در نبود عدالت جامعه دچار عدم تعادل می شود و به جای تلاش، بخت و اقبال ملاک افراد می شود.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر در خصوص استقلال فرهنگی گفت: نباید نسبت به مکاتب بیگانه احساس خود کم بینی داشته باشیم و اسلام را برای اداره جامعه نا کارآمد بدانیم، بلکه لازم است استقلال فرهنگی خود را به عنوان پایه استقلال سیاسی و اقتصادی قبول داشته باشیم.

در ادامه سید ابوالحسن نائینی سرپرست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین با تبریک هفته معلم گفت: هر چند از شهید مطهری سخن می گوئیم اما باید پذیرفت که متاسفانه به اندیشه ها و افکار آن شهید والا مقام عمل نمی کنیم.

وی افزود: در شرایط کنونی جای شخصیت های اندیشمندی چون مطهری در نظام اسلامی کاملا احساس می شود و امیدواریم برگزاری مراسم گرامیداشت آن شهید فرصتی باشد تا افکار و آثار شهید مطهری در جامعه مورد توجه قرار گیرد.

حاشیه مراسم: در این مراسم تعدادی از دانشجویان که دست نوشته هایی در حمایت از میرحسین موسوی و کروبی در دست داشتند با سردادن شعارهایی خواستار رفع حصر موسوی و کروبی شدند. همچنین تعداد دیگری از دانشجویان با شعارهای مرگ بر فتنه گر و زنده باد بهار به آنها پاسخ دادند که وقفه ای در سخنرانی مطهری ایجاد کرد.

علی مطهری در خاتمه سخنرانی خود که به مناسبت هفته معلم برگزار شد به سوالات دانشجویان در زمینه های مختلف پاسخ گفت.

در خاتمه این مراسم دانشجویان مخالف مطهری در اعتراض به او شعارهایی سر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.