چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۱۱:۰۷

استاندار خوزستان گفت: ما باید در بازار عراق حضور یابیم چون هم‌اکنون حضور ما در این کشو حضور پررنگی نیست. به گزارش خبرنگار…

استاندار خوزستان گفت: ما باید در بازار عراق حضور یابیم چون هم‌اکنون حضور ما در این کشو حضور پررنگی نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه‌ی خوزستان- «عبدالحسن مقتدایی» در همایش راهکارهای روانسازی تجارت با عراق که امروز(چهارشنبه 22 مردادماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: برای حضور خوب در بازار عراق باید شناخت کافی از منطقه داشته باشیم.

وی افزود: به نظر من باید بازار عراق شامل بازار استان‌های «بصره» و «میسان» جز در دست استان خوزستان، در دست هیچ مجموعه‌ی دیگری نباشد. انتظار دارم با همکاری اتاق‌های بازرگانی و تعاون استان ما حضور بیشتری در استان‌های جنوبی عراق یعنی میسان و بصره داشته باشیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: استان‌های دیگر کشور در بازار عراق فعالند و حضور دارند که این مسأله باید مورد توجه استان خوزستان قرار بگیرد. نیاز است که در زمینه‌ی پایانه‌های مرزی استان تمهیدات و هماهنگی‌هایی برای تسهیل تجارت با عراق انجام شود.

مقتدایی ادامه داد: ما باید برای حضور در بازار عراق یک تعریف داشته باشیم. در عراق همه چیز فراهم است، آنجا هم پول و هم کار وجود دارد، اما چرا سهم خوزستانی‌ها از 13 میلیارد دلار صادرات به این کشور، سهم قابل ملاحظه‌ای نیست. این که ما در این بازار نیستیم و استان‌های دیگر هستند ایرادی است که بر ما وارد است.

وی گفت: انتظار داریم برای تسهیل و روانسازی صادرات به عراق جلساتی تشکیل شود و در این جلسات بخش‌های خصوصی انتظارات و توقعات خود را بیان کنند. ما باید از فرصت به دست آمده برای حضور مستمر و پایدار در عراق نهایت بهره را ببریم و مسئولان اتاق‌های بازرگانی باید به ما اعلام کنند که جایگاه ما در این فرصت به دست آمده چه می‌تواند باشد تا بتوانیم در بازار استان‌های جنوبی این کشور هم‌چون میسان و بصره حضور داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، «علیرضا شیخ رباط»، مشاور استاندار در امور روابط خوزستان و عراق نیز اظهار کرد: امروز فضای اقتصادی عراق یک فضای پرانرژی، جذاب و بالقوه است و فعالان اقتصادی همگی امروز می‌دانند که این بازار، بازار رقابتی است.

وی خاطرنشان کرد: ما با عراق پیوستگی‌های بسیاری داریم که قطعاً پیوستگی اقتصادی می‌تواند ارتباطات ما را بهتر کند. شرایط اخیر عراق فضای بسیار مناسبی را برای حضور اقتصاد ایران در بازار عراق ایجاد کرده و ما باید وارد این فضا شویم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *