پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۲۱

عزيزالله محمدي روز چهارشنبه در هشتاد و چهارمين نشست شوراي مرکزي اتحاديه باشگاه فوتبال ايران افزود:باشگاه هايي مانند فجرسپاسي شيراز،ملوان بندر انزلي ،صباي…

عزيزالله محمدي روز چهارشنبه در هشتاد و چهارمين نشست شوراي مرکزي اتحاديه باشگاه فوتبال ايران افزود:باشگاه هايي مانند فجرسپاسي شيراز،ملوان بندر انزلي ،صباي قم و استقلال خوزستان بالغ بر شش تا هفت ميليارد تومان ،باشگاه هاي سايپا و نفت تهران بين 7 تا 10ميليارد تومان و چند باشگاه ديگر بين 10تا 15 ميليارد تومان در اين فصل هزينه کردند.

محمدي ادامه داد: تنها سه باشگاه بيش از 15 ميليارد تومان در ليگ برتر ايران هزينه کردند که در مجموع با احتساب ساير هزينه ها حدود 300ميليارد تومان در ليگ برتر در فصل گذشته هزينه شده است.

وي با بيان اينکه فوتبال درجامعه ما پديده است که هم موجب سرگرمي و هم شادابي و نشاط جامعه مي شود،گفت: در زمان برگزاري مسابقات داخلي مانند شهرآورد استقلال و پرسپوليس و يا پخش مسابقات خارجي بسياري از بزهکاري ها در جامعه کاهش مي يابد.

رئيس اتحاديه باشگاه هاي فوتبال ايران با اشاره به حضور در نشست کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: در آن جلسه به اعضاي کميسيون گفتم که اگر رييس جمهور و رييس مجلس قصد سفر به جايي را داشته باشند، قبل از سفر برنامه هايشان را براي حضور مردم ارائه مي کنند، اما در دربي استقلال و پرسپوليس علاقمندان چند روز زودتر بدون برنامه از نقاط مختلف کشور براي تماشاي اين بازي به تهران مي آيند و شور نشاط خاصي در جامعه ايجاد مي شود. اما اکنون شاهد هجمه هايي در جامعه هستيم که مردم در ورزشگاه ها حاضر نشوند.

وي همچنين به نشست خود با يکي از مسئولان نظام اشاره کرد و گفت: در اين جلسه گفتم، کشتي آزاد بعد از حدود 45 سال، سال گذشته در مجارستان و در خارج از کشور قهرمان جهان شد و يا اينکه وزنه برداران و فرنگي کاران ايران در المپيک لندن مدال هاي طلا گرفتند و تيم ملي واليبال سال گذشته مقابل تيم هايي بزرگي مانند صربستان، ايتاليا، کوبا و .. به پيروزي رسيد، اما کسي براي شادي و نشاط به خيابان ها نيامدند. اما زماني که تيم ملي فوتبال ايران کره جنوبي را يک بر صفر شکست داد و مسافر جام جهاني شد، مردم شادي کنان به خيابان ها ريختند.

محمدي در ادامه با بيان اينکه اتحاديه باشگاه هاي فوتبال مخالف شفاف سازي نيست، گفت: خود باشگاه ها مي توانند اين کار را انجام دهند.

وي با بيان روند تصميم گيري در سال هاي گذشته در مورد سقف قراردادها، گفت: متاسفانه خود باشگاه ها اين سقف را رعايت نکردند. در آن زمان به باشگاه ها گفتيم اگر قراردادها را کم نگنيد، در آينده مجبوريم فوتبال را تعطيل و به مشکل برخواهيم خورد. مجلس شوراي اسلامي هم از مصوبه خود (تبصره ماده 13 برنامه پنجم توسعه) مبني بر ممنوعيت پرداخت هر گونه وجهي از بودجه کشور به ورزش حرفه اي کوتاه نيامد.

رئيس اتحاديه باشگاه هاي فوتبال ايران با اشاره به مشکلات اقتصادي و رعايت نشدن قانون در ساير بخش هاي کشور گفت: فوتبال ما نسبت به همه پديده هاي ديگر سالمتر است. چرا برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي علاقه دارند در هيات مديره باشگاه ها مشغول شوند؟، دليل آن اين است که اين رشته ورزشي مورد توجه دوربين ها است و همه از فوتبال استفاده ابرازي مي کنند و بعد همان افراد بر سر فوتبال مي کوبند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: در رابطه با خصوصي سازي و واگذاري باشگاه ها حتي يک نظر از اتحاديه باشگاه هاي فوتبال ايران نخواستند. اين کار بايد با حوصله و مزايده محدود انجام شود و تنها پول ملاک نيست.

محمدي با اشاره به سرنوشت باشگاه هايي مانند پورا، بهمن، بانک تجارت و استيل آذين گفت: وضعيت باشگاه هايي مانند ملوان و راه آهن که به بخش خصوصي واگذار شده اند، مشخص نيست. بايد از فوتبال دفاع کنيم.

وي خاطر نشان کرد: قصد داريم وضعيت درآمد زايي و ماليات را در باشگاه ها حل کنيم، اما هزينه ها در اين رابطه زياد شده است. گويا برخي نمي خواهند اين کار انجام شود. بهتر است در خود باشگاه ها سقف قراردادها تعيين و به صورت شفاف اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.