سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۲۴

رئیس کمیته بین الملل صلیب سرخ جهانی از بسته نشدن زندان گوآنتانامو انتقاد کرد و گفت: ۱۰ سال است که از این بازداشتگاه…

رئیس کمیته بین الملل صلیب سرخ جهانی از بسته نشدن زندان گوآنتانامو انتقاد کرد و گفت: ۱۰ سال است که از این بازداشتگاه بازدید بعمل می‌آوریم و این مقامات دولت آمریکا هستند که باید برای بسته نشدن این بازداشتگاه پاسخ دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیتر مائور در حاشیه بازدید از افتتاحیه مسیر صلح موزه هلال احمر ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره یکی از چالش‌های بزرگ دنیا که مربوط به بسته نشده زندان گوآنتانامو است و اینکه چرا کمیته بین المللی صلیب سرخ براساس وظایفش برای بسته شدن این زندان اقدام نمی‌کند، اظهار داشت: این سوال را باید از مقامات دولت آمریکا بپرسید نه رئیس کمیته صلیب سرخ؛ ولی با این حال براساس وظایفی که داریم 10 سال است که از این زندان بازدید به عمل آورده ایم.

وی افزود: کمیته صلیب سرخ براساس وظیفه‌اش از 100 زندان در جهان بازدید بعمل می‌آورد به طوری که براساس آخرین آمارها در سال گذشته از 750 هزار زندانی بازدید به عمل آوردیم.

مائور درباره بسته نشدن زندان گوآنتانامو نیز عنوان کرد: در 10 سال گذشته بازدیدها و ملاقات متعددی با زندانیان بازداشتگاه گوآنتانامو داشتیم و این بازداشت را مورد ارزیابی قرار دادیم و گزارشات محرمانه خودمان را در اختیار مقامات اداره کننده این بازداشتگاه برای بازبینی قرار داده ایم.

رئیس کمیته صلیب سرخ جهانی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگاران درباره وضعیت مسلمانان میانمار نیز گفت: در طی سال گذشته امداد رسانی صلیب سرخ به افراد نیازمند در میانمار افزایش یافت که در قالب حمایت‌هایی شامل خدمات درمانی بوده است و از افرادی که در زندان های این کشور حضور دارند نیز ملاقات‌ها و بازدیدهای لازم صورت پذیرفته است.

در حاشیه افتتاحیه مسیر صلح موزه هلال احر ایران سیداحمد موسوی دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران نیز در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اقدامات این جمعیت برای زندانیان ایرانی در کشورهای جنوب شرق آسیا عنوان کرد: نهضت صلیب سرخ در دو زمینه فدراسیون و کمیته فعالیت می‌کند که فدراسیون اقدامات بشردوستانه در حوادث و بلایای طبیعی را در سرلوحه فعالیت‌هایش دارد و کمیته صلیب سرخ نیز در مورد اسرا و  ارتباط آنها با خانواده‌هایشان فعالیت می‌کند. براین اساس ما نیز اقدامات موثری در این راستا انجام می‌دهیم کما اینکه در رفرنس‌های حقوق بشر از مفاد و مولفه‌های اساتید ایرانی استفاده شده است. براین اساس در راستای تعاریف مسئولیت‌ها می‌توانیم در این مقولات اقدام کنیم و حضور رئیس کمیته صلیب سرخ در ایران نیز برای تقویت همکاری‌ها با ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.