چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۲

به گزارش خبرنگار مهر، مجید مجیدی در اختتامیه اجلاس بین‌المللی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی که عصر روز سه‌شنبه ششم خرداد همزمان با بعثت…

به گزارش خبرنگار مهر، مجید مجیدی در اختتامیه اجلاس بین‌المللی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی که عصر روز سه‌شنبه ششم خرداد همزمان با بعثت پیامبر اکرم(ص) برگزار شد، به دعوت نجم‌الدین شریعتی مجری مراسم برای صحبت از پروژه محمد(ص) روی سن آمد و گفت: حرف از پروژه پیامبر(ص) شد باید بگویم که این 7 سال مثل برق و باد گذشت و انگار 7 روز بیشتر نبود، 3 سال سناریو، 2 سال پیش تولید و یکسال هم تولید فیلم طول کشید.

وی ادامه داد: یکسال هم آماده سازی این فیلم طول کشید و فکر می کنم ظرف 4-5 ماه دیگر به اکران عمومی در خواهد آمد. باید این را بگویم که ما برای ساخت این فیلم فکر نکردیم که تنها قرار است یک فیلم بسازیم بلکه فکر کردیم این فیلم آغازگر یک نهضت فیلمسازی در حوزه های مختلف در سینما است که به لطف خود حضرت انجام گرفت.

مجیدی با اشاره به عنصر تخیل در عالم هنر گفت: در عالم هنر، تخیل یکی از ابزار هنرمند است و همیشه واقعیت تا آنچه که آدمی تخیل می کند، فاصله زیادی دارد و گاهی در واقعیت نمی توان آنچه را که در ذهن تصور می کنید بوجود بیاورید، اما باور کنید در این فیلم واقعیت از تخیل من جلو زد و مافوق تصورات من اتفاق افتاد.

این کارگردان با اشاره به تجهیزات و شهرک هایی که برای این فیلم تولید شده بود، گفت: ما شهرک عظیمی در اتوبان قم ساختیم و حتی مکه را در این فیلم به گونه ای ساختیم که اگر با همت دوستان نگهداری شود، حداقل تا 30 سال ماندگار است و امیدواریم که آثار بیشتری در این عرصه اتفاق بیافتد. در طول 100 سال اخیر تنها فیلم «الرساله» ساخته شد که متعلق به 42 سال پیش است. این فیلم بیشتر به جنگ های پیامبر(ص) می پردازد و وجود رحمه‌للعالمین بودن ایشان کمتر در آن بیان شده است. البته ابعاد شخصیتی پیامبر(ص) آنقدر گسترده است که نمایش هر یک از این ابعاد همچون قطره ای از این اقیانوس است.

کارگردان فیلم «به رنگ خدا» بیان کرد: من چندی پیش در کنفرانسی در سازمان ملل بودم و گفتم حتی بیشتر جنگ هایی که بر پیامبر(ص) تحمیل شد، ایشان دستوراتی می دادند که این دستورات می‌تواند منشور حقوق بشر باشد ایشان در این دستورات می فرمایند به گیاهان و درختان، پرندگان، کودکان و سالخوردگان آسیب نرسد.

وی خاطر نشان کرد: اعتقاد من این است که پیامبر(ص) بیش از هر چیزی نزد امتش مظلوم است، دنیای غرب جای خود را دارد، اما خود رسانه ها چقدر همت کردند.

وی ادامه داد: خود رسانه ها چقدر همت کردند و به ابعاد و وجوه مختلف پیامبر(ص) پرداختند از توفیقات من در این فیلم این بود که در محضر بسیاری از بزرگان قرار گرفتم مخصوصا آیت الله جوادی آملی که جلسات متعددی با وی تحت عنوان اخلاق محمدی داشتم. آیت الله جوادی آملی در این جلسات می گفت اگر سلسله پیامبران ادامه داشت، پیامبر امروز از طریق رسانه و از طریق دوربین و تصویر پیام خود را ارائه می کرد. این نشان می دهد که رسانه چه نقش مهمی دارد.

کارگردان فیلم «بید مجنون» با بیان اینکه امروزه هالیوود و صهیونیسم مبانی خود را از طریق رسانه به دنیا دیکته می کنند، گفت: آنها حتی موضوعات قرآنی و دینی را نیز از منظر خود به تصویر می کشند نمونه آن فیلمی است که این اواخر در سینماها نمایش پیدا کرده بود و آن فیلم «نوح» است وقتی من این فیلم را دیدم، بدنم لرزید که این چه قرائتی از پیامبر خدا است این فیلم نگاهی سطحی و سخیف داشت که آن نشان دهنده غفلت جهان اسلام و همه رسانه ها است. به طور مثال در این 35 سال خود رادیو و تلویزیون ما چقدر به زندگی پیامبر(ص) پرداخته است؟

وی ادامه داد: جای تاسف دارد که کشورهایی مثل ترکیه که 90 درصد آن مسلمان هستند، فیلم و سریال هایی می سازند که همانند اختاپوس به خانواده های کشورهای مختلف چنگ انداخته اند. در کشور خود ما هم شاید بیش از 80 درصد مردم مخاطب این برنامه ها هستند و این نشان‌دهنده هجمه بزرگی است که به ارزش های ما وارد می شود.

مجیدی ادامه داد: من کاری به دنیای غرب ندارم چون تکلیف آنها روشن است آنها برای جنگ آمده و آمده اند تا قرائتی خشن از اسلام نشان دهند. اسلام طالبانی و آنچه که امروز در سوریه و در بسیاری از کشورهای دیگر از نیروهای سلفی می بینیم هیچ سنخیتی با اسلام حقیقی ندارد، اما این میان ما چه کرده ایم تا اسلام حقیقی را نشان دهیم.

این کارگردان با تاکید بر اینکه اقدام ما باید به صورت تاثیرگذار باشد و نه اینکه به جشنواره ها و همایش ها منحصر شود، گفت: باید کاری کنیم که اثری جهانی باشد و با زبان امروز جهان ارتباط برقرار کند. در دنیای امروز هنر کیفیت اهمیت زیادی دارد، اما ما در طول این سال ها فقط عکس العمل داشتیم و بعضا عده ای با نمایش تصاویری سخیف از پیامبر(ص) در فیلم ها به خیابان ها ریختند و سفارت ها را آتش زدند و دیگران هم دوباره از همین عکس العمل های عصبی تصاویر گرفتند و باز هم در راستای نمایش تصاویری دروغین از اسلام تلاش کردند. تنها راه مقابله با این جریان انحرافی این است که ما حرکت های اصولی انجام دهیم ما در کشور خود هنرمندان بزرگی داریم که اگر وارد عرصه شوند می توانیم قله های بزرگی فتح کنیم.

مجیدی در ادامه این مراسم زمانی که برگه اتمام وقت و سخنرانی در مقابلش گذاشته شد، گفت: من خودم می دانم که وقتم رو به اتمام است اما باید بدانید که این سمینارها همیشه برگزار می شود، ببخشید این را می گویم، اما همیشه هم بی خاصیت بودند. سمینار و همیشه باید جریان ساز باشد. مهم این است که بتوانیم تاثیرگذار باشیم. من معمولا کم صحبت می‌کنم و اینجا هم بخاطر آقای کریمیان آمده ام، چون امروز، روز مهمی است. باید بدانیم که در دنیا فرصت خیلی کوتاه است و ما اگر دیر بجنبیم همه چیز را از دست ما خواهند گرفت.

وی ادامه داد: بیش از آنکه پیامبر(ص) معرفی نیاز داشته باشد، ما نیاز داریم که وجوه مختلف شخصیت ایشان را بشناسیم. ما می توانیم از شخصیت ایشان کمک بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.